• پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-5614-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی:

رویکرد اجتماعی حوزه سلامت، نیازمند تبیین و توجه عموم مردم است

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با تاکید بر اینکه توجه به حوزه سلامت و بهداشت همگانی فقط معطوف به یک دستگاه یا ارگان خاص نیست، گفت: رویکرد اجتماعی حوزه سلامت نیازمند تبیین و توجه بیشتر مردم جامعه است.

به گزارش ایسنا منطقه خراسان شمالی، به نقل از سایت وبدا دکتر محسن شهریاری، آسیب های اجتماعی از جمله بهداشت، طلاق، اعتیاد، فقر و سایر موارد را از جمله معضلاتی خواند که سلامت جامعه را تهدید می کند و در این زمینه توسعه فرهنگ سلامت و خود مراقبتی را دو عامل بازدارنده دانست.

وی مجمع سلامت را یکی از مهم ترین شاخص های حوزه سلامت دانست و ادامه داد: اجتماعی شدن سلامت و سپردن تکلیف سلامت بر عهده همه آحاد جامعه یعنی مسئولین، خانواده ها و مردم یک ضرورت است.

وی با تاکید بر اینکه همه باید متولی امر سلامت باشند، انتظار از یک دستگاه نظیر وزارت بهداشت برای تحول در حوزه سلامت را امری نشدنی ذکر کرد.

دکتر شهریاری با اشاره به اینکه اصلاح سبک زندگی و خود مراقبتی بر عهده خود فرد است، خاطرنشان کرد: رفتار مردم در حوزه سلامت به خود آن ها بر می گردد و در این میان خدمات رسانی دستگاه های متولی در حفظ سلامت مردم، اجتناب ناپذیر است.

وی اضافه کرد: شعار بهداشت جهانی امسال با عنوان «سلامت برای همه و همه جا» انتخاب شده و این شعار خود گویای اهمیت اجتماعی شدن حوزه سلامت و دخیل کردن مردم در مشارکت حداکثری است.

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با تاکید بر اینکه آسیب های اجتماعی نظیر طلاق، اعتیاد، فقر و غیره، حوزه سلامت افراد جامعه را تهدید می کند، تصریح کرد: این آسیب ها در حال افزایش بوده و برگزاری همایش ها در راستای آگاه سازی جامعه مهم است.

شهریاری برگزاری کمپین های دخیل در حوزه سلامت با هدف همکاری سازمان های مردم نهاد در توسعه بهداشت همگانی را، اثرگذار در توسعه سلامت همگانی برشمرد.

تشکیل کمپین اهدای عضو در خراسان شمالی

وی در بخشی از سخنان خود از ایجاد کمپین اهدای عضو در خراسان شمالی خبر داد و گفت: با ایجاد این کمپین تلاش بر توجه دادن اذهان عمومی به بیماران دارای معلولیت جسمانی نیازمند عضو است.

شهریاری افزود: در همین راستا، کمپین اهدای عضو نیز شنبه در نخستین مجمع سلامت استان برگزار می شود.

وی همچنین در پاسخ به عملکرد اجتماعی کردن حوزه سلامت و موفقیت خراسان شمالی در مقایسه با سایر استان ها، اظهار کرد: با توجه به اینکه آمار بزهکاری های اجتماعی مختلف اما در برخی موارد در این استان رو به افزایش است، نمی توان به صورت قطع در این زمینه اظهار نظر کرد.

وی ادامه داد: البته در برخی موارد در حوزه سلامت اجتماعی موفقیت های خوبی به دست آمده اما افزایش نسبی آمار طلاق و سایر بزهکاری ها، نشان می دهد باید در این حوزه بیشتر کار شود.

شهریاری برگزاری مجمع سلامت توسط دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی را اقدامی موثر در راستای آگاه سازی آحاد جامعه دانست و افزود: برای نمونه سن اعتیاد در حال کاهش و افزایش کم تحرکی به عنوان خطری که جامعه را تهدید می کند، نشان دهنده اقدامات جدی تر در حوزه سلامت جامعه است.

وی با تاکید بر ایجاد نشاط اجتماعی و در ادامه آن کاهش مسائل روحی و روانی جامعه، یادآور شد: برای بسیاری از دستگاه های متولی امر سلامت جامعه برنامه های مدونی پیشنهاد می شود که به دنبال اجرای آن شاهد کاهش نابهنجاری و آسیب ها خواهیم بود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: