• شنبه ۲۲ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-6114-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

مدیرکل مولفه های اجتماعی وزارت بهداشت:

پایداری مجمع سلامت، در گروی سازماندهی تمام افراد جامعه است

مدیرکل مولفه های اجتماعی وزارت بهداشت، عدالت محوری را عامل موفقیت پیشبرد اهداف مجمع سلامت دانست و گفت: پایداری مجمع سلامت، در گروی سازماندهی تمام افراد جامعه است.

به گزارش ایسنا منطقه خراسان شمالی، دکتر مهدی گلمکانی در نخستین مجمع سلامت خراسان شمالی در سالن گلشن بجنورد اظهار کرد: عدالت در امور مهم ترین مولفه موفقیت در اجرای طرح جامع مجمع سلامت است و اگر بی عدالتی در رفتارمان باشد، دلسردی و بی اعتمادی را در پی دارد.

وی دلیل توجه به عدالت در اجرای این طرح را، مردمی بودن مجمع سلامت دانست و با تاکید بر هماهنگی و مشارکت همه اقشار جامعه در موفقیت آن خاطرنشان کرد: در صورت محرومیت افراد و عدم برخورداری آن ها از مولفه های سلامت، نمی توانیم به اهداف تعریف شده در این طرح برسیم.

وی با اشاره به اینکه برای اجتماعی شدن باید مشارکت سازماندهی شده تمام افراد جامعه را داشته باشیم، اضافه کرد: این امر مستلزم طراحی یک ساختار پایدار است که در طرح مجمع ملی سلامت 12 سال قبل این طرح در شهرداری تهران پیش بینی شده است.

دکتر گلمکانی با بیان اینکه همکاری و همراهی همه بخش ها در اجرای طرح های سلامت مهم است، افزود: برای ادامه حیات و فعالیت مجمع سلامت، همه باید احساس مسئولیت کنند و فقط 20 درصد مسئولیت این طرح سهم دانشگاه علوم پزشکی است.

وی با بیان اینکه جنس مسائل سلامت فرهنگی است، اضافه کرد: به این مهم در مقاله ای توسط رهبر معظم انقلاب اشاره شده و انتظار می رود رسانه ها و همه نهادهای فرهنگی مشارکت حقیقی در حوزه سلامت داشته باشند.

وی همچنین خطاب به استانداران و نقش آن ها در موفقیت اجرای مجمع سلامت خاطرنشان کرد: استانداران به عنوان رئیس مجمع سلامت از فرمانداران بخواهند که این مجامع را در شهرستان ها تشکیل دهند.

مدیرکل مولفه های اجتماعی وزارت بهداشت مجمع سلامت را فرآیندی دانست که پایه و اساس آن را کانون تشکیل می دهد.

گلمکانی با بیان اینکه کانون ها در محله ها فعالیت می کنند، افزود:  در طرح های اجتماعی باید به صورت پایدار و خودجوش از پتانسیل مردمی استفاده شود.

وی ادامه داد: پایه منشور اخلاقی برای حرکت مردمی این است که جامعه تفهیم شود منفعت برای خود فرد و خانوده است.

وی با تاکید بر اینکه در دین مبین اسلام توجه ویژه ای به حوزه سلامت شده است، خاطرنشان کرد: مشارکت در بحث سلامت نیازمند تمرین است.

مدیرکل مولفه های اجتماعی وزارت بهداشت یادآور شد: خداوند از مومنان می خواهد در تقویت هنجارها، مبارزه با ناهنجاری را در دستور کار قرار دهند و در بسیاری از واجبات دین مانند نماز، مشارکت اجتماعی واجب و امری ضروری است.

گلمکانی با اشاره به اینکه سلامت امروزه فقط به معنی نبود بیماری نیست، آن را دارای ابعاد اجتماعی روحی و روانی زیادی دانست که در صورت تعادل آن فرد بالقوه می تواند خود را با جامعه تطبیق دهد.

وی در بخشی از سخنان خود به شعار بهداشت جهانی مبنی بر سلامتی برای همه و هه جا، اظهار کرد: طبق اعلام بهداشت جهانی، عوامل اقتصادی اجتماعی و محیطی بیش از 80 درصد از سلامت را تحت تاثیر خود قرار می دهند.

وی بیشترین چالش های حوزه سلامت را مربوط به عوامل اجتماعی، اقتصادی و محیطی دانست و ادامه داد: برای بررسی تله ها و معضلات اجتماعی مربوط به حوزه سلامت، این مجمع راه اندازی شده که در قالب آن افراد شناخت بیشتری نسبت به حوزه سالم زندگی کردن پیدا می کنند.

مدیرکل مولفه های اجتماعی وزارت بهداشت مهم ترین ویژگی مجمع سلامت را مردمی بودن آن دانست و تصریح کرد: در قالب اجرای این مجمع همه افراد در محلات همدیگر را می شناسند و این خود ویژگی فعالیت مجمع مردمی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی نیز سرمايه گذاري در حوزه سلامت را عامل كاهش معضلات و آسیب های اجتماعي و ارتقای سطح سلامت جامعه عنوان کرد.

دكتر علي حق بين با تاکید بر اینکه سرمايه گذاري درحوزه سلامت علاوه بر دستاوردهای ارزشمند متعدد ، عامل كاهش معضلات اجتماعي نیز می باشد ، اظهار کرد : افزايش سرمايه هاي اجتماعي براي اجتماعي كردن سلامت ضروري است و با توانمند كردن جامعه از طريق افزايش آگاهي و اطلاعات ، بهينه كردن ارتباطات و تعاول با تشكيلات اجتماع محور مي توانيم جامعه و سلامت اجتماعی را بيمه كنيم.

وي تصريح كرد: با ايجاد سرمايه هاي اجتماعي، مشاركت خود به خودي افزايش مي يابد و با افزايش مشاركت، معضلات به حداقل مي رسد .

وي با بيان اينكه بيش از  ٧٥ درصد مولفه های سلامت به ديگر ارگان ها مرتبط است ، خاطرنشان كرد: مهم ترين مسئله ايجاد نشاط اجتماعي در جامعه است كه در كاهش هزينه ها بسيار مؤثر است .

دکتر حق بين تغيير سبك زندگي را بسيار مهم عنوان كرد و گفت: مجمع سلامت استان مؤلفه هاي مؤثر بر سلامت را جستجو مي كند و در پی اصلاح و بهبود آن هاست .

وي افزود: سلامت از خودمراقبتي آغاز مي شود و براي حفظ و ارتقاي آن بايد برنامه ريزي كافي داشته باشيم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: