• جمعه ۱۸ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۸
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 973-2185-5
  • خبرنگار : 0584003
  • منبع خبر : ----

استاندار خراسان شمالی:
دفاع از عملکرد دولت و پاسخ به نقد ناصحیح، حق بنده است

استاندار خراسان شمالی گفت:  دفاع از عملکرد دولت و پاسخ به نقد ناصحیح، حق بنده است.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، محمدرضا صالحی در نشست با مدیران رسانه های استان اظهار کرد: انتظارم از رسانه ها این است که آشنا به سواد سواد رسانه ای و موازین حقوقی باشند.

وی ادامه داد: روز اول معارفه ام گفتم هیچ کس حق ندارد از رسانه ها و خبرنگارن شکایت کند، امروز هم به یک معنا آغاز دوره سوم مدیریت بنده در استان است چون من به سال قمری پنجشنبه ای معرفی شدم که جمعه اش روز قدس بود و امروز سومین روز قدسی است که در خدمت استان هستم. یک عزیزی از تریبون مجلس یک سری مسایلی را می گوید و کل عملکرد مدیران را زیر سوال می برد، برابر دستورالعمل داخلی مجلس نامه ای به رییس مجلس نوشتم، آیا این شکایت از آن نماینده مجلس است؟ آیا به دادگستری شکایت کرده ام؟ تازه اگر شکایت هم می کردم حق قانونی من بود آیا باید هر کس هر حرفی هر جا دلش خواست بزند و ما در مقام دفاع از دولت نباشیم؟

صالحی گفت: نامه ای به رییس مجلس نوشتم و درخواست کردم برابر دستورالعمل داخلی مجلس قرائت شود رونوشتی هم به وزیر کشور زدم و نامه را تحویل دادم و گفتم از اینجا به بعد اصلا کار ندارم و پیگیری نمی کنم چون نمی خواهم دامن بزنم.

وی اضافه کرد: من وظیفه ام بود که این نامه را بدهم بعد یک گروهی می گویند که شکایت علیه فردی کرده پس حرفایش را شکسته است، انتظار دارم رسانه ها به این بپردازند که تو آبروی رسانه  و سواد رسانه ای را زیر سوال می بری. کجای این شکایت است و کجا فرد مورد نظر رسانه ای است و کجا از موضع خبرنگار حرف زده است.

استاندار خراسان شمالی گفت: گفته ام علیه رسانه و خبرنگار که حتی ممکن است اطلاعات غلطی هم به آنها رسیده باشد شکایتی نمی کنیم معنی آن این نیست که اگر فردی مثلا در مقام مدیر هم می خواهد صحبت کند بگوید یک وجه رسانه ای هم دارم پس هر چه دلم خواست می گویم.

وی همچنین اظهار کرد: تمایل دارم ارتباطاتم با رسانه ها بیشتر باشد و ارتباطات را بیشتر هم می کنیم، تنها استانی بودیم که در طول این 40 سال، شورای اداری ویژه خبرنگاران تشکیل دادیم.

صالحی گفت: ما باید آمار را دقیق بدهیم اما چه کسی دفاع و منتشر کند مثلا در شورای اشتغال مطرح کردم که دو بحث مطلق و  ملی داریم؛ به بانکها اعلام کردم به لحاظ مطلق از شما راضی نیستم، سرعت کارتان پایین است ما 263 میلیارد تومان تسهیلات عشایری و روستایی گرفته بودیم تبدیلش کردیم به 370 میلیارد تومان که تا الان چهار پنج درصد آن هم جذب نشده است، اما از نظر نسبی در این مملکت زندگی می کنیم، من که نمی توانم بیشتر از حد قوانین و دستورالعمل های موجود از آنها توقع داشته باشم.

وی ادامه داد: بنا به آخرین آمار ما در جذب اعتبارات به صورت عدد مطلق در رتبه سوم کشوری هستیم، سوم بودن ما که افتخار نیست این که گفته می شود که آثار آن سر سفره نمی آید؛ در مباحث اقتصادی مجموعه همه موارد در نظر گرفته می شود تا وقتی من تسهیلات را جذب نکرده باشم که چیزی سر سفره مردم نمی آید حالا رتبه اول کشور را هم داشته باشیم.

صالحی گفت: در نرخ مشارکت اقتصادی رتبه اول کشور را داریم، در نرخ بیکاری چهارم کشور هستیم اما هنوز مشکل مردم رفع نشده است، اینهایی که می گوییم جز راست نمی گوییم اگر متوسط درآمد سرانه را بالا نبریم و جمع اینها با هم حاصل نشود مشکل اصلی حل نشده است. 

وی ادامه داد: مردم حق دارند بگویند ما هنوز مشکل اقتصادی داریم اما در بخش های علمی و مدیریتی و عزیران نماینده و آنهایی که آمار را دارند  به مباحث مشرف هستند، کسی که خودش را به خواب زده است را چگونه بیدارش کنیم شاید شما رسانه ها بتوانید کمک کنید، کسی که خودش را بخواب زده باید اول بیدارش کرد و گفت حالا بخواب.

استاندار خراسان شمالی تاکید کرد: کاملا از منظر بنده حق دادن جواب مناسب به هر کسی که نقد نامناسب می کند بویژه در شرایطی که اطلاعات دقیق دارد لازم است، گاهی کسی نقد ناصحیح می کند به این علت که اطلاعاتش نادرست است اما کسی اطلاعات درست را دارد  ولی ناصحیح نقد  می کند.

صالحی در ادامه با بیان اینکه در هر کاری اصل بر تخصص است و تعهد بر تخصص تقدم دارد، افزود: اینکه امروز در فضای مجازی می گویند استاندار به تخصص هیچ اعتقادی ندارد اینگونه نیست اصل بر تخصص است  اما بعضی کارها مدیریتی و بعضی کارها تخصصی است. در بخش ها کار تخصصی است اما در فرابخشی کار مدیریتی است آیا با دادن حکم بر بنده تزریق سواد در همه بخش ها شد؟

 وی اضافه کرد: در بخش های فرابخشی اصلا نیاز به اینکه فرد در همه زمینه ها تخصص داشته باشد نیست، در استانداری سه حوزه معاونت تعریف شده که به نوعی تقسیم تخصصی می شود اما باز هم هنوز مدیریتی و حتی زیرمجموعه آنها مدیریتی می شوند اما در حوزه های بخشی مانند کشاورزی، صنعت و معدن تخصص لازم است.

وی توضیح داد: مثلا آیا باید شهردار در همه حوزه های عمران، ترافیک، مبلمان شهری  و غیره تخصص داشته باشد یا باید یک مدیر خوب باشد تا بتواند با استفاده از مشاوران در بخش های تخصصی همه حوزه ها را پیش ببرد.

استاندار خراسان شمالی همچنین اظهار کرد:  امام راحل جمله زیبایی گفتند که وقتی بار بر دوشتان گذاشتند بگویید الحمدالله  و وقتی برداشتند بگویید الله اکبر، حق ندارید استعفا دهید.

استا ندار خراسان شمالی در ادامه گفت:   از طرف خودمان عذرخواهی می کنیم که در ماه رمضان 24 ساعت قبل، از خبرنگاران دعوت کردیم با این وجود دوستان آمدند اما بعضی هم با توجه به اینکه برای خودشان یا برای همکاران و همفکرانشان مساله ای پیش آمده بود لفظ تحریم را به کار بردند مگر مهمانی ما چه بوده که تحریم شود صرفا یک مهمانی بوده و چیز خاصی نبوده که لفظ تحریم را برای آن به کار برده اند و گفته اند اسامی رسانه های تحریم کننده را هم منتشر می کنیم.

وی افزود: از کسانی که تشریف آوردند و هم از عزیزانی که به دلیل مشغله کاری یا به این علت که دیر دعوت شده اند و آنهایی که نخواستند بیایند به این علت که نمی خواستند با بنده یا امثال بنده صحبت کنند تشکر می کنم به هر حال رسانه و مدیرانی که امروز دعوت بودند جایگاهشان بسیار بالاتر از این مباحث است که با کلماتی مثل تحریم بخواهیم برخورد کنیم.

بنا به این گزارش برخی رسانه های خراسان شمالی به نشانه آنچه اعتراض به وضعیت طرح های عمرانی، معیشت مردم، بیکاری و مشکلات استان مطرح شد، اعلام کردند در مراسم افطاری استاندار شرکت نمی کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: