• دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-4584-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

رئیس اتحادیه زنبورداران استان خبر داد:

برنامه ریزی برای صادرات شاه انگبین از خراسان شمالی به خارج از کشور

رئیس اتحادیه زنیورداران خراسان شمالی از برنامه ریزی ها برای صادرات ژله رویال(شاه انگبین) و گرده گل از این استان به خارج از کشور خبر داد.

محمد علی شاددل در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان شمالی، با اشاره به اینکه تولید گرده گل، ژله رویال، زهر زنبور و برموم از جمله اقداماتی است که زنبورداران جوان این استان به منظور کسب درآمد بیشتر و رشد اقتصادی در صنعت زنبورداری در حال انجام هستند، گفت: در حال حاضر تعداد زیادی از زنبورداران این استان اقدام به تولید این محصولات کرده اند.

وی در پاسخ به این سوال که پیش بینی سالانه این اتحادیه برای تولید این محصولات و صادرات آن به خارج از کشور چه میزان است؟ اظهار کرد: در حال حاضر در کشوری همچون چین میزان تولید ژله رویال در هر کندو حدود 16 کیلوگرم است این درحالیست که این میزان در این استان هنوز یک کیلوگرم بوده است.

شاددل تصریح کرد: برای پیش بینی تولید نمی توان رقم مشخصی را بیان کرد چراکه هنوز مشکلات زیادی در پیش روی تولید این محصولات طبیعی در این استان وجود دارد که یکی از مهمترین آن ها در حال حاضر تغییرات دمایی است.

وی توضیح داد: در اردیبهشت که بهترین ماه برای گرفتن گرده گل و ژله رویال است اختلاف دمایی میان شب و روز بسیار زیاد است بطوریکه شب ها خیلی سرد و روز گرم است و سرمای خیلی زیاد سبب می شود تا تخم ریزی زنبور کاهش یابد و مصرف عسل زنبور افزایش یابد.

این مسئول ادامه داد: از سوی دیگر نبود کارگران ماهر برای ژله گیری یکی دیگر از مشکلات پیش روی زنبورداران این استان است و باید حوزه ترویج سازمان جهاد کشاورزی استان موضوع آموزش را به صورت جدی پیگیری کند.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا تجهیزات مورد نیاز برای گرفتن ژله رویال و گرده گل در استان موجود است؟ بیان کرد: تجهیزات با بهترین کیفیت در استان موجود است و زنبورداران فعال در این حوزه این تجهیزات را خریداری کرده اند و تلاش زنبوردارهای جوان این استان بر این است تا میزان محصولات جانبی زنبورعسل را افزایش دهند و به سمت صادرات پیش روند.

شاددل در پاسخ به این سوال که آیا خشکسالی بر روی تولید ژله رویال و گرده گل در اسل جاری تاثیرگذار بوده است و یا خیر؟ گفت: خوشبختانه با بارندگی های خیلی خوب در اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت ماه، میزان گل دهی و گرده افشانی گیاهان در مراتع خراسان شمالی بسیار خوب بوده و وضعیت تولید ژله رویال و گرده گل در این استان در سال جاری مناسب خواهد بود.

گفتنی است ژله رویال یا شاه انگبین نوعی ماده‌ غذایی است که توسط زنبور عسل پرستار ساخته می‌شود و نقش مهمی در رشد زنبور ملکه ایفا می‌کند. زنبور ملکه در طول دوره‌ لاروی با ژله‌ی رویال تغذیه می‌شود، در حالی که مابقی زنبورها فقط سه روز ابتدایی عمر خود از آن تغذیه می‌کنند.

 این ماده دارای اثرات ضد توموری، فعالیت آنتی اکسیدانی و بهبود دهنده‌ علائم یائسگی است. همچنین این محصول توسط متخصصان طب سنتی برای کمک به درمان ناباروری تجویز می‌شود. شاه انگبین حاوی مقادیر قابل توجهی از پروتئین، چربی، گلوکز، ویتامین، هورمون، آنزیم و مواد معدنی است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: