• شنبه ۲۲ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-6314-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

ضرورت انجام آزمایش خون و آزمون های ژنتیک قبل از ازدواج برای جلوگیری از تولد کودک مبتلا به تالاسمی

مسئول بیماران خاص معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: مهم ترین روش برای جلوگیری از تولد افراد مبتلا به تالاسمی، انجام آزمایش خون و آزمون های ژنتیکی قبل از ازدواج است که می تواند از احتمال تولد نوزاد مبتلا پیشگیری کند.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی، مهری فرشاد افزود: تالاسمی یک بیماری ارثی است که بدلیل نقص در ساخت زنجیره هموگلوبین حادث می شود و هموگلوبین معیوب قادربه اکسیژن رسانی مطلوب به اعضای بدن نیست .

وی در ادامه با بیان اینکه اگر والدین هر دو دارای ژن معیوب باشند، بیماری به صورت شدید یعنی ماژور major ))و اگر یکی از والدین فقط ژن معیوب داشته باشد به صورت خفیف یعنی مینور ( Minor ) ظاهر می‌شود، افزود: تالاسمی برای کسانی که نوع (مینور) را داشته باشند، مشکل ایجاد نمی‌کند و آن ها هم مثل افراد سالم می‌توانند زندگی کنند و فقط در موقع ازدواج نباید با یک فرد تالاسمی مینور ازدواج کنند اما مبتلایان به تالاسمی شدید و نوع ماژور نیازمند درمان هایی مانند پیوند مغز استخوان و دریافت خون هستند.

این مسئول با اشاره به اینکه در استان 44 بیمار مبتلا به تالاسمی شناسایی شده است ، تصریح کرد: انجام خدمات درمانی ( آزمایشات ، رادیولوژی ، تزریق خون و ... ) این بیماران در مراکز دولتی به صورت رایگان ارائه می شود.

به گفته وی در حال حاضر در استان این بیماری به دلیل انجام آزمایشات خون و ژنتیک (در ازدواج های فامیلی) کنترل شده و تعداد بیماران در سال های اخیر روند رو به رشدی نداشته است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: