• چهارشنبه ۲ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 973-687-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

فتح خرمشهر؛ انجام ناشدنی‌ها

آزادسازی خرمشهر یکی از مهم‌ ترین اهداف عملیات «الی بیت‌المقدس» در دوره جنگ ایران و عراق بود که پس از ۵۷۸ روز اشغال در روز سوم خرداد سال ۱۳۶۱ خورشیدی صورت پذیرفت .

این پیروزی به لحاظ نظامی، نقطه عطفی در تاریخ جنگ ایران و عراق شناخته شده و از این روز به عنوان نمادی از پیروزی، مقاومت و ایستادگی در برابر دشمن یاد می‌ شود.

سرهنگ احیاء امیری فرمانده گردان شهید قاسمی که از افرادی بود که در انجام عملیات بیت المقدس برای آزادسازی خرمشهر حضور داشت در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان شمالی، گفت: زمانیکه وارد این عملیات شدم  21 سال بیشتر نداشتم.

وی با بیان اینکه عملیات بیت المقدس 23 روز طول کشید، افزود: این عملیات از تاریخ 10 اردیبهشت ماه آغاز شد و تا سوم خرداد ماه ادامه یافت.

وی ادامه داد: این عملیات به صورت مرحله به مرحله انجام می گرفت و پیش روی ها انجام می شد و مرحله سوم تا چهارم حدود یک هفته تا 10 روز ادامه یافت.

امیری با اشاره به اینکه در مرحله چهارم این عملیات به سوی خرمشهر در حرکت بودیم مجروح شدم، اظهار کرد: طی انجام عملیات ترکش به سرم اصابت و سپس کمانه کرد و رد شد و پزشک معالج اصرار داشت که ادامه حضور در عملیات را رها کنم و برای درمان به عقب بازگردم.

وی تاکید کرد: اگر به علت این مشکل به عقب باز می گشتم سایر بچه های حاضر در گردان احساس تنهایی می کردند اما با اصرار و پافشاری حضور در عملیات را ادامه دادم.

وی تصریح کرد: باید از بروز عفونت در سر جلوگیری می کردم اما هوا آنقدر گرم بود که احتمال عفونت وجود داشت به همین دلیل هم رزم ها اقدام به ساخت سایه بانی برای اینکه از سایه ان استفاده کنم کردند اما این سایه بان در تیررس عراقی ها بود و هر زمانی که در زیر آن قرار می گرفتنم دشمن شروع به تیراندازی می کردند که بالاخره آن را نابود کردند.

امیری خاطرنشان کرد: از آنجایی که عراقی ها نمی خواستند خرمشهر دست نیروهای ایرانی بیفتد، درگیری ها طی مرحله سه تا چهار از عملیات بیت المقدس به صورت شبانه روزی بود و بالاخره توانستیم در سوم خرداد این شهر را از اشغال عراقی ها خارج کنیم.

وی ادامه داد: ما جزء اولین نیروهایی بودیم که بعد از فتح خرمشهر وارد این شهر شدیم و اولین نماز جماعت را به امامت آیت الله عبدالحسن شیرازی در مسجد جامع خرمشهر به جا آوردیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: