• یکشنبه ۱۰ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 974-1186-5
  • خبرنگار : 0584003
  • منبع خبر : ----

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خراسان شمالی:

کاربردی کردن دانش، گام موثر جهاددانشگاهی در جامعه است

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خراسان شمالی گفت: با توجه به اینکه کشور در برخی از حوزه های آموزش عالی به اشباع رسیده است، کاربردی کردن دانش، گام موثر جهاددانشگاهی در جامعه برای مدیریت این وضعیت است.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی به نقل از روابط عمومی جهاددانشگاهی خراسان شمالی، دکتر رجبعلی وثوقی در دیدار با رئیس جهاددانشگاهی استان اظهار کرد: جهاد دانشگاهی سابقه درخشانی در انقلاب اسلامی دارد و خدمات ارزنده ای انجام داده است.

وی ادامه داد: در جهاددانشگاهی خراسان شمالی تحول محسوس است و با توجه به آسیبهایی از جمله کمبود دانشجو و بحران مالی که متوجه مراکز آموزش عالی و جهاددانشگاهی شده است اما هنوز بااراده این شجره طیبه ایستاده نگاه داشته شده است.

وی ضمن اعلام آمادگی برای همکاری های مشترک اظهار کرد: نهادها و مراکز آموزش عالی استان به صورت جزیره ای عمل می‌کنند حال آنکه پیشرفت مباحث آموزشی و توسعه ای نیازمند همدلی و همکاری مشترک است.

وثوقی گفت: باید برای مطالباتی که انقلاب و امام راحل از دانشگاه داشتند تلاش کنیم زیرا با گذشت چهار دهه از عمر انقلاب هنوز برخی از اهداف محقق نشده است که یکی از راهکارهای تحقق این هدف همان وفاق مسئولان مراکز آموزش عالی است و اینکه مسئولان جزیره ای عمل نکنند و و رقیب هم نباشند.

وی با بیان اینکه فراخوانی نیروهای دیگر برای وحدت رویه و همکاری و خدمت به مردم عمل خالصانه است، افزود: می توانیم به هم کمک کنیم و ظرفیت ها و امکانات همدیگر را کنار هم بگذاریم.

رئیس سابق دانشگاه علوم قرآنی خراسان شمالی نیز در این نشست اظهار کرد: با توجه به اینکه اکنون جامعه در برخی زمینه ها مانند دارندگان تحصیلات عالیه به اشباع رسیده است و از سویی معضلاتی مانند بیکاری نیز گریبانگیر این قشر است جامعه به طرح های دیگری نیاز دارد،  جهان در این زمینه تجربه های خوبی دارد و مراکزی مانند جهاددانشگاهی زودتر به این نیازها مشرف شده اند و طرح های خوبی نیز به مرحله اجرا رسانده اند.

دکتر صادقی ادامه داد: این نهاد در حوزه کاربردی کردن دانش کارنامه مثبتی دارد و کارهای درخشانی از جمله خدمات پژوهشگاه رویان را به ثبت رسانده است که این برند هیچ گاه از حافظه ایران پاک نمی شود.

وی گفت: عقب افتادگی ها زیاد است و اگر به دنبال میانبر نباشیم عقب می مانیم و ساماندهی این وضعیت، هم افزایی نیروها، نهادها و دستگاه ها را ضروری می کند در این راستا باید هدفگزاری های مشترکی با دید داخلی و برون مرزی داشت که مزیت مرزی بودن خراسان شمالی فرصت خوبی در این زمینه است.

رئیس جهاددانشگاهی خراسان شمالی نیز با بیان اینکه در این نهاد خلاقیت و نوآوری و پیگیری را جایگزین مطالبه کرده ایم، گفت: هدف هم افزایی خدمات و امکانات برای بهره مندی مردم و کمک به توسعه استان است.

دکتر رضا شاهین فر افزود: استان نیاز به پیشتازی و راه های میانبر علمی و هم افزایی امکانات برای توسعه بیش از پیش دارد که نمونه ای از آن ایجاد نخستین مرکز درمان ناباروری در استان در آینده نزدیک با هم افزایی علمی و امکاناتی بین دستگاهی است.

وی با تاکید بر رویکرد این نهاد به ارائه خدمات مهارتی و ایجاد اشتغال اظهار کرد: اجرای طرح مشاغل خانگی در خراسان شمالی یکی از زمینه سازی ها برای تحقق این هدف است که اجرای این طرح در استان با ظرفیت 1500 نفر به عنوان یکی از هشت استان پایلوت کشور فرصت خوبی برای اشتغالزایی است.

وی همچنین به انعقاد تفاهم نامه این نهاد با یک شرکت ایرانی - آلمانی اشاره کرد و افزود: در قالب این تفاهم نامه در استان مربی رباتیک و اینترنت اشیاء تربیت می شود که گامی برای توسعه مهارت در این زمینه و اشتغالزایی است.

شاهین فر افزود: حوزه های مختلف فرهنگی جهاددانشگاهی از جمله رسانه های ایسنا و ایکنا، طرح های پژوهشی و خدمات مراکز آموزش تخصصی جهاددانشگاهی فرصت خوبی برای کمک به توسعه و خدمات مهارت محور است.

وی افزود: استفاده از تمام ظرفیت معطل استان به صورت مشترک توسط دانشگاه ها می تواند خدمات رسانی را بهبود بخشیده و کمک شایان توجهی به توانمندی های بومی و اشتغالزایی می کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: