• چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-5084-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

/گزارش/
اجرای طرح اقتصاد مقاومتی مرهمی برای توسعه بهکده رضوی

مجتمع زراعي بهكده رضوي كه روزگاري نه چندان دور گل سر سبد كشاورزي و دامپروري شمال شرق كشور محسوب مي شد، در پي ضعف ها و اشتباهات مديريتي، اين روزها دچار مشکلات فراوانی شده است.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، شركت سهامي زراعي بهكده رضوي در 85 كيلومتري غرب آشخانه؛ مركز شهرستان مانه و سملقان در استان خراسان شمالي واقع شده است .

نخستين سنگ بناي اين مجتمع كه از چهار روستاي بهكده رضوي، دشت گرگان، دامدامي و سوقه تشكيل شده، در سال 1342 به منظور تجميع بيماران جذامي شرق كشور، با همكاري مستشاران آلماني و فرانسوي گذاشته شد .

در آن زمان با هدف درمان و زندگي بيماران، ساخت واحدهاي مسكوني، مراكز خدماتي تفريحي، مراكز آموزشي، بيمارستان و مراكز درماني، تاسيسات آبرساني و برق رساني و ... در اين محل با نظارت مهندسان فرانسوي و آلماني آغاز شد و تا سال 55 در اين منطقه مجتمعي احداث شد كه الحق و الانصاف اكنون با وجود گذشت حدود 40 سال، اگر چه آن سازه ها و بناها فرسوده شده و متعلقات و زيبايي هاي جانبي آن ها از بين رفته است؛ اما هنوز به مثابه دري گرانبها بر پيكر لباسي مندرس مي درخشد .

اين مجتمع داراي حدود 63 هزار هكتار از بهترين و مرغوب ترين اراضي يكپارچه كشاورزي، 50 هكتار باغ ميوه شامل باغ هاي سيب، گلابي، انگور، گيلاس، گردو، بادام و ... و چندین هزار راس دام سبک و سنگین است.

در دهه 60 بود كه بر اساس طرح مجلس شورای اسلامی اموال منقول و غیرمنقول مجتمع بهکده رضوي به کمیته امداد امام خمینی(ره) واگذار شد و طي آن سال ها تقريبا مي شود گفت اين مجتمع به صورت كج دار و مريز به فعاليت هاي توليدي خود ادامه مي داد اما بعد از گذشت مدتی از تحت پوشش این نهاد خارج و تبدیل به شرکت سهامی و زراعی شد .

در دو سال گذشته به منظور رونق دوباره تولید در این منطقه و ایجاد رشد اقتصادی در منطقه، بهکده رضوی به عنوان یکی از طرح های پایلوت اقتصاد مقاومتی مطرح شد اما هنوز بعد از گذشت این مدت اقدام خاصی در این خصوص انجام نشده است.

ارسال نتایج مطالعات جامع بهکده رضوی لازمه اجرای طرح اقتصاد مقاومتی در منطقه است

بهنام فر معاون برنامه ریزی سازمان جهاد کشاورزی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه بهکده رضوی یکی از طرح های پایلوت اقتصاد مقاومتی در این استان مطرح شده است، گفت: بر اساس این طرح باید اقدامات مختلفی انجام می شد تا پروژه اجرایی شود.

وی افزود: یکی از مهترین اقداماتی که باید در این راستا انجام می شد انجام مطالعاعت جامع درباره ظرفیت های زمین، اب، تولیدات و سایر قابلیت ها بوده است.

وی ادامه داد: انجام این مطالعات به دانشگاه تهران واگذار شد و قرار بر این شد تا مطالعات لازم درباره ظرفیت های این منطقه مبنی بر اینکه چه نوع کاشتی و چه نژادهایی از دام ها و ... انجام شود، صورت گیرد.

بهنام فر اظهار کرد: در حال حاضر نتایج اولیه این مطالعات ارسال شده اما برای اینکه مورد استفاده قرار گیرد باید نتایج به صورت کامل و جامع ارسال شود.

وی تصریح کرد: تامین زیرساخت ها، ارائه نهاده های دامی و کشاورزی، اجرای سیستم های نوین آبیاری و ایجاد استخرهای ذخیره آب از دیگر اقداماتی بوده که در راستای اجرای طرح اقتصاد مقاومتی باید در این منطقه انجام می شد.

وی تاکید کرد: سازمان جهاد کشاورزی برای اجرای برخی از پروژه ها همچون ساخت استخر ذخیره آب اقداماتی اعتباراتی برای منطقه اختصاص داده و پروژه هایی نیز انجام شده است.

این مقام مسئول گفت: همچنین حل مشکل نیروی کاری و بدهی های این شرکت را از دیگر مسائلی بیان کرد که باید در راستای اجرای این طرح انجام می شد.

به گفته وی در این خصوص نیز اقداماتی انجام شده اما مشکل به صورت 100 درصد مرتفع نشده است.

وی با اشاره به اینکه طرح اقتصاد مقاومتی باید طی پنج سال در شرکت سهامی و زراعی بهکده رضوی انجام شود، افزود: از این مدت دو سال می گذرد.

نتایج مطالعات جامع بهکده رضوی اعلام شده است

جدیری مدیر عامل شرکت سهامی زراعی بهکده رضوی در ادامه در گفت و گو با ابسنا با اشاره به اینکه بهکده رضوی یکی از طرح های پایلوت اقتصاد مقاومتی در خراسان شمالی معرفی شده بود، گفت: قرار بر این بود تا مطالعات جامع درباره این منطقه انجام شود که هم اکنون مطالعات مذکور به پایان رسیده است و نتایج آن نیز اعلام شده است.

وی در پاسخ به این سوال که نتیجه این مطالعات چه چیزی بوده است؟ اظهار کرد: یک سری اشکال یابی هایی درباره منطقه انجام شده، باید در برخی از قسمت ها تغییرکاربری صورت گیرد و برخی از زیرساخت ها نیز نوسازی شود.

وی ادامه داد: از سوی دیگر نگاه ویژه به بحث مرتعداری و مشخص شدن الگوی کشت در منطقه از دیگر دست آوردهای این مطالعات جامع بوده است.

جدیری با بیان اینکه برای اجرای طرح اقتصاد مقاومتی در جلسه شورای برنامه ریزی مبلغ هشت میلیارد تومان نیز مصوب شده است، تصریح کرد: اما هیچ رقمی تاکنون اختصاص نیافته است و انتظار بر این است تا حداقل به صورت مرحله به مرحله این مبلغ اختصاص یابد تا بتوان این طرح را به صورت تدریجی انجام داد.

وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر قرار بر این شد تا از محل دیگری برای حل مشکل کارگران و معوقات این شرکت مبلغ حدود یک میلیارد تومان به شرکت اختصاص یابد و این امر تا به امروز محقق نشده است.

امکان تغییر رقم مصوب شده برای اجرای طرح اقتصاد مقاومتی در بهکده رضوی وجود دارد

مصطفی عربی سرپرست معاونت برنامه ریزی سازمان برنامه و بودجه خراسان شمالی همچنین در گفت و گو با ایسنا گفت: برای اینکه نتایج مطالعات در بهکده رضوی به مرحله اجرایی برسد باید نتایج این موضوع در کارگروه مورد بررسی قرار گیرد و دوباره به شورای برنامه ریزی ارسال و مصوب شد.

وی در پاسخ به این سوال که برای اجرای طرح اقتصاد مقاومتی در بکهده رضوی باید در ابتدا مطالعات جامع انجام و سپس نتایج آن مورد بررسی قرار می گرفت و در صورت مصوب شدن به مرحله اجرایی می رسد، چرا اعتبار هشت میلیاردی در ابتدا برای اجرا به تصویب رسیده است؟ بیان کرد: این موضوع برای بنده نیز جای سوال دارد.

وی افزود: بعد از بررسی و تصویب نتایج مطاالعات جامع ممکن است رقم مذکور عوض و کم و زیاد شود.

عربی ادامه داد: اما در هر صورت از اجرای طرح اقتصاد مقاومتی در این منطقه مورد حمایت قرار می گیرد و یکی از موارد ضروری دیگری که در این منطقه باید انجام شود این است که مالکیت آن تعیین تکلیف و سند برای اموال آنجا صادر شود.

وی اظهار کرد: در صورتی که این مکان متعلق به بخش خصوصی باشد از طریق تسهیلات و از دولتی باشد از طریق سرمایه گذاری دولتی از آن حمایت خواهد شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: