• دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-4784-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

مدیریت تغذیه و رساندن آب سالم به دام ها از ضروریات اقدامات مدیریتی در زمان خشکسالی

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای دامی اداره کل دامپزشکی استان خراسان شمالی گفت: با توجه به خشکسالی های پیاپی سال های گذشته و ادامه آن با شدت بیشتر در سال جاری صنعت پرورش دام بویژه در دام سبک استان خراسان شمالی تاثیر منفی برجای گذشته است.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی، دکتر حسن قاسمی فرد افزود: این استان با دارا بودن دو میلیون و 200 هزار راس دام سبک که غالباً وابسته به مراتع هستند در سال های خشک مخاطرات فراوانی برای آن ها بدنبال داشته است.

وی بیان کرد:  کاهش بارندگی سبب فقر مراتع به عنوان منبع اصلی تغذیه این دام‌ها برای تولید فرآورده های پروتئینی موردنیاز جامعه می شود و از سویی بیماری‌های دامی بواسطه تضعیف سیستم ایمنی دام ها در اثر تغذیه ضعیف در خشکسالی افزایش می یابد و همچنین خشکسالی باعث باروری و لاغری و افت وزنی دام ها می شود.

وی تاکید کرد: دامداران باید در زمان خشکسالی با کاهش تراکم دام ها از طریق کشتار دام های پرواری در کشتارگاه یا با انتقال دام ها از مراتع با پوشش گیاهی فقیر به مراتع غنی مانع از بروز بیماری ها و کاهش وزن دام ها شوند. مدیریت تغذیه و رساندن آب سالم به دام ها از ضروریات اقدامات مدیریتی در زمان خشکسالی است.

وی با اشاره به تاثیر بسیار زیاد خشکسالی در بروز بیماری های واگیر در دامداری های عشایری و روستایی گفت: در شرایط خشکسالی انگل های داخلی و خارجی دام بیشتر فعال می شود، دامی که در این وضعیت شرایط جسمی و ایمنی خوب ندارد نسبت به بیماری حساس‌تر است و به این ترتیب، خطر شیوع بیماری های اختصاصی دام، مشترک و انگلی در بین دام ها افزایش می یابد.

این مقام مسئول در ادامه گفت: در راستای کنترل و پیشگیری از این بیماری ها ایجاد ایمنی از طریق واکسیناسیون علیه بیماری های واگیر و مشترک بصورت مستمر در بین دام های استان صورت می گیرد.

وی افزود: در سال گذشته بالغ بر دو میلیون و 177 هزار راس دام  بر علیه بیماری های مشترک و تعداد پنج میلیون و 834 هزارو 508 نوبت سر دام  بر علیه بیماری های اختصاصی دام واکسینه شدند.

قاسمی فرد ادامه داد: در مبارزه با بیماری های انگل های خارجی دام دامپزشکی استان تعداد 9 هزارو 611 راس دام سنگین و تعداد 765 هزارو 570 راس دام سبک از طریق حمام دادن دام ها یا سمپاشی بدن با سموم رایگان در مناطق روستایی محروم و عشایری مبارزه نمود و همچنین یک میلیون و 312 هزار متر مربع از جایگاه ها و اماکن دامی تحت نظر کارشناسان دامپزشکی سمپاشی شدند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: