• شنبه ۱۵ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 972-2187-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی خراسان شمالی:

غنای اندیشه و وسعت معرفت دینی در کلام و اشعار مختومقلی هویداست

مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی خراسان شمالی گفت: غنای اندیشه دینی و وسعت معرفت دینی در کلام و اشعار مختومقلی هویداست.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، ؛ حسین فرخنده، در همایش بزرگداشت مختوم قلی فراغی در تالار گلشن بجنورد اظهار کرد: مفاخر چکیده فرهنگ میهن خودشان محسوب می شوند.

وی، به سه نکته مهم درخصوص مفاخر پرداخت و افزود: درک عالی از میراث فکری گذشتگان افزودن به این میراث معنوی که همراه با تأمل و ژرف اندیشی است و در مرتبه سوم انتقال این میراث از کارهای مهم و درخشان مفاخرمحسوب می شود.

فرخنده ادامه داد: مفاخر عصاره فرهنگ هر قوم و هر کشوری محسوب می شوند، وقتی که به آثار مفاخر مراجعه می کنید افکار واندیشه ها و باورها هنجارها و آ یین های یک ملت به خوبی در این آثار گنجانده شده است.

دبیر انجمن آثار و مفاخر فرهنگی خراسان شمالی همچنین افزود: اندیشه های مختومقلی مرزهای جغرافیایی محل زندگی خود را درنوردیده وتبدیل به یک شخصیت جهانی شده است.

فرخنده ادامه داد: بخش اعظمی از هویت فرهنگی  را در آثار و اندیشه های این شاعر بزرگ می توانیم مشاهده می کنیم.

وی اضافه کرد: استفاده از منابع عرفانی،کلامی و اشعار شاعران بزرگ ایران زمین از نقاط قوت اندیشه های این شاعر بزرگ است و در کنار هوش و ذکاوت و ژرف اندیشی که دارد از او یک حکیم بزرگ ساخته است وچنین اندیشه هایی امروزه امنیت را برای جامعه فراهم می آورد.

فرخنده ضمن اعلام حمایت از اجرای چنین برنامه هایی به دست اندرکاران این برنامه قدردانی کرد و افزود: در سال های آینده ضمن ارائه فراخوان شاهد معرفی علم این شخصیت بزرگ فرهنگی استان باشیم.

ارائه سخنرانی علمی، اجرای مشترک برنامه موسیقی توسط هنرمندان کرمانج، ترک و ترکمن و تجلیل از برگزار کنندگان مراسم از جمله بخش های اجرای این  مراسم بود.

در پایان از تعدای از شاعران ترکمن با اهدا لوح تقدیر و هدایایی به رسم یادبود قدردانی شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: