• سه شنبه ۸ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-1614-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان شمالی:

عدم پیشگیری استعمال دخانیات موجب ایجاد بی تفاوتی اجتماعی در افراد سالم می شود

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در خراسان شمالی گفت: عدم پیشگیری استعمال دخانیات موجب ایجاد بی تفاوتی اجتماعی در افراد سالم می شود.

احمد ریواده در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان شمالی، در پاسخ به این سوال که متاسفانه در پارک هایی همچون باباامان و بش قارداش شاهد استعمال قلیان توسط تعداد زیادی از افراد هستیم و چرا با این امر مبارزه نمی شود؟ اظهار کرد: باید عوامل دخیل در حوزه شیوع مصرف مواد شناسایی شود و متناسب با آن ها سیاست گذاری های لازم را انجام داد.

وی با اشاره به اینکه سوال مذکور به قانون گذار باز می گردد، بیان کرد: قانون گذار باید قوانین پیش گیرانه برای جلوگیری از شیوع دخانیات همچون قلیان در قانون را در نظر بگیرد.

ریواده خاطرنشان کرد: اما اگر اقدامات پیشگیرانه در این حوزه به عمل نیاید موجب می شود تا جامعه به مرور گریبانگیر بی تفاوتی شود و به این نتیجه برسد که احتمالا استعمال آن خلیی مشکل ساز نخواهد شد  و تاثیری نخواهد داشت.

وی افزود: این بی تفاوتی اجتماعی سبب می شود تا افرادی که زمینه گرایش به سوی استعمال مواد مخدر در آن ها وجود دارد، به این سمت گرایش پیدا کنند.

این مقام مسئول با تصریح بر اینکه شاید اقدامات مبارزه ای برای جلوگیری از استعمال مواد مخدر خیلی کارساز نباشد، تاکید کرد: باید اقدامات فرهنگی پیشگیرانه در این حوزه به صورت جدی و فراگیر انجام شود و افراد جامعه نسبت به مضرات آن آگاه باشند.

وی با اشاره به اینکه سن شروع استعمال دخانیات در این استان 23 سال است، گفت: سن شروع به استعمال مواد مخدر در این استان 33 سال است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان شمالی افزود: از آنجاییکه استعمال دخانیات دروازه ورود به استعمال مواد مخدر است بنابراین این نگرانی و دغدغه برای افراد سالم در این استان وجود دارد که در سنین پایین به سوی دخانیات گرایش پیدا می کنند و برخی از آن ها نیز معتاد به مواد مخدر می شوند.

وی ادامه داد: هر چند که شیوع استعمال دخانیات در این استان نسبت به میانگین کشوری کمتر است بطوریکه میزان شیوع استعمال قلیان در خراسان شمالی 1.6 درصد و میانگین کشوری 15.9 درصد است.

ریواده خاطرنشان کرد: اگر در پارک هایی همچون باباامان و بش قارداش تعداد زیادی از افراد اقدام به استعمال دخانیات می کنند باید اقدامات فرهنگی پیشگیرانه نیز در این محل ها انجام شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: