• سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-5214-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی:

راه اندازی انجمن تالاسمی، بخش عمده ای از مشکلات بیماران را حل می کند

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با تاکید بر همت این دانشگاه در کمک به بیماران خاص، گفت: راه اندازی انجمن تالاسمی، بخش عمده ای از مشکلات این بیماران را حل می کند.

به گزارش ایسنا منطقه خراسان شمالی دکتر شهریاری در آئین بزرگداشت هجدهم اردیبشهت ماه، روز جهانی تالاسمی تشکیل انجمن بیماران تالاسمی در این استان را یک ضرورت دانست و اظهار کرد: انتظار می رود بیماران تالاسمی خود پیگیر امور تشکیل انجمن حمایت از بیماران تالاسمی باشند.

وی با بیان اینکه یک انجمن قوی، بسیاری از مسائل و خواسته های بیماران تالاسمی را پیگیری می کند، ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی نیز در راستای پیگیری و ثبت انجمن، اختصاص مکان، راه اندازی واحد مشاوره و غیره به این بیماران کمک می کند.

وی با تاکید بر انجام آزمایش های تخصصی قبل از دوران بارداری جهت پیشگیری از به دنیا آمدن بیماران جدید، خاطرنشان کرد: مشکلات و معضلات زیادی در جامعه گریبان گیر بیمار تالاسمی است که یکی از آن ها بیماری فرد است.

شهریاری اضافه کرد: ممکن است دولت راه درمان را تسهیل کرده و برخی از معضلات مرتفع شوند اما همت و پیگیری خود بیمار برای حل مشکلات مهم است.

وی تشکیل انجمن برای بیماران تالاسمی را گامی در راستای حل معضلات مالی این افراد دانست و خاطرنشان کرد: با تشکیل انجمن، راحت تر می توان خیرینی را برای کمک مالی به این بیماران پیدا کرد.

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی و خیرین سلامت کارهای جدی در حمایت از بیماران انجام می دهند، اضافه کرد: تلاش جامعه  پزشکان، پرستاران و مددکاران به دست آوردن سلامتی بیمار است، اما رفاه توسط خود بیمار ایجاد می شود.

شهریاری تاکید کرد: رفتار مناسب و نحوه تعامل با اجتماع، توسط خود بیمار شکل می گیرد و انتظار می رود بیماران به جای انزوا، با قدرت و روحیه بالا پیگیر مشکلات باشند.

وی با بیان اینکه هنوز درمان قوی و مناسبی برای بیماری تالاسمی پیدا نشده است، گفت: با کنترل به موقع می توان جلوی بسیاری از بیماری ها را گرفت.

وی افزود: بسیاری از بیماری ها را با پیش زمینه ای می توان جلوگیری کرد.

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی تصریح کرد: بیماران تالاسمی باید با درمان به موقع و استفاده از داروهای تجویز شده، بیماری را در خود ریشه کن کرده و اجازه ندهند این مشکل به نسل های بعدی منتقل شود.

شهریاری ادامه داد: بیماران تالاسمی خود پیگیر درمان قطعی باشند و این امر مستلزم این است که مادران و خود بیماران به نکات ظریف در مورد بیماری شان توجه کنند.

وی موثر ترین راهکار جلوگیری از ابتلا به تالاسمی را مشاوره دقیق زوجین در زمان ازدواج دانست و تاکید کرد: باید آزمایش دقیق می توان از تولد افرادی که مبتلا به بیماری تالاسمی هستند، را جلوگیری کرد.

رئیس بیمارستان امام رضا(ع) بجنورد نیز در این آئین گفت: ابتلا به بیماری مزمن تاثیری شگرف در زندگی دارد و آرامش و امنیت در گروی شدت بیماری است.

دکتر شجاع افزود: بیمارستان دست به گریبان مشکلات زیادی است اما تلاش بر خرید مایحتاج تخصصی بیماران و ایجاد محیطی با نشاط برای استراحت بیماران است.

در این آئین ضمن برگزاری مراسم جشن و موسیقی به مناسبت روز جهانی تالاسمی، تعدادی از بیماران تالاسمی مسائل و مشکلات خود در حوزه تامین دارو و مسائل مالی را با مسئولین مطرح کردند.

گفتنی است تا کنون 44 بیمار تالاسمی در خراسان شمالی شناسایی شده است. 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: