• چهارشنبه ۲۰ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 974-6284-5
  • خبرنگار : 0584003
  • منبع خبر : ----

سه شغل به اولویت‌های مشاغل خانگی خراسان شمالی افزوده شد

رئیس جهادانشگاهی خراسان شمالی از افزوده شدن سه شغل به اولویت‌های طرح ملی الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی در استان خبر داد.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی به نقل از روابط عمومی جهاددانشگاهی استان، دکتر رضا شاهین‎‌فر اظهار کرد: مشاغل پرورش گیاهان دارویی، گل محمدی و قارچ به اولویت‌های مشاغل خانگی افزوده شد.

وی افزود: با توجه به درخواست‌ها و تماس‌های مکرر متقاضیان و وجود پشتیبانان فعال در این حوزه‌ها همچنین قابلیت منحصر به فرد خراسان شمالی از نظر برخورداری از گونه‌های گیاهان دارویی، وجود بستر مناسب برای کشت و استحصال گل محمدی و استعداد استان برای پرورش قارچ، این سه شغل به مشاغل افزوده شد.

وی در ادامه به تشریح طرح مشاغل خانگی پرداخت و گفت: الگوی جدید توسعه مشاغل خانگی توسط جهاد دانشگاهی با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و با هدف استاندار‌سازی‏ محصولات، ایجاد برند ملی و فروش و اتصال به بازار محصولات خانگی در استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، کردستان، کرمانشاه، لرستان، چهارمحال و بختیاری، آذربایجان غربی، ایلام به صورت پایلوت در حال اجراست.

شاهین فر ادامه داد: کلیه متقاضیان را‌ه اندازی مشاغل خانگی دعوت می‌شود پس از مطالعه دقیق مشاغل اولویت دار مورد نیاز در استان و اطلاع از شرایط عمومی و اختصاصی متقاضیان راه‌اندازی مشاغل خانگی، نسبت به ثبت نام در سامانه www.inhb.ir اقدام کنند.

وی با اشاره به شرایط ثبت نام، داشتن حداقل سن 18 سال، ساکن استان محل ثبت نام بودن و عدم اشتغال و تحت پوشش نبودن بیمه کاری را از شرایط لازم ذکر کرد.

رئیس جهاددانشگاهی خراسان شمالی با بیان اینکه این استان برای ثبت نام در طرح مشاغل خانگی 1500 نفر ظرفیت دارد، افزود: مطالعات گسترده ای از یک سال قبل در مورد انتخاب اولویت های معرفی شده در استان انجام و این اولویت ها بر اساس ظرفیت های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در مناطق مختلف استان و بر مبنای ارزش افزوده و میزان چرخش اقتصادی در فعالیت های مختلف انتخاب شد.

شاهین فر گفت: ثبت نام در این طرح روند ساده ای دارد و با ورود به سامانه آن می توان به راحتی ثبت نام کرد و متقاضیان باید بدانند که فقط بازار استان مد نظر نیست و این مشاغل در زنجیره ای که قرار دارند حمایت خواهند شد.

وی گفت: برخی رشته ها نه تنها بازاریابی می شوند بلکه متقاضیان در طول طرح پشتیبانی شده و پس از توانمند شدن می توانند به اشتغال پایدار دست پیدا کنند.

سرپرست جهاددانشگاهی خراسان شمالی، مشاغل اولویت دار مورد نیاز استان را علاوه بر رشته های جدید مشاغل پرورش گیاهان دارویی، گل محمدی و قارچ به شرح ذیل اعلام کرد:

گلیم‌بافی بجنورد، رازوجرگلان

چادر شب بافی، اسفراین

کلاه کرکی بجنورد، رازوجرگلان

حوله بافی، اسفراین

پرورش کرم ابریشم بجنورد، شیروان

معرق، شیروان

تولید عسل، شیروان، مانه و سملقان، بجنورد

پوشاک، بجنورد، راز و جرگلان

انیمیشن، بجنورد، شیروان

گل و گیاه، بجنورد، شیروان

مترجمی زبان‌های خارجه، کلیه شهرهای استان

ویراستاری ( مقاله ، کتاب و..)، کلیه شهرهای استان


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: