• شنبه ۹ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 974-2214-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

ارتباط مستقیم سلامت روان با سطح هوش هیجانی

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی و پزشک متخصص اعصاب و روان گفت: سلامت روان با سطح هوش هیجانی ارتباط مستقیم دارد.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، به نقل از  روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی، دکتر کاوه حجت با اشاره به اینکه هوش عاطفی، احساسی یا هیجانی ( Emotional intelligence:EI ) شامل شناخت و کنترل عواطف و هیجان‌های خود است، گفت: سلامت فقط فقدان بيماري نيست بلکه رفاه کامل جسمانی، روانی و اجتماعی  را شامل می شود .

وی ادامه داد: فردی که توانمندی های خود را بشناسد، توانایی مقابله با استرس های روزمره را داشته باشد و به شکل مفید و موثری در جامعه فعالیت داشته باشد، دارای سلامت روان است.

وی تصریح کرد: تمامی افراد جامعه به درجاتی دچار استرس می شوند و با آگاهی از مهارت های مقابله با آن می توانند سلامت روان خود را حفظ کنند.

وی تاکید کرد: همه افراد باید توانایی کنترل و بروز مناسب احساسات و هیجان ها را بیاموزند.

وی اظهار کرد: بر خلاف بسیاری از بیماری ها که فرد در بروز آن تاثیر کمی دارد، سلامت روان ارتباط مستقیم با سطح هوش هیجانی فرد دارد.

وی آموزش مهارت های زندگی و به کارگیری آن ها را ضامن سلامت روان عنوان کرد و گفت: افرادی که از آموزش های مستقیمی در حوزه مدیریت هیجانات، استرس و خشم، مهارت های ارتباطی و حل مساله بهره مند شده اند، از سلامت روان بالاتری برخوردار هستند.

وی افزود: این گونه مهارت ها قابل یادگیری برای تمام افراد است و هر فرد می تواند با بالاتر بردن این مهارت ها سطح سلامت روان خود را افزایش دهد.

وی به باور و تصور اشتباه عموم اشاره و اظهار کرد: برخی افراد به اشتباه تصور می کنند مشکلات روانپزشکی قابل درمان نیست، این در حالی است که این باور اشتباه نباید باعث غفلت از آموزش جامعه و فرزندان ما و تاخیر در استفاده از حمایت های روحی و دارویی مشاور و پزشک شود.

وی خاطرنشان کرد: آگاهی از این مهارت ها می تواند عامل پیشگیری کننده از بیماری های روانپزشکی نظیر افسردگی، اضطراب، سردردهای عصبی و زخم معده باشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: