• سه شنبه ۱ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 973-487-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

کوشک؛ عملیاتی که زمینه آزادسازی خرمشهر را فراهم کرد

در آستانه روز فتح خرمشهر هستیم، روزی که خرمشهر برای همیشه آزاد شد.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، خرمشهر که محاصره شده بود، برایش خط اتوبوس و تاکسی به بصره گذاشته بودند و تلویزیون و رادیوی عراق آب و هوایش را به عنوان یکی از شهرهای عراق همه روزه اعلام می کرد.

این وضعیت 19 ماه ادامه داشت، یعنی همین خرمشهری که هم اکنون می بینید و از ترمینال های مسافربری می توانید با خرید یک بلیت راهی اش شوید، روزگاری زیر چکمه های سربازان عراقی نفس می کشید، آن هم 19 ماه ....

اما چطور؟ لابد در جهان موفقیت بسیار شنیده اید که می گویند هنگامی که با تمام یقین و اداره و عزم و نبت قصد دارید کاری را انجام دهید، متوجه امدادهای فراطبیعی می شوید که به سمت شما می آید. در ماجرای آزادسازی خرمشهر نیز چنین اتفاقی افتاد، سرباران ایرانی با تمام یقین، نیت و اراده و توکل خودشان به میدان آمدند و خدا هم کمکشان کرد.

نقل است کارشناسان نظامی مختلفی در 19 ماهی که به این شهر اشغال شده بعثی ها که به آن سر می زدند و وقتی استحکامات عراق را می دیدند می گفتند این شهر برای همیشه مربوط به عراق است اما اراده های برتر حتی کوه را نیز جابجا می کند چه برسد به آزاد سازی یک شهر.

عملیات در منطقه کوشک توجه دشمن را از خرمشهر کاست

رسول ارحامی یکی از رزمندگان خراسان شمالی در هشت سال دفاع مقدس است که در آزادسازی خرمشهر نقش داشته و در سال 61 در سن 22 سالگی به منطقه اعزام شده بود و زمانیکه به منطقه جنگی اعزام شد هنوز خرمشهر آزاد نشده بود.

وی گفت: اردیبهشت ماه بود که به منطقه اعزام شدیم و شبانه از پلی که ارتش بر روی رودخانه کرخه زده بود عبور کردیم و قرارگاهی که متعلق به عراق بود را توانستیم آزد کنیم.

وی افزود: مسیر را ادامه دادیم تا به ایستگاه صلواتی حسینی که در نزدیکی شهر خرمشهر قرار داشت رسیدیم، در این مکان یک سه راهی وجود داشت که منتهی به شهر کوشک می شد.

وی با اشاره به اینکه در این منطقه نیز یک خط مقدم جنگ وجود داشت، ادامه داد: برای انجام عملیات به منظور آزاد سازی خرمشهر در منطقه کوشک عملیات انحرافی را انجام دادیم تا از این طریق توجه دشمن را به این سو جلب کنیم و در حقیقت با انجام این عملیات دشمن بعثی گول خورد.

ارحامی اظهار کرد: با انجام عملیات کوشک دشمن بیشتر نیروهای خود را به سوی کوشک منتقل کرد تا دفاع کند و جلوی عملیات را بگیرد و از این طریق بود که دست نیروهای خودی مستقر در خرمشهر برای انجام عملیات آزادسازی خرمشهر بازتر شد.

وی تصریح کرد: خط مقدم در کوشک معروف به دژ بود، در عملیات انحرافی کوشک نتوانستیم دژ را تصاحب کنیم اما عراقی ها در این عملیات تعداد زیادی تلفات دادند و از سوی دیگر تمام فکر و ذکر عراقی ها به سوی این دژ معطوف شد اما در عملیات های بعدی این خط نیز گرفته شد.

وی خاطرنشان کرد: بعد از گذشت مدت کوتاهی عملیات الی بیت المقدس آغاز شد و رزمندگان توانستند در این عملیات خرمشهر را آزاد کنند.

در آزادسازی خرمشهر بیشترین اسرای عراقی نصیب ایران شد

این رزمنده با اشاره به اینکه امام خمینی(ره) فرمودند خرمشهر را خدا آزاد کرد، گفت: این شهر مدت زیادی در دست دشمن و در محاصره قرار داشت دشمن در آنجا دژی ساخته بود و با استفاده از خودروهای قراضه و ...، ستون هایی را علم کرده بود که حتی هلی کوپتر و نیروهای چتر باز امکان فرود آمدن به آنجا را نداشته باشند و در تمام اطراف شهر کانال هایی را در زمین حفر کرده بودند و با تمام توان از این شهر دفاع می کرد اما رزمندگان با اراده آهنین خود توانستند آن ها را شکست دهند.

وی افزود: خرمشهر با کمترین تلفات ایرانی و با بیشترین اسیر عراقی آزاد شد بطوریکه وسیله کافی برای انتقال این اسرا وجود نداشت و شبانه کامیون و تراکتور و ... برای انتقال اسرا به منطقه اعزام شدند.

وی خاطرنشان کرد: احتمال قوی وجود داشت که اگر عملیات کوشک انجام نمی شد پیروزی خرمشهر کمی سخت تر انجام می شد.

همرزمی که تشنه به شهادت رسید

این رزمنده درباره یکی از خاطرات تلخ خود درباره عملیات انجام شده در منطقه کوشک گفت: علی اصغر جیرانی کمال یکی دیگر از رزمنده های خراسان شمالی بود که با یکدیگر به منطقه اعزام شده بودیم این فرد چندین مرتبه قبل نیز به منطقه جنگی اعزام شده و جانباز شده بود.

وی با بیان اینکه به هنگام رفتن به منطقه اصرار کردیم که در عملیات شرکت نداشته باشد اما با پافشاری در عملیات حضور یافت، افزود: با کمپرسی به منطقه اعزام شدیم و حدود سه کیلومتری خط، مسیر را همراه با تجهیزات به صورت پیاده طی کردیم.

وی ادامه داد: در خط مقدم از یکدیگر جدا شدیم و زمانیکه عملیات به پایان رسید هر فردی سراغ دوستان و همشهری های خود را می گرفت که متوجه شدیم علی اصغر جیرانی کمال نیست.

ارحامی اظهار کرد: یکی دیگر از همرزمان، جیرانی کمال را به هنگام عملیات دیده بود که زخمی شده بود و از وی خواسته بود تا به وی آب بدهد اما هرچقدر که دنبال آب گشته بود نتوانسته بود آب پیدا کند و جیرانی کمال در این عملیات تشنه شهید شده بود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: