• سه شنبه ۱۹ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 974-4014-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

یک جامعه شناس در خراسان شمالی مطرح کرد:

خانواده یکی از مهمترین علل کاهش خشونت در جامعه

یک جامعه شناس در خراسان شمالی گفت: خانواده یکی از مهمترین علل کاهش خشونت در جامعه است.

مهدی نوری در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان شمالی افزود: یکی از مهم ترین نهادهای اجتماعی تربیت افراد جامعه، خانواده است چراکه هسته اولیه شخصیتی هر فرد در خانواده شکل خواهد گرفت که تاثیر زیادی بر خشونت و نزاع در خراسان شمالی دارد.

وی در پاسخ به این سوال آیا پدر و مادرهای خشن نقشی در تربیت افراد خشن دارند، ادامه داد: کودک قبل از ورود به مدرسه تمام الگوگیری های خود را از خانواده دریافت می کند و حتی این افراد نحوه صحبت کردن خود را از والدین خود یاد می گیرند در نتیجه خانواده در شکل گیری رفتار اجتماعی کودک تاثیر زیادی دارد.

نوری اظهار کرد: هیچ خانواده ای بدون دعوا نیست اما اگر اعضای خانواده به یکدیگر احترام بگذارند، کودکان را از فضاهای خشن دور کنند یا حتی خانواده ها علت دعوا را آگاهانه و کامل برای کودک توضیح دهند و بیان کنند که دیگر تمام شده است کودک راحت تر از ذهن خود پاک می کند و اگر این کار صورت نگیرد، آن اتفاق سالیان سال همراه کودک خواهد بود.

وی با اشاره به موقعیت زمانی و مکانی گفت: خشونت و نزاع در شهر بجنورد با شهر شیروان متفاوت است، که دلایلی همچون فرهنگ خانواده ها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و این امر نیز بر روی این آسیب اجتماعی تاثیرگذار است.

وی تصریح کرد: خانواده تاثیر زیادی بر خشونت و نزاع در جامعه دارد اما آن تنها دلیل نیست و عوامل متعددی وجود دارد که با مطالعه بر روی آنها می توان به این آسیب اجتماعی و عواملش آگاه شد.

وی افزود: در بازه های سنی متفاوت فرد تحت تاثیر عوامل مختلفی می تواند باشد، به عنوان مثال در جوانی و نوجوانی بیشتر دوستان بر روی فرد تاثیر دارند تا خانواده.

نوری به طور کلی بیان کرد: یک فاکتور به تنهایی برای بیان علت کافی نیست و باید تمام عوامل را مورد بررسی قرار داد اما خانواده مهم ترین عامل در تربیت اجتماعی افراد است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: