• چهارشنبه ۲ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-514-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

/گزارش/
دخترانی که مشق حسرت می کنند

ترک تحصیل در بین دختران دانش‌آموز عشایر بسیار اتفاق می‌افتد و دانش‌آموزان دختر عشایر که بین گروه سنی 6 تا  حدود 12 سال قرار دارند، بیشترین آمار ترک تحصیل را دارند.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، عشایر به دلیل ویژگى ‏هاى خاصی که در زمینه ‏هاى اقتصادى، فرهنگ و رسوم، رنج‏ها و محرومیت‏ها و دور از دسترس بودنشان دارند، قشری تقریباً ناشناخته هستند. در این راستا زنان و دختران عشایر، به عنوان نیرویی مهم در زمینه ‏هاى اقتصادى و فرهنگى خانواده محسوب می‌شوند که نقش مهمی در زندگی کوچ نشینی ایفا می کنند اما بخش عمده‌ای از مسائل زندگى ایلى، شامل مشکلات آموزشی می‌شود که نیمی از آن دامن‌گیر زنان و دختران عشایر شده است.

برخی از دختران عشایر خراسان شمالی بعد از پایه ششم تبدیل به کودک کار می شوند

دانایی مقدم یکی از معلم های عشایری خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، گفت: متاسفانه بسیاری از دختران عشایر خراسان شمالی بعد از تحصیل در چند پایه تحصیلی ترک تحصیل می کنند و از ادامه آن باز می مانند.

وی مختلط بودن دانش آموزان دختر با پسر را یکی از عوامل تاثیرگذار بر این امر دانست و افزود: دانش آموزان دختر بعد از اینکه چندین پایه اول تحصیلی را طی کردند و سواد خواندن و نوشتن را فراگرفتند، خانواده های آن ها دیگر اجازه ادامه تحصیل را به آن ها نمی دهد.

وی ادامه داد: وجود معلم مرد یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر این امر بوده است.

دانایی مقدم اظهار کرد: دانش آموزان دختر تا پایه ششم تحصیلی درس می خوانند و از آن به بعد تبدیل به کودک کار شده و گله داری می پردازند.

وی تصریح کرد: نبود فضای آموزشی در دسترس نیز یکی از عوامل موثر بر این امر است اما خانواده هایی که دارای وضع اقتصادی مناسب باشند پسرهای خود را برای ادامه تحصیل به شهر می فرستند اما چنین امکانی برای دخترها وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: این امر سبب می شود تا بسیاری از پسرها دوره آموزش تحصیلی را در مدارس و دانشگاه تکمیل کرده و به هنگام ازدواج دیگر تمایلی با ازدواج با دختران هم طایفه ای خود که فقط چند کلاس درس خوانده باشند، نداشته باشند.

بازماندگی از تحصیل از مشکلات مهم دانش آموزان عشایری

محمد قنبرزاده رئیس بسیج عشایری خراسان شمالی نیز در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه بازماندگی از تحصیل یکی از مهمترین مشکلاتی است که در میان دانش آموزان عشایری خراسان شمالی به چشم می خورد، گفت: متاسفانه بازماندگی از تحصیل در میان دختران دانش آموز بیشتر از پسرها به چشم می خورد.

وی فقر فرهنگی را یکی از علل مهم بازماندگی از تحصیل در بخش دختران عشایری بیان کرد و افزود: برای حل این مشکل در سال گذشته حتی دادستان نیز با خانواده های عشایری صحبت کرد تا به دخترانشان اجازه دهند ادامه تحصیل دهند.

قنبرزاده ادامه داد: استفاده از دختران به عنوان کمک دست خانواده و همچنین ازدواج زودرس آن ها موجب شده تا بیشتر دختران عشایری این استان بیشتر از کلاس پنجم تحصیل نکرده باشند. در کنار فقر فرهنگی کمبود فضای آموزشی نیز در این امر بسیار تاثیرگذار بوده است به‌طوریکه مرکز آموزشی برای دوران متوسطه دختران آموزشی تا امسال وجود نداشته است.

وی با بیان اینکه سال گذشته یک مرکز آموزشی دخترانه متوسطه اول در شهرستان مراوه تپه افتتاح شد، بیان کرد: این مرکز با کمبود دانش آموز مواجه است و فقط پنج دانش آموز دختر در آنجا تحصیل می کنند.

بازماندگی از تحصیل در میان دختران عشایری بیشتر از پسران است

قربانعلی عبدی کارشناس مسئول آموزش و پرورش مدارس عشایری خراسان شمالی همچنین در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه دو هزار و 928دانش آموز مقطع متوسطه اول، 118 دانش آموز مقطه متوسطه دوم در مدارس عشایری خراسان شمالی وجود دارد، گفت: از این تعداد یک هزار و 824 دانش آموز پسر و یک هزار و 938 دانش آموز دختر هستند.

وی با اشاره به اینکه بازماندگی از تحصیل در میان دختران عشایری بیشتر از پسران عشایری است، گفت: ازدواج زودرس و نبود مدرسه عشایری برای پایه متوسط اول برای دختران از علل بروز این مشکل است. برای حل این مشکل یک باب مدرسه شبانه روزی متوسطه دخترانه برای دانش آموزان عشایر خراسان شمالی در سال جاری ساخته و راه اندازی شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: