• چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 972-4087-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

صدور دومين پروانه مجموعه دار اموال فرهنگي، تاريخي و هنري در خراسان شمالی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی از صدور و اعطای دومین پروانه مجموعه دار اموال فرهنگی-تاریخی و هنری استان خبر داد و گفت: حمایت، تقویت، حفظ و توسعه مجموعه های خصوصی گامی در جهت معرفی فرهنگ و تمدن غنی استان و آغازی  بر راه اندازی موزه های خصوصی است.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی خراسان شمالی، مهمد سویدانلویی افزود: همه ساله 28 اردیببهشت با عنوان روز جهانی موزه  نامگذاری شده است که شعار امسال روز جهانی موزه از سوی شورای بین المللی موزه ها(ایکوم)  با عنوان "ارتباطات خلاق و نوین موزه ها-رویکردهای جدید، مخاطبین جدید "نامگذاری شده است .

وی گفت:  آشنا سازی مردم با ذخائر گذشته انسان ها، ایجاد ارتباط در میان نسل های گذشته و آینده این جامعه، فرهنگ سازی جهت جلوگیری از به غارت رفتن ذخائر، کمک رسانی به محققان، پژوهشگران و دانشمندان، توسعه و گسترش پیوند های ملی و دینی این جامعه در نهایت کمک رسانی به توسعه و تمدن بشری را از جمله اهداف حمایت از مجموعه داران و موزه های خصوصی است.

سویدانلویی ادامه داد: پروانه مجموعه کلیم الله توحدی تحت عنوان مجموعه مردم شناسی کرمانج به عنوان دومین مجموعه دار بخش خصوصی استان از سوی اداره کل موزه ها صادر شده است که شامل حدود به 500 شی از دوره ساسانی تا معاصر  با موضوعات اسناد و نسخ خطی، پوشاک کرمانج، ظروف سفالی، صنایع دستی، انواع بافته ها، آرشیو موسیقی و سایر وسایل در ارتباط با زندگی قوم کرمانج است.

  وی گفت: اشیا مذکور با همت و علاقمندی وافر  کلیم الله توحدی در طی بیش از پنجاه سال از طریق خریداری و هدیه، گردآوری و نگهداری شده اند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: