• یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-6284-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خبر داد:

اجرای دستورالعمل میان قاب در ساختمان های خراسان شمالی بعد از وقوع زلزله سال گذشته

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی از اجرای دستورالعمل میان قاب در ساختمان های این استان بعد از وقوع زلزله سال گذشته خبر داد.

علی اکبر رمضانی با حضور در دفتر ایسنا، منطقه خراسان شمالی و در گفت و گو با خبرنگار این رسانه با اشاره به اینکه بیشتر منازل شهر بجنورد بر اثر زلزله 5.7 ریشتری 23 اردیبشهت سال گذشته در حوزه غیر سازه ای دچار خسارت شد، گفت: بر اثر این زلزله به سازه ساختمان ها آسیبی وارد نشد و بعد از آن کمیته ای برگزار شد و جزئیات اجرایی مربوط به اتصال اجرای میان قاب ها در چندین حالت تعریف شد که باید در ساختمان های شهر بجنورد اجرایی شود.

وی با بیان اینکه از تیرماه سال گذشته در تمامی نقشه های ساختمان موضوع اتصالات میان قاب و قاب ها در نظر گرفته شده است، افزود: بعد از آن حدود 400 بازدید از ساختمان ها نیز انجام شد که این دستورالعمل  در چه سطحی اجرایی شده است و اگر اجرایی نشده است تذکرات لازم داده شود.

رمضانی در ادامه به دغدغه خرید مصالح مستعمل ساختمان سازی از سوی مردم اشاره کرد و ادامه داد: با توجه به بالارفتن قیمت مصالح ساختمانی این نگرانی وجود دارد که مردم به سوی خرید مصالح ساختمانی مستعمل پیش روند.

وی اظهار کرد: علاوه بر آن یکی دیگر از عواملی که موجب شده تا مردم به سوی این امر پیش روند آن است که آن ها تصور می کنند این مصالح خواص خود را از دست نداده است این درحالیست که مصالح ساختمانی بعد از گذشت مدتی و همچنین استفاده، خواص خود را از دست داده است.

این مقام مسئول تصریح کرد: زیاد شدن تعداد مصالح فروشی های ساختمان مستعمل نیز گواه بر این امر است که مردم آن را خریداری می کنند و این موضوع با توجه به اینکه خراسان شمالی استانی لرزه خیز است و تاکنون بر اثر وقوع آن آسیب های جدی نیز به استان وارد شده است، جای نگرانی است.

وی در ادامه تاکید کرد: از سوی دیگر باید به طور جدی جلوی عرضه مصالح بی کیفیت در استان گرفته شود و در این زمینه باید سازمان صنعت، معدن و تجارت و استاندارد به طور جدی ورود پیدا کنند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی در پاسخ به این سوال که خراسان شمالی استانی لرزه خیز است بنابراین ساخت منزل با سازه فلزی بهتر است و یا بتنی توضیح داد: از آنجاییکه فلز در کارخانه کنترل کیفیت می شود، مباحث جوش آن در کارگاه ساختمان سازی با دقت باید انجام شود اما در ساختمان هایی که سازه آن بتن است باید با آرماتور بند، بتن ریز ماهر و ... سروکار داشته باشیم و این مسائل مورد کنترل قرار گیرد.

وی با بیان اینکه ساخت منزل با سازه فلزی و یا بتنی هیچ فرقی ندارد و فقط در هر دو سازه باید موضوع کنترل کیفیت به طور جدی مورد توجه قرار گیرد، تصریح کرد: در حال حاضر 90 درصد ساخت و ساز در خراسان شمالی با بتن انجام شده است که بر اثر زلزله سال گذشته به سازه این ساختمان ها آسیبی وارد نشد.

وی وجود و تریبت کارگران ماهر را از دیگر دغدغه های این استان بیان کرد و گفت: یکی از ضروریات هر کارگاهی وجود کارگران ماهر و به روز است و باید آموزش مستمر و دوره ای برای این افراد انجام شود.

به گفته رمضانی در حال حاضر تعداد مهندسان ساختمان بیشتر از تکنسین ها شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: