• چهارشنبه ۱۳ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 974-3514-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

بیش از 60 درصد بیماری های عفونی بین انسان و دام مشترک است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: بیش از 60 درصد بیماری های عفونی در گروه بیماری های قابل انتقال از حیوان به انسان قرار دارد.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی، دکتر سید احمد هاشمی با اشاره به مناسبت روز ملی مبارزه با بیماری های مشترک انسان و حیوان بیان کرد : بعضی از بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان از طریق غذا و هوا ( تب مالت، سل)، برخی بوسیله گزیده شدن بوسیله پستانداران (هاری) و یا گزش حشرات( سالک) و گروهی از طریق آلودگی محیط زیست (کیست هیداتیک ) قابل انتقال هستند.

وی تصریح کرد: تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، هاری، تب مالت، سیاه زخم از جمله بیماری های قابل انتقال از حیوان به انسان است که در کشورمان بومی هستند.

وی تاکید کرد:  افزایش آگاهی جامعه در مورد محافظت در هنگام تماس با دام ها و حیوانات و مراقبت در خصوص عدم گزش توسط بندپایان و همچنین ارتقای هماهنگی بین بخشی بین ارگان ها از اصول کنترل این بیماری ها است.

هاشمی تاکید کرد: امیدواریم با انتقال صحیح مفاهیم آموزشی و جلب مشارکت سایر ارگان های مرتبط شاهد کنترل بیماری های مشترک و قابل انتقال بین انسان و حیوان در سطح استان باشیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: