• دوشنبه ۲۱ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-4214-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

تشخیص ۸۴ نزاع ساختگی در خراسان شمالی

مدیر کل پزشکی قانونی خراسان شمالی گفت: طی دو ماهه نخست امسال، یک هزار و 72 نفر مدعی مصدومیت در نزاع در مراکز پزشکی قانونی استان معاینه شده‌اند.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، به نقل از روابط عمومی پزشکی قانونی خراسان شمالی، دکتر بابک سلحشور افزود:  از این تعداد 726 نفر مرد و 346 نفر زن بوده‌اند.

وی با بیان اینکه تعداد مصدومین نزاع طی دوماهه نخست سال جاری کاهش داشته است، اظهار کرد: این آمار در مدت مشابه سال گذشته، یک هزار و 316 نفر بوده است.

مدیر کل پزشکی قانونی استان در خصوص وضعیت آمار نزاع استان در سال گذشته اضافه کرد: در سال گذشته هفت هزار و 128 نفر مدعی مصدومیت در نزاع در مزاکز پزشکی قانونی استان معاینه شده‌اند که از این تعداد چهار هزار و 980 نفر (70 درصد) مرد و دو هزار و 148 نفر(30 درصد) زن بوده‌اند.

وی گفت: بررسی ماهانه آمار نزاع سال گذشته نشان داد که مرداد با 816 نفر بیشترین تعداد و دی ماه با تعداد 364 نفر کمترین مراجعین مصدومیت نزاع را داشته است.

سلحشور افزود: از بررسی وضعیت شهرستانی آمار نزاع در استان در سال 96 به نظر می‌رسد که الگوی تعداد مصدومین نزاع معاینه شده با جمعیت شهرستان‌ها ارتباط مستقیمی دارد بدین ترتیب که 40 درصد کل افراد (2881 نفر) در بجنورد معاینه شده‌اند و پس از آن شهرستان شیروان 20 درصد کل امار را (با تعداد 1409 نفر) به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: همچنین اسفراین با یک هزار و 266 نفر، آشخانه با 677 نفر، فاروج 430 نفر و جاجرم با 347 نفر قرار دارند. شهرستان راز با 118 نفر نیز کمترین تعداد را در این آمار داشته است.

این مقام مسئول در خصوص آمار نزاع ساختگی تشریح کرد: استفاده از لفظ "مدعی نزاع" در ارائه این آمار به دلیل وجود صدمات ساختگی است که با افزایش نرخ دیه، شاهد افزایش این اتفاق در پزشکی قانونی هستیم که البته از دید کارشناسان پزشکی قانونی پنهان نمی‌ماند.

وی ادامه داد: ممکن است مصدومیت‌های فرد مدعی به طور کامل ساختگی باشد یا ترکیبی از صدمات واقعی و صدمات غیر حادث شده در محیط منازعه باشد که در هر دو حالت، این امر به اطلاع قاضی محترم پرونده رسانده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: بررسی آمار نزاع سال گذشته نشان داد که در سال گذشته کارشناسان پزشکی قانونی مصدومیت 84 نفر را کاملا ساختگی تشخیص داده‌اند و مصدومیت 214 نفر را نتیجه ترکیبی از منازعه و غیر منازعه تشخیص داده‌اند یعنی برخی مصدومیت ها در محیط منازعه ایجاد شده اما برخی مصدومیت های فرد، ساختگی بوده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: