• شنبه ۹ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 974-2314-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

حمایت معاونت اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی از راه اندازی انجمن سلیاک

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: از راه اندازی انجمن حمایت از بیماران سلیاک در استان حمایت می کنیم .

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، به نقل از  روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی، دکتر محسن شهریاری افزود: طی جلسه برگزار شده با نمایندگان این انجمن در استان قول هرگونه مساعدت جهت استقرار این انجمن داده شد.

وی افزود: در اختیار گذاشتن رایگان فضای آموزشی، اتاق جلسات، امکانات آموزشی و ... جهت آموزش بیماران و خانواده های آنان از جمله کمک های این معاونت به این انجمن خواهد بود .

وی تاکید کرد: نمایندگان انجمن در این جلسه متعهد شدند که نسبت به تشکیل هیات مدیره و هیات امنا این انجمن در اسرع وقت اقدام کنند.

وی افزود: همچنین راه اندازی فروشگاهی مخصوص این بیماران و ارائه خدمات از طریق این فروشگاه زیر نظر متولیان از دیگر پیشنهادات مطرح شده در این جلسه بود .

گفتنی است بیماری سلیاک ( Coeliac disease ) یا اسپروی سلیاک یک اختلال خود ایمنی روده باریک با زمینه ژنتیکی (ارثی) است. در این بیماری گوارشی پرزهای روده باریک آسیب دیده و در جذب مواد اختلال ایجاد می شود و در صورتی که بیماران مبتلا به سلیاک پروتئینی از دسته گلوتن ( gliadin ) که در برخی از غلات مانند گندم، جو، چاودار و جوی دوسر وجود دارد را مصرف کنند ؛دچار علایم عدم تحمل می‌شوند و ورود گلوتن به سلول های پرزهای روده موجب پاسخ سیستم ایمنی می‌شود و واکنش التهابی ایجاد شده موجب تحلیل پرزهای روده ( villous atrophy ) و کاهش فعالیت آنزیم های روده ای می‌ گردد. از آنجا که بخش عمده‌ای از جذب مواد غذایی در روده در پرزهای روده انجام می‌گیرد؛ تخریب پرزها موجب سوء جذب می‌شود. در اغلب موارد بیماری سلیاک، ژنتیکی است .این بیماری واگیردار یا سرطانی نیست و به طور معمول از دوران شیرخوارگی یا اوایل کودکی (دو هفتگی تا یک سالگی) آغاز می‌شود. امکان دارد علایم هنگامی ظاهر شوند که کودک اولین بار شروع به خوردن غذاهای حاوی گلوتن می‌کند. در بزرگسالان علایم ممکن است به تدریج و در عرض چند ماه یا حتی چند سال پدیدار شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: