• سه شنبه ۱۲ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 974-3884-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان:

غفلت مردم علت بروز 90 درصد از آتش سوزی های اخیر در جنگل و مراتع خراسان شمالی

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت: نیم بیشتری از علت آتش سوزی های روز های گذشته در مراتع و جنگل های این استان عوامل انسانی بوده که حدود 90 درصد این آتش سوزی ها بر اثر غفلت مردم صورت گرفته است.

موسی الرضا حیاتی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان شمالی، با اشاره به افزایش دمای هوا و خشکیدگی مراتع در استان، افزود: بیش از 100 هکتار از جنگل های این استان بر اثر آتش سوزی دچار حریق شد که یکی از علل اصلی بروز این مشکل نادیده گرفتن هشدارها از سوی مردم بوده است.

وی ادامه داد: نسبت بروز آتش سوزی در سال جاری نسبت به سال گذشته تفاوتی نداشته بلکه بیشتر نیز شده است.

حیاتی توصیه کرد: مردم به هنگام حضور در مراتع و جنگل ها در صورت نیاز به روشن کردن آتش این امر را در مکان هایی انجام دهند که امکان بروز آتش سوزی در آنجا صفر باشد و از سوی دیگر  از خاموش شدن آتش نیز اطمینان حاصل کنند.

وی در پاسخ به این سوال که نقش چوپیان ها در بروز آتش سوزی ها به چه میزان بوده است؟ اظهار کرد: چوپان ها در سال های اخیر با رعایت هشدار ها خیلی بهتر عمل کرده و در کاهش آتش سوزی ها سهیم بوده اند.

به گفته این مقام مسئول طی سال های اخیر مشارکت های مردمی نیز حرف اول را در مهار آتش می زند و همیشه مردم در اطفاء حریق کمک رسان بوده اند.

وی با اشاره به کمبود امکانات کافی برای اطفاء حریق در ادارات مربوطه گفت: برای مهار آتش مجبور به سازماندهی مشارکت های مردمی هستند که در این زمینه گاهی اوقات نیز با مشکل مواجه هستیم.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی در پاسخ به سوال دیگری منی بر اینکه با توجه به کمبود منابع آبی آیا برای اطفاء حریق نیز با کمبود آب مواجه هستید و یا خیر؟ بیان کرد: برای تامین آب در مهار آتش مشکلی نیست و فقط در امکانات برای انتقال آب دچار مشکلاتی وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: اگر خواهان فضای سبز و آب و هوای مناسب و مکان های بکر برای تفریحات سالم هستیم باید به فکر راه و چاره برای امکانات فعلی و سازماندهی و فرهنگ سازی در جامعه برای جلوگیری از آتش سوزی باشیم که در غیر این صورت با تکرار آتش سوزی در استان و دیگر جنگل ها و مراتع با وجود شرایط جوی حال شاهد آسیب های جبران ناپذیری خواهیم بود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: