• شنبه ۱۶ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 974-3614-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان:

مقاومت توزیع کنندگان نسبت به هشدارها از چالش‌های دامپزشکی خراسان شمالی

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی گفت: مقاومت برخی از توزیع کنندگان نسبت به هشدارهای دامپزشکی یکی از چالش های دامپزشکی استان است.

دکتر حمید رمضانی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان شمالی، افزود: مباحث بهداشتی همانند یک شبکه است که در آن حلقه های متعددی وجود دارد که اگر بخواهیم به خوبی در جامعه گسترش دهیم باید تمامی این حلقه ها با یکدیگر همکاری و همراهی داشته باشند.

وی ادامه داد: متاسفانه گاهی اوقات مشاهده می شود که ارائه هشدارها و نظارت های انجام شده از سوی ناظران دامپزشکی منجر به مشاجره و درگیری از طرف توزیع کنندگان می شود اما اگر به دنبال گسترش سلامت در جامعه باشیم باید تمامی این حلقه ها باید با یکدیگر ارتباط داشته باشند.

رمضانی در پاسخ به این سوال که مهمترین عامل انتشار بیماری های مشترک میان انسان و دام در این استان چه  بوده است؟ اظهار کرد: یکی از مهمترین علل گسترش بیماری مشترک در این استان سلیقه مردم نسبت به مصرف فرآورده های غیرپاستوریزه و سنتی است.

وی تاکید کرد: اگر بتوانیم مصرف مردم را از فرآورده های دامی سنتی به صورت سوی پاستوریزه سوق دهیم میزان بروز این بیماری ها نیز کاهش خواهد یافت.

این مقام مسئول در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چرا با وجود تبلیغات فراوان به منظور اینکه شهروندان مواد لبنی سنتی را کمتر مصرف کرده و بیشتر مواد پاستوریزه را مصرف کنند اما استقبال از مواد سنتی روز به روز بیشتر می شود؟ توضیح داد: شاید یکی از دلایل این امر قیمت پایین مواد لبنی سنتی نسبت به پاستوریزه باشد اما باید بازنگری هایی در نحوه مصرف مردم به وجود آید.

وی در پاسخ به این سوال که آیا تب مالت بیماری مشترک میان انسان و دام است که میزان شیوع آن در استان زیاد است؟ نیز خاطرنشان کرد: میزان بروز این بیماری در میان جمعیت دامی استان زیاد نیست و تبدیل به یک دغدغه برای مسئولان نیز نشده است و مصرف مواد لبنی سنتی مهمترین عامل بروز این بیماری در میان جمعیت انسانی است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: