• شنبه ۳۰ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۳
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 974-2890-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

کمبود نیرو؛ چالش اصلی محیط زیست اسفراین

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اسفراین‌ گفت: کمبود نیرو چالش اصلی محیط زیست اسفراین است.

روح الله لایق در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان شمالی، با اشاره به اینکه تعداد نیروی فعال در محیط زیست اسفراین‌ به مراتب کمتر از استاندارد جهانی است، اظهار کرد: با توجه به استانداردهای جهانی به ازای هر ۳۰۰۰ هزار هکتار مناطق دشتی و به ازای هر ۱۵۰۰ هکتار در مناطق کوهستانی یک نیرو لازم است این درحالیست که در شهرستان اسفراین ۶۰۰۰ هزار هکتار مناطق دشتی و حدود ۴۲ هزار هکتار مناطق کوهستانی تحت حفاظت وجود دارد که محیط بان ها باید به صورت شیفتی فعالیت کنند.

به گفته وی در مناطق حفاظت شده این شهرستان با توجه به استانداردهای جهانی ۶۶ نیروی فعال نیاز داریم.

وی در رابطه وضعیت دو پارک ملی سالوک و ساریگل در این شهرستان، عنوان کرد: این دو پارک در سطح کشور به دلیل تنوع و تراکم از اهمیت بالایی برخوردار هستند و حفظ بقایای جانوری جزء برنامه های همیشگی ما است اما در کنار آن مطالعات علمی با همکاری ‌نهاد های ‌پژوهشی در حال انجام است تا بتوان تمام مراحل چرخه حیات این جانوران را شناسایی و عناصر مورد نیاز برای زیست و بقا آنها را فراهم کرد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست اسفراین افزود: بیش از ۲۰۰ گونه گیاهی و ۱۰۰ گونه‌جانوری‌ در دو منطقه سالوک و ساریگل وجود دارد که مساحت ساریگل ۲۸ هزار هکتار و مساحت سالوک ۲۰ هزار هکتار است.

وی خاطرنشان کرد: در شهرستان اسفراین از مناطق چهارگانه‌ تحت حفاظت محیط زیست دو پارک ملی و منطقه حفاظت شده وجود دارد و چند منطقه شکار ممنوع نیز به آن اضافه شده‌ است.

لایق در خصوص وضعیت امکانات استفاده شده‌ در مناطق تحت حفاظت شهرستان بیان کرد: به دلیل اینکه بیشتر مناطق‌ تحت پوشش این شهرستان کوهستانی است استفاده از دوربین مناسب نیست و بیشتر امکانات فرسوده هستند.

وی با اشاره به اینکه تعداد شکار در این مناطق کاهش پیدا کرده‌ است، اظهار کرد: مهم ترین بحران طبیعی که با آن روبرو هستیم خشکسالی است که آتش سوزی، بیماری و ... را به دنبال دارد و با قرار دادن تانکرهای آب در آبشخورهای سیار و تهیه علوفه خود را برای این بحران ها آماده کنیم.

رئیس اداه حفاظت محیط زیست اسفراین تصریح کرد: برای کاهش بیماری با اداره دامپزشکی ارتباط برقرار شده است چراکه یکی از راه های انتشار بیماری دام های اهلی هستند و با همکاری‌ اداره کل دامپزشکی تقریبا همه‌ دام ها واکسینه شده اند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: