• سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-3514-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

/گزارش/

معلمان عشایر خراسان شمالی در انتظار عدالت آموزشی

معلمان عشایری انسان های فداکار و ایثارگری هستند که نوعاً به شغل و وظیفه خود عشق می‌ورزند و آن را یک وظیفه دینی و اخلاقی و ملی می‌دانند.

به گزارش ایسنا، منطقه، خراسان شمالی، آنان خود را در سرنوشت دانش آموزان سهیم می‌دانند، موفقیت دانش آموزان برایشان افتخار و عدم توفیق دانش آموزان برایشان مایه دلتنگی و سر شکستگی است. از جمله انگیزه‌های این احساس و این گونه فداکاری، رابطه خویشی و قومی معلمان با دانش آموزان است که به اقوام، خویشان و بستگان خود خدمت می‌کنند. لذا در انجام وظیفه کوتاهی نمی‌کنند.

اگر معلمی در غیر طایفه خود خدمت کند، احساس می‌کند که به جامعه خود، جامعه‌ای که یک نوع وابستگی و دلبستگی بدان دارد خدمت می‌کند، معلم عشایری خود را مسئول تمام سرنوشت دانش آموزان می‌داند و خود را تنها ناجی دانش آموزان از چنگال جهل و بی‌سوادی می‌داند زیرا پدر و مادر دانش آموزان عموماً بی‌سواد هستند و دائماً در حال مبارزه با زندگی و مرارتهای آن هستند تا بتوانند لقمه نانی برای فرزندانشان تهیه کنند و چه بسا مایل هستند که فرزندانشان آن ها را در مصاف با طبیعت خشن یاری داده و به دنبال گوسفند روانه شوند.

همه این احساس ها به علاوه دید مقدسی که معلم نسبت به شغل خود دارد از او در جامعه عشایری انسانی مسئول، فداکار و انسان دوست که در مقابل همه محرومیت و سختی ها ایستادگی می‌کند و چون شمع می‌سوزد تا مایه روشنی زندگی انسان های دیگر شود حتی اگر کسی جز خدا ناظر بر اعمال او نباشد.

معلم عشایری تنها عنصر فرهنگی است که به صورت مستمر در میان مردم عشایری زندگی می‌کند و حتی می‌توان گفت تنها فرد وابسته به دولت که دائما در میان مردم عشایر زندگی می‌کند معلم است و نیز می‌توان گفت که معلم می‌تواند محل رجوع و پل ارتباطی و حلال مشکلات تمام مسئولین دولت در مراجعه به مردم عشایری و بالعکس یعنی راهنمای مردم در مراجعه به ادارات و ارگان های دولتی بوده و سبب تسهیل کار مردم و جلوگیری از اتلاف وقت آنان باشد اما این افراد با مشکلات متعددی مواجه هستند که برخی از آن ها توضیحاتی را این باره ارائه کرده اند.

بسته های آموزشی سیار نیاز جدی معلم های عشایر خراسان شمالی

مجید صناعی یکی از معلمان جامعه عشایری خراسان شمالی در گفت و گو با ایسنا گفت: یکی از مشکلات اساسی معلمان جابجایی چادرهای عشایری است که به عنوان کلاس درس استفاده می شود.

وی با اشاره به اینکه وظیفه جابجایی این چادرها بر عهده آموزش و پرورش است، افزود: اما گاهی اوقات جمع آوری این چادرها و انتقال آن به مناطق ییلاقی و قشلاقی دیر و زود می شود و خود معلم مجبور به جمع آوری و انتقال آن می شود.

وی با بیان اینکه چادرهایی که به عنوان مدرسه اختصاص داده می شود چادرهای بزرگی هستند و جمع آوری آن ها سخت است، ادامه داد: این مشکل به آموزش و پرورش اعلام شده و از آن ها درخواست شده تا چادرهای کوچک تری را اختصاص دهند اما این امر محقق نشده است.

صناعی کمبود بسته های آموزشی سیار را یکی دیگر از مشکلات معلمان عشایری بیان و اظهار کرد: به عنوان مثال معلم های پایه اول باید لوح ها را به دانش آموزان آموزش دهند اما در برخی از مدارس این بسته ها وجود ندارد و آموزش و پرورش باید این موضوع را جدی بگیرند.

وی درباه مدارس عشایری که به صورت کانکس هستند نیز توضیح داد: امسال برای جابجایی این مدارس دچار مشکل شده ایم اغلب این کانکس ها داغون شده اند، بلبرینگ ها شکسته شده و لاستیک ها خراب شده اند.

وی با اشاره به اینکه به هنگام کوچ عشایر باید کانکس ها نیز جابجا شوند، تصریح کرد: اما کوچ این نوع از مدارس با تاخیر انجام می شود و معلم ها مجبور هستند از جیب خود هزینه کنند و امر جابجایی را انجام دهند.

صناعی با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش در این خصوص کم کاری می کند، تاکید کرد: این موضوع به آموزش و پرورش اعلام شده و حتی عکس های لازم نیز گرفته شده اما تاکنون اقدام خاصی در این خصوص انجام نشده است.

وی در ادامه تصریح کرد: نفت مورد نیاز مدارس عشایری به موقع به دست مدارس نمی رسد بنابراین معلم ها مجبور هستند خودشان نسبت به خرید نفت اقدام کنند و برای اینکه مبلغ خود را دریافت کنند فاکتورها را در اختیار آموزش و پرورش دهد اما فاکتورها خیلی دیر پرداخت می شود و فاکتور تعدادی از معلم ها مدت هاست که نقد نشده است.

حقوق معلم های عشایری مقرون به صرفه نیست

دانایی یکی دیگر از معلمان عشایری خراسان شمالی در ادامه در گفت و گو با ایسنا، گفت: حقوق معلم های عشایری مقرون به صرفه نیست بنابراین تمایل کمتری بین معلمان وجود دارد تا برای تدریس به مناطق عشایری مراجعه کنند.

وی افزود: به عنوان مثال در حکم یک معلم عشایری که مجبور است از شهر شیروان در خراسان شمالی به منطقه مراوه تپه که  300 کیلومتر مسافت دارد با حکم یک معلم که از شهر شیروان به روستای لوجلی که 20 کیلومتر بیشتر مسافت ندارد، هیچ تفاوتی وجود ندارد.

وی ادامه داد: هیچ گونه حق کوچ و یا سختی کار به معلمان عشایری اختصاص نمی یابد این درحالیست که معلم عشایری مجیور است از جیب خود هزینه کند و ماهانه مقدار زیادی از حقوق خود را بابت کرایه و یا خرید بنزین اختصاص دهد.

دانایی اظهار کرد: کمبود امکانات اموزشی یکی دیگر از مشکلات مهم معلمان و دانش آموزان عشایری است بطوریکه تجهیزاتی همچون لپ تاپ در حال حاضر یکی از نیازهای ضروری معلم ها محسوب می شود.

به گفته وی برخی از کتاب های آموزشی در حال حاضر به گونه ای طراحی شده اند که دارای سی دی هستند و برای پخش آن ها نیازمند تجهیزاتی همانند لپ تاپ هستیم.

مشکل بیتوته انگیزه تدریس در مدارس عشایری را از معلم های زن گرفته است

یکی دیگر از معلم های عشایری خراسان شمالی همچنین در گفت و گو با ایسنا، بیان کرد: بیتوته یکی از مشکلات اساسی معلم های عشایری خراسان شمالی است بطوریکه بنده حدود یک میلیون 200 تومان حقوق دریافت می کنم و مجبور هستم هزینه ای حدود 250 هزار تومان برای اجاره یک منزل در نزدیک ترین محل استقرار چادرهای عشایری پرداخت کنم.

وی افزود: از سوی دیگر هزینه های دیگری همچون رفت و آمد نیز به اجاره منزل اضافه می شود که در پایان چیزی خاصی از حقوق برای معلم باقی نمی ماند.

وی خاطرنشان کرد: مشکل بیتوته یکی از عواملی است که سبب شده تا معلم های خانم تمایل به تدریس برای دانش آموزان عشایری استان را نداشته باشند.

عشایر خراسان شمالی انتظار دریافت حق کوچ دارند/50 درصد معلمان عشایری خراسان شمالی از تجربه کاری بالا برخودار هستند

قربانعلی عبدی کارشناس مسئول آموزش و پرورش مدارس عشایری خراسان شمالی در ادامه در گفت و گو با ایسنا، توضیح داد: مدارس عشایری خراسان شمالی از اول مهر تا 15 آبان  ماه در منطقه قره میدان شهرستان مانه و سملقان به مدت 45 روز مستقر می شوند.

وی گفت: برای اینکه جابجایی مدارس عشایری که به صورت چادر هستند راحت تر صورت گیرد تاکنون چندین نوع از چادرها امتجان شده اند، بطوریکه در چند سال گذشته حدود 16 تخته چادر هلال احمر خریداری شد اما آن ها بر اثر جابجایی اسقاط شده اند.

وی افزود: بعد از آن اقدام به خریداری چادرهای آموزشی از استان اصفهان کردیم که آن ها هم اکنون به عنوان مدرسه در مناطق عشایری استفاده می شود.

عبدی در پاسخ به این سوال که معلم های عشایری نسبت به اندازه بزرگ این چادرها گلایه مند هستند و اظهار می دارند که جمع کردن و جابجایی آن ها سخت است، اظهار کرد: اندازه این چادرهای آموزشی استاندارد است.

وی با تاکید بر اینکه جابجایی چادرهای عشایری بر عهده آموزش و  پرورش است، ادامه داد: یک عده از جمعیت عشایری امر کوچ را زود انجام می دهند و برخی نیز با چند روز تاخیر انجام می دهند و کوچ مدارس عشایری باید با آخرین کوچ چادر جمعیت عشایری صورت گیرد.

وی درباره فرسوده بودن و یا کمبود بسته های آموزشی سیار نیز بیان کرد: بسته های آموزشی سیار موارد مصرفی بوده که بعد از استفاده فرسوده و یا خراب می شوند، و هم اکنون اعتبار خرید 30 بسته آموزشی سیار جذب شده که این امر به زودی انجام می شود.

عبدی تصریح کرد: به دنبال آن هستیم تا اعتبار دیگری برای خرید بیشتر بسته های آموزشی سیار، جذب کنیم.

وی درباره حکم و حقوق معلم های عشایری نیز توضیح داد: معلم های عشایری خراسان شمالی حق مرز، سختی شرایط کار را دریافت می کنند اما آن ها انتظار دارند که حق کوچ را نیز دریافت کنند.

وی با اشاره به اینکه در گذشته معلم های عشایری مبلغی بابت حق کوچ نیز دریافت می کردند، گفت: این مبلغ به دلیل کمبود اعتبار از سوی وزارت خانه حذف شد و وزارت خانه باید در این خصوص تصمیم گیری کند.

این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که بیشتر معلم هایی که در مناطق عشایری به کار گرفته می شوند، سرباز معلم هستند، اظهار کرد: معلم ها بر اساس حق امتیاز و سابقه کاری که دارند در مناطق مختلف به کار گرفته می شوند و هیچ موقع معلمی که دارای سابقه 10 تا 15 ساله است در مناطق دور دست حاضر به تدریس نمی شود.

به گفته وی البته 50 درصد از معلمان عشایری خراسان شمالی دارای سابقه کاری بالایی هستند و در حال ارائه خدمات چشم گیری به دانش آموزان عشایری هستند.

وی درباره مشکل جابجایی مدارسی که به صورت کانکس نیز هستند گفت: در حال حاضر 99 درصد از این نوع مدارس چرخدار شده اند که چرخ ها بعد از استقرار کانکس در یک مکان باید جدا و در یک فضای مناسب به منظور جلوگیری از خراب شدن نگهداری شود که متاسفانه این امر از سوی معلم ها کوتاهی می شود.

قربانعلی عبدی کارشناس مسئول آموزش و پرورش مدارس عشایری خراسان شمالی افزود: در چند سال گذشته یک سری کانکس برای مدارس عشایری خراسان شمالی در شهر بجنورد ساخته شد که یک سری ایراداتی داشت و هم اکنون این کانکس ها برای تعمیر فرستاده شده است اما روند تعمیر آن ها بسیار کند است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: