• چهارشنبه ۹ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-2484-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

مایه حیات رودخانه فیروزه در سایه کمبود اعتبار هدر می رود

خراسان شمالی شش هزار و ۶۰۰ کیلومتر رودخانه و مسیل دارد که دو هزار و ۱۰۰ کیلومتر آن رودخانه ها و مسیل‌های مهم محسوب می شود.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، این استان از استان هایی است که برخی از روستاییان و زمین های کشاورزی آنها برای تامین اب شرب و آب کشاورزی با مشکل تامین آب مواجه هستند و در برخی از روستاها برای تامین آب شرب به صورت سیار ابرسانی می شود.

تامین آب کشاورزی از جمله مشکلات مهم کشاورزان این استان است که تهیه این آب برای برخی از روستاییان به سختی انجام می شود این درحالیست که آب برخی از رودخانه همانند رودخانه فیروزه در شهرستان بجنورد جاری است و مقداری از آن نیز هدر می رود.

عملیات اجرایی ساخت سد خاکی بش قارداش همچنان متوقف است

یزدان عنبری مدیر کل دفتر فنی استانداری خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به اینکه کلنگ ساخت سد خاکی بش قارداش در سال 92 بر زمین خورده شد، گفت: اما به علت کمبود اعتبارات و مطالبات پیمانکار عملیات اجرایی این پروژه تعطیل شده است.

وی با تصریح بر اینکه ساخت سد خاکی بش قارداش یکی از پروژه های اولویت دار در این استان است، افزود: یکی از علل اصلی اجرای این پروژه ذخیره سازی اب رودخانه فیروزه برای استفاده آب در بخش کشاورزی در زمین های زراعی و باغی منطقه پایین دست بش قارداش است.

وی با اشاره به بحران جدی آب، و جاری بودن این آب در فصل تابستان و زمستان و بلااستفاده باقی ماندن آن در فصل زمستان، ادامه داد: پیگیری های جدی در سال جاری برای اخذ اعتبارات لازم جهت تکمیل این پروژه انجام خواهد شد.

عنبری در پاسخ به این سوال که تاکنون پیمانکار اجرای این پروژه چه میزان مطالبات دارد؟ اظهار کرد: رقم مطالبه پیمانکار 4.5 میلیارد تومان است.

وی بیان کرد: برای تکمیل بدنه سد مبلغ 20 میلیارد و مخزن سد نیز 15 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

باید سد خاکی بش قارداش طی چهار سال به بهره برداری می رسید

سید عقیل مرتضوی معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی نیز در ادامه در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: سد خاکی بش قارداش در بجنورد نیازمند حدود 30 میلیارد اعتبار برای تکمیل و بهره برداری است .

وی افزود: قرار بر این بود تا این پروژه طی چهار سال تکمیل شود و به بهره برداری برسد اما تاکنون حدود 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

به گفته وی تاکنون 12 میلیارد تومان برای اجرای این پروژه هزینه شده است.

وی توضیح داد: سد بش قارداش در بالادست بوستان و تفرجگاه ملی بش قارداش در پنج کیلومتری جنوب بجنورد ساخته می شود که این سد با هدف تامین آب بخشی از اراضی و باغ‌های پایین دست در ایام کم آبی، تامین آب مصرفی فضای سبز پارک تفریحی بش قارداش و همچنین توسعه فضای تفریحی و جاذبه‌های گردشگری از جمله ایجاد و گسترش ورزش‌های آبی در دست ساخت است .

به گفته این مقام مسئول سد بش قارداش از نوع خاکی با هسته رسی، با طول تاج ۴۱۲ متر، عرض تاج هشت متر، ارتفاع تاج از بستر ۲۵ متر و حجم مخزن آن یک میلیون و ۸۴۰ هزار متر مکعب است .

دبی آب رودخانه فیروزه در زمستان 200 لیتر بر ثانیه است

جواد مشکینی مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی نیز در ادامه در گفت و گو با ایسنا، تصریح کرد: رودخانه فیروزه یکی از یکی از رودخانه های موجود در شهرستان بجنورد است که مقدار قابل توجهی از این آب در فصل بهار و تابستان به مصرف بخش کشاورزی می رسد اما در فصل زمستان با توجه به اینکه امکان ذخیره سازی خاصی وجود ندارد مقداری از آن استفاده نمی شود.

وی تاکید کرد: البته بخشی از آب این رودخانه نیز آب آب خوان شهرستان بجنورد را تامین می کند.

به گفته مشکینی دبی آب رودخانه فیروزه در محل بش قارداش در فصل تابستان 40 تا 50 لیتر بر ثانیه و در زمستان 200 لیتر بر ثانیه است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: