• پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-7684-5
  • خبرنگار : 0584003
  • منبع خبر : ----

استاندار خراسان شمالی:

از عملکرد مدیران دفاع می کنم

  استاندار خراسان شمالی با انتقاد از نطق پیش از دستور نماینده اسفراین که گفته بود هیچ پروژه ای در دور مدیریت فعلی استان به بهره برداری نرسیده است، گفت: از عملکرد مدیران استان  دفاع می کنم.
به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، محمدرضا صالحی در شورای برنامه ریزی و توسعه استان خاطرنشان کرد: نطق اخیر نماینده اسفراین در مجلس نه فقط مدیر عالی دولت در استان بلکه عملکرد همه مدیران را زیر سوال برد اما من به عنوان کسی که مسئولیت همه قوت ها و نقص ها را به عهده دارم، از این عملکرد و اقدامات انجام شده دفاع می کنم.
استاندار با غیرمنصفانه خواندن نطق نماینده  که گفته بود در دوره مدیریت فعلی استان هیچ طرح و پروژه ای به بهره برداری نرسیده است، تکمیل و بهره برداری چند هزار طرح عمرانی و سرمایه گذاری طی 5 سال اخیر را یادآور شد و گفت: وقتی گفته می شود که هیچ کاری انجام و هیچ پروژه ای افتتاح نشده، یعنی مبنای داده های شما اشکال دارد. 
وی ادامه داد: تکمیل و بهره برداری بیمارستان های بجنورد و شیروان و ورزشگاه 15 هزار نفره بجنورد جزو مصوبات دولت بوده که محقق شد.
صالحی گفت: برای تشکیل جلسه با مجمع نمایندگان استان چند بار دعوت کردیم و حتی نماینده ولی فقیه در استان هم پیشنهاد برگزاری این نشست را داد ولی آقایان نماینده نپذیرفتند و به جلسه نیامدند. 
وی افزود: قبلا هم به نمایندگان استان اعلام کرده ام هر چه می توانید برای تعویض بنده در تهران تلاش کنید اما در مسائل توسعه ای استان با همدلی و هم افزایی کار کنید و در جلسات حضور یابید.
استاندار خراسان شمالی از نمایندگان خواست که از کشاندن اختلافات به میان مردم و تریبون ها پرهیز کنند و آن را یکی از تاکیدات همیشگی مقام معظم رهبری خواند. 
وی اظهار داشت: بر مبنای داده ها و اطلاعات نادرست و به کار بردن الفاظی مانند هیچ کار، این همه تلاش مدیران استان را زیر سوال نبریم بلکه با تعامل و هم افزایی به دنبال به فعلیت در آوردن ظرفیت های بالقوه خراسان شمالی باشیم.
صالحی افزود: بنده از ابتدای ورودم به خراسان شمالی به دنبال تعامل بر مبنای آیه شریفه فَبِما رَحمَةٍ مِنَ اللَّهِ هستم و طبق این آیه از تمامی کسانی که تلاش می کنند، تشکر می کنیم و شنوای همه نظرات هستیم.
 وی تصریح کرد: مدیر استان تصمیم گیرنده است و قرار نیست دیگران بنویسند و او امضاء کند؛ پس اگر این مباحث را بر اساس تعامل قبول دارید، تا روزی که دولت در این استان به من ماموریت خدمت داده باشد، در تعامل با نمایندگان خود را موظف می دانم و همکاری خواهم داشت و همه مدیران دستگاه های اجرایی هم باید ضمن تعامل در چارچوب مقررات با همفکری و هم افزایی برای ارتقای شاخص های استان تلاش کنند.
صالحی در ادامه سخنان خود با اشاره به برخی انتقادات درباره آمارهای مربوط به ارتقای جایگاه استان در شاخص های مختلف مثل رشد اقتصادی و بیکاری، مطرح کرد: این شاخص ها بر اساس آمارهای رسمی کشوری است و دلیل زیر سوال بردن این رتبه ها را نمی دانم. به عنوان مثال خراسان شمالی سال 96 توانست رتبه چهارم استان های با کمترین نرخ بیکاری و جایگاه نخست نرخ مشارکت و رشد اقتصادی را کسب کند هرچند بنده هم بر این موضوع تاکید دارم که باید به دنبال افزایش درآمد سرانه مردم باشیم و در این راستا طرح هایی مانند طرح برکت آفتاب را برای مددجویان و مستمری بگیران تعریف کرده ایم و اگر در این مسیر، طرح ها و ایده های دیگری دارید، برای همفکری و بررسی ارائه شود.
وی با تأکید بر این که برای جلوگیری از اختلافات باید اصل قانونگذاری و وظایف نمایندگان و قوه مجریه شفاف شود، ادامه داد: این که در تریبون مجلس اعلام شود هیچ پروژه ای از هنگام ورود مدیر جدید استان افتتاح نشده است، خارج از انصاف و در واقع زیر سوال بردن تلاش ها و اقدامات عموم مدیران استان است.
صالحی به تکمیل بیمارستان های 320 تختخوابی امام حسن(ع) بجنورد و 220 تختخوابی آیت ا... هاشمی رفسنجانی شیروان و ورزشگاه 15 هزار نفری بجنورد به عنوان بخشی از مصوبات سفر سال 94 رئیس جمهوری به خراسان شمالی اشاره و تاکید کرد: اگر نمایندگان مجلس با بنده اختلافی دارند، این اختلافات را به میان مردم نکشاندند و با تعامل و همفکری به دنبال توسعه استان باشیم و بار دیگر تاکید دارم وظیفه من دفاع از خدمات و تلاش های مدیران استان است و وقتی اعلام شود هیچ اقدامی در استان انجام نگرفته، یعنی تمامی مدیران کاری انجام نداده اند.
وی بیان داشت: بنده پیشانی اقدامات انجام شده دستگاه های دولتی در استان هستم و مسئولیت تمامی کارهای اجرایی اعم از نقص ها و قوت ها در استان را به عهده می گیرم و از زیر بار مسئولیت خود شانه خالی نمی کنم همان طوری که با همه اقدامات اعضای شورای تامین استان که منجر به کسب رتبه برتر در حوزه امنیت کشور شده است، بنده مسئولیت امنیت استان را به عهده دارم و باید جوابگوی مردم و دولت باشم.
نماینده عالی دولت در خراسان شمالی با تاکید بر این که به دنبال تضعیف پیچ و مهره مدیران نباشیم، افزود: در برخی مدیریت ها به دنبال تعویض هستیم اما تا لحظه ای که این امر تحقق نیافته است، وظیفه بنده دفاع از آن مدیر است.
صالحی با طرح این سوال که در کجای قانون به نماینده مجلس اجازه داده شده برای مدیرکلی که در آستانه بازنشستگی است، جانشین پیشنهاد دهد، در عین حال تصریح کرد: با این وصف، مهرماه سال گذشته به نمایندگان اعلام کردم روی چند مدیر به لحاظ اجرایی نظر دارم و اگر نیرویی پیشنهاد دارید، اعلام کنید و همواره بر تشکیل مجمع نمایندگان با استاندار هم تاکید داشته ام اما با وجود دعوت های انجام شده حضور نیافتند.
رئیس شورای برنامه ریزی و توسعه خراسان شمالی هم چنین با اشاره به یکی از دستورکارهای جلسه که به امور بانکی و تسهیلات اعطایی بانک های استان اختصاص داشت، گفت: در حال حاضر نسبت مصارف به منابع بانک های استان 114 درصد است که وضعیت خوبی نیست اما لازم به یادآوری است برخی از این خوب نبودن ها بازمانده از گذشته است و ما در جهت اصلاح آن حرکت می کنیم؛ به طوری که این میزان در سال های 94 و 95 به ترتیب 126 و 120 درصد بوده است و ما در این دو سال سعی کرده ایم با افزایش منابع، این نسبت را کاهش دهیم و در این مسیر کمک و همراهی نمایندگان مجلس و تلاش مضاعف مدیران استانی را خواستاریم.
صالحی به اشاره به این چالش که برخی منابع مالی ایجاد شده در شرکت های خصوصی و صنایع، به خارج استان می رود و نسبت منابع به مصارف بانک های خصوصی 50 به 150 یعنی حدود یک سوم است، خطاب به نمایندگان استان در مجلس مطرح کرد: اگر دستورعمل قانونی برای الزام صنایع و شرکت ها به تمرکز وجوه منابع خود در استان و یا تعیین و تخصیص بخشی از منابع بانک های خصوصی برای پرداخت تسهیلات تکلیفی وجود دارد، اعلام کنید. 
وی ادامه داد: نباید همه ضعف ها را به حوزه اجرایی مربوط دانست، چون دستگاه های دولتی موظف به اجرای قوانین هستند و برطرف کردن ضعف ها و اشکال ها در حوزه قانون گذاری، بر عهده نمایندگان مجلس است. 
وی هم چنین بر کوتاه سازی روند ابلاغ مصوبات مرکز به استان ها به خصوص در حوزه امور بانکی تاکید ویژه ای داشت.
استاندار در ادامه این نشست افزود: در سفر اخیر وزیر جهاد کشاورزی به استان مقرر شد تا محدودیت منابع مالی در خراسان شمالی برای اجرای طرح های آبیاری تحت فشار وجود نداشته باشد بنابراین سازمان جهاد کشاورزی ضمن پر کردن سهم استان از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی به دنبال جذب اعتبارات بیشتر باشد تا در سال جاری شاهد جهش خوبی در این حوزه باشیم.
صالحی با اعلام خبر سفر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان جانشین ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی  به خراسان شمالی گفت: تمامی مرخصی ها و ماموریت های اعضای ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان لغو می شود و تمام آن ها باید در جلسه حضور داشته باشند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: