• شنبه ۱۲ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-2984-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

دام های مازاد آب مراتع خراسان شمالی را سر می کشند

رئیس اداره مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت: دام های مازاد یکی از چالش های مهم در تشدید بروز کم آبی در این استان است.

علی اسدی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان شمالی، با اشاره به اینکه یکی راه های مهم مقابله با کم آبی در مراتع این استان تعدیل دام های مازاد است، افزود: این موضوع چندین سال است که مطرح شده اما به صورت جدی به آن پرداخته نشده است.

وی با بیان اینکه یکی از منابع مهم ذخیره آب، پوشش گیاهی مراتع در این استان است، ادامه داد: پوشش گیاهی مراتع برای این استان حتی از جنگل نیز مهم تر است چراکه سطح مراتع در خراسان شمالی بیشتر از جنگل هاست.

اسدی تصریح کرد: یک میلیون و 150 هزار راس دام مجاز در خراسان شمالی موجود است که میزان دام غیرمجاز در مراتع این استان دو برابر رقم مذکور است.

وی خاطرنشان کرد: حتی اگر مقدار زیادی آب در این استان موجود باشد و خراسان شمالی با چالش کم آبی مواجه نباشد، وجود دو برابر دام مازاد سبب می شود تا این استان با بحران تامین آب مواجه شود.

این مقام مسئول توضیح داد: در شرایط کنونی عشایر، دام های خود را به مناطق ییلاقی کوچ می دهند اما در آن مکان ها نیز چشمه ها خشک شده اند و مجبور هستند برای استفاده از ته چراها به مزارع کوچ دهند اما هنوز محصولات مزارع برداشت نشده است و از سوی دیگر بخش کشاورزی نیز حال و روز خوبی طی سال جاری نداشته است.

وی تاکید کرد: تعدیل دام و مرتع، تغییر ژنتیک، تامین علوفه، راه اندازی دامداری های صنعتی و نیمه صنعتی مهم ترین روش های مبارزه با این مشکل است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: