• پنجشنبه ۷ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 974-786-5
  • خبرنگار : 0584003
  • منبع خبر : ----

آمادگی جهاددانشگاهی خراسان شمالی برای تربیت مربی رباتیک و کمک به اجرای طرح شهر هوشمند

رئیس جهاددانشگاهی خراسان شمالی از آمادگی این واحد برای تربیت مربی رباتیک(اینترنت اشیاء) و کمک به اجرای طرح شهر هوشمند به صورت استانی و ملی خبر داد.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی به نقل از روابط عمومی جهاددانشگاهی خراسان شمالی، دکتر رضا شاهین فر، در آئین امضای تفاهم نامه این واحد با شرکت پرشنگ عصر رایانش اظهار کرد: با توجه به اینکه در کشور مشابه طرح تربیت مربی رباتیک وجود ندارد این واحد برای اجرای پایلوت آن و تعمیم به سایر استان‌ها آمادگی دارد.

وی ادامه داد: در قالب اجرای این طرح از شهروندان استان خراسان شمالی، مربی  IOT  تربیت خواهد شد و در این زمینه خدمات علمیف تخصصی و مشاوره ای ارائه می شود.

وی افزود: ظرفیت‌های خوبی در این زمینه در جهاددانشگاهی وجود دارد و این واحد به پشتوانه پژوهشکده IT ، پارک علم و فناوری IT و مرکز رشد IT می تواند منشا خدمات خوبی در استان باشد.

دکتر علیرضا رومن، مسئول شرکت پرشنگ رایانش نیز در این نشست با بیان اینکه این رشته، علم و فنی جدید است و نیاز به اطلاع رسانی گسترده دارد اظهار کرد: جامعه نیازمند این علم است و باید با برگزاری کارگاه‌ها و سمینارها، نخبگان را پای کار بیاوریم.

وی افزود: بنا به گزارش های جهانی، تا سال 2025 گردش مالی اینترنت اشیاء در همه حوزه ها اعم از بهداشت هوشمند، صنعت، کشاورزی، شهر هوشمند و غیره 16 بیلیون دلار خواهد بود که اگر یک درصد آن عاید ایران شود دیگر نیازی به خام فروشی و فروش نفت و گاز نخواهد بود.

وی ادامه داد: این علم برای ایجاد اشتغال موثر است و هدف این است با پای کار آوردن جامعه دانشگاهی، آموزش و پرورش و نخبگان آموزش‌ها فراگیر شود که ورود جهاددانشگاهی به این امر فرصتی ارزشمند است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان شمالی نیز در این آئین با تاکید بر اینکه   IT پیشران توسعه است، با ارائه آماری از شاخص‌های این حوزه در استان اظهار کرد: در چند سال اخیر ظرفیت پهنای باند استان 13 برابر شده و از 2.5 گیک به 40 گیگ رسیده است.

مهندس سیدعلی مرتضوی افزود: تعداد روستاهای دارای اینترنت خراسان شمالی 235 روستا بود و اکنون 458 روستای دیگر در دستور کار است که بخشی امسال و بخشی سال آینده انجام می شود و تعداد روستاهای برخوردار از اینترنت به بیش از90 درصد خواهد رسید.

وی ادامه داد: با توجه به کارهای خوبی که انجام شده اما هنوز در برخی شاخص ها در استان با میانگین کشوری فاصله وجود دارد از جمله استان در زمینه سواد IT جزو 5 استان آخر است.

وی افزود: دولت الکترونیک از امور مهمی است وزارتخانه متبوع پیگیر آن است که کارگروه این طرح در خراسان شمالی نیز تشکیل شده است.

مرتضوی گفت: استانداری برای حوزه IT  ظرفیت هزار نفری ایجاد اشتغال در نظر گرفته است که این رویکرد نیز فرصتی خوبی برای توسعه این حوزه است.

بنا به این گزارش در این آئین تفاهم نامه همکاری میان جهاددانشگاهی خراسان شمالی و شرکت پرشنگ عصر رایانش منعقد شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: