• سه شنبه ۲۹ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 973-4287-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

احتمال حضور کاوشگران چینی برای آغاز فصل دوم کاوش در ارگ تاریخی نادری طی تیرماه

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی از احتمال حضور کاوشگران چینی در ارگ تاریخی نادری خبر داد.

علی اکبر وحدتی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان شمالی، با اشاره به اینکه ارگ تاریخی نادری در شهر شیروان واقع است، گفت: تاکنون یک فصل از کاوش ها در این مکان تاریخی انجام شده و باید فصل دوم کاوش ها انجام شود.

وی با بیان اینکه طبق برنامه ریزی های انجام شده این امر باید از ابتدای تیر ماه سال جاری صورت گیرد، افزود: اما تمامی آن ها به این مورد بستگی دارد که برای کاوش گران ویزا صادر شود.

به گفته وحدتی این فصل از کاوش ها به مدت 40 روز ادامه خواهد یافت.

وی ادامه داد: طبق تفاهم نامه منعقد شده باید این کاوش های طی پنج سال انجام شود.

گفتنی است فصل دوم کاوش ها در این ارگ تاریخی باید طی سال گذشته انجام می شد که به علت وجود برخی از مشکلات همچون کمبود اعتبار اجرایی نشد.

ارگ نادری شیروان یکی از برجسته ترین استقرارگاه های باستانی در سراسر دره رود اترک است که قدمت آن به هزاره چهارم پیش از میلاد می رسد. ارگ نادری متشکل از یک تپه مصنوعی به ارتفاع بیش از 20 متر است که حاصل نهشته شدن متوالی لایه های باستانی و بقایای مسکونی ادوار گذشته بر روی هم است. در دوره قاجار در گرداگرد این تپه قلعه ای ایجاد شده که برج و باروی آن تا دهه‌های اخیر حفظ شده بود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: