• شنبه ۱۶ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 974-3714-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

یک جامعه شناس مطرح کرد:

همخوانی نداشتن فرهنگ روستانشینی با شهرنشینی از عوامل بروز خشونت در خراسان شمالی

یکی از اساتید جامعه شناسی در خراسان شمالی گفت: هم خوانی فرهنگ روستانشینی با شهرنشینی یکی از علل مهم بروز خشونت در شهرهای خراسان شمالی است.

مهدی نوری در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان شمالی گفت: یکی از عوامل تداوم یک جامعه فرهنگ است و شناخت درست از فرهنگ جامعه می تواند دلیلی بر تداوم آن جامعه باشد و در مقابل، شناخت نادرست از فرهنگ جامعه و خود، سبب ایجاد تضاد شده و فرد را به عنوان نیروی مخل جامعه و ضد اجتماعی نام می برد.

وی ادامه داد: اگر قبل از ورود روستاییان به شهرها آموزش هایی تحت عنوان آشنایی با فرهنگ شهر گذاشته شود شاهد این تضاد اخلاقی و فرهنگی و همچون بروز آسیب هایی همچون خشونت نخواهیم بود.

نوری افزود: جامعه ایران جامعه ای پایبند به سنت هاست و به سوی جامعه مدرن شدن در حال حرکت است که همین امر موجب سردرگمی هایی در جامعه شده است.

نوری در پاسخ به این سوال که با توجه به بروز خشکسالی و کاهش شدید درآمدها در روستاها، برخی از روستاییان ناچار به مهاجرت به شهرها هستند و چگونه می توان مشکل بروز خشونت را از طریق دلیل مذکور مرتع کرد؟ اظهار کرد: مشکل کم آبی ایران به سال های اخیر خلاصه نمی شود و با مرور تاریخ شاهد خشکسالی های دیگر هم بوده ایم و به طور کلی ایران یک کشور نیمه خشک است و در حال حاضر روستاییان مجبور به وارد شدن به شهر ها نیستند.

وی تاکید کرد: اگر استقلال مالی برای روستاییان فراهم شود تعداد زیادی از این افراد تمایلی برای مهاجرت به شهر ها را ندارند اما متاسفانه به علت عدم توجه به مشاغل روستایی و با اکتفا به مشاغل دامداری و کشاورزی در حال حاضر که با کمبود آب مواجه هستیم شاهد حضور بیشتر روستاییان به شهر ها هستیم.

نوری گفت: با ایجاد مشاغل سنتی و تولیدی های کوچک در روستاها و اکتفا نکردن به کشاورزی  و دامداری می توان در روند ایجاد استقلال مالی و حضور کمرنگ تر روستاییان در شهر ها کمک کرد.

وی با تاکید بر ایجاد مشاغلی نظیر بوم گردی بیان کرد: این کار می تواند برای آشنایی با فرهنگ ها و آداب و رسوم و ایجاد درآمد برای روستاییان کمک زیادی کند.

نوری با بیان اینکه نیم بیشتری از مهاجرت های صورت گرفته به شهر ها از سوی قشر جوان روستایی است، خاطرنشان کرد: وجود جوانان روستایی در شهرها ترکیب جمعیتی شهرها و حتی روستاها را تحت تآثیر قرار داده و به هم می ریزد، بنابراین باید نیازهای اقتصادی جوان را در روستاهای کرده تا شاهد این عدم همخوانی های فرهنگی در شهر ها نباشیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: