• یکشنبه ۱۷ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 974-5384-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

قیمت بالای نخ ابریشم؛ مشکل امسال پارچه بافان جرگلانی

یکی از کارآفرینان برتر در حوزه پارچه بافی سنتی ابریشم در منطقه جرگلان در شهرستان راز و جرگلان گفت: قیمت بالای نخ ابریشم، مشکل امسال پارچه بافان جرگلان است.

گلثوم کوهی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان شمالی، با اشاره به اینکه پارچه بافی ابریشم یکی از شاخه های مشاغل خانگی در این منطقه مرزی است، افزود: هر کیلوگرم نخ ابریشم طی سال گذشته تا قیمت 170 تا 200 هزار تومان خریداری شد اما امسال مجبور هستیم تا این نخ ها را با قیمت 300 هزار تومان خریداری کنیم.

وی ادامه داد: بنیه مالی پارچه بافان سنتی در این منطقه پایین است و آن ها نمی توانند نخ های ابریشم را با این رقم خریداری کنند.

کوهی با بیان اینکه بیشتر مردم جرگلان در فصل بهار اقدام به نوغان داری می کنند و هر ساله مقدار قابل توجهی پیله ابریشم در این منطقه تولید می شود، اظهار کرد: اما بنا به دلایلی همچون مقارن شدن ماه مبارک رمضان با فصل برداشت پیله و تولید نخ ابریشم، میزان تولید نخ ابریشم در این منطقه بسیار کاهش یافته است.

وی بیان کرد: بیشتر ابریشم تولید شده به صورت پیله خریداری شده و پارچه بافان مجبور هستند نخ ابریشم مورد نیاز را از شهرهای مشهد و بجنورد تهیه کنند.

وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر تعداد تولیدکنندگان پارچه ابریشم در این منطقه افزایش یافته و نیاز به نخ ابریشم نیز افزوده شده است.

گفتنی است تمام پارچه های ابریشم تولید شده در این منطقه مصرف و برای تولید روسری و لباس ابریشم که در مجالس عروسی اهل سنت این منطقه بکار گرفته می شود، استفاده می گردد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: