• شنبه ۳۰ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۷
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 974-1485-5
  • خبرنگار : 0584003
  • منبع خبر : ----

معاون سازمان بازرسی کشور:

بیش از ۸۰ درصد پرونده های تخلف اداری ناشی از سهل انگاری بوده است

معاون بازرسی و نظارت امور اقتصادی سازمان بازرسی کشور گفت: بیش از ۸۰ درصد از پرونده های تخلف که توسط سازمان بازرسی مورد رسیدگی قرار گرفته ناشی از غفلت، اعتماد کاذب و سهل انگاری بوده است .

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، علی فرهادی در همایش بازرسی و ارتقای سلامت اداری خراسان شمالی اظهار کرد: هر مدیریتی عمر محدودی دارد که امیدواریم با دستورات اخلاقی منتقل شده به نسل ما بتوانیم خدمتگزاران و مدیران پاکدستی باشیم اما بازهم باید در مجموعه کاری خود مراقبت های لازم را اعمال کرد .

وی افزود: خروجی برگزاری همایش های ارتقای سلامت باید تذکر بیشتر به مدیران و کارکنان برای خدمت بهتر به مردم باشد اما آن چه به عنوان پایه بازرسی مد نظر بوده شامل مسائل اخلاقی، مذهبی و تذکرات دینی است که لازمه آن توجه به خودمان و تذکر به نفس است .

فرهادی با بیان این که خدمت باید صادقانه و پرتلاش باشد، تصریح کرد:به عنوان کارگزار نظام اسلامی باید مدیریت صحیح را در رفتار و عملکرد خود نشان دهیم و هرچند نقص هایی در اجرای قانون وجود دارد اما می توان با برگزاری چنین همایش هایی آن را برطرف کرد .

وی بیان کرد: در حوزه حقوق عمومی تعارف داریم، یعنی به شکل قاطع عمل نمی کنیم؛ به خصوص برای کسانی که فرار مالیاتی دارند و این در حالیست که باید توجه بیشتری به سرمایه های کشور مبذول شود که تنها با هماهنگی و هم افزایی در عمل می توانیم شاهد افزایش توان علمی مدیران باشیم .

فرهادی تصریح کرد: رسیدگی به جرائم اقتصادی و مالیاتی روش و فن خاصی را می طلبد  و مردم از ما انتظار دارند که مدیرانی سالم در دستگاه های اجرایی گمارده شوند. وی هم چنین خواستار آن شد تا مجلس به تقویت قوانین این حوزه کمک کند و ساختار مناسبی برای پیگیری این تخلفات در نظام قضایی کشور تعریف شود .

استاندار خراسان شمالی نیز تقویت بعد نظارتی احزاب، رسانه ها و جامعه مدنی را زمینه ساز کاهش موارد تخلف و عاملی موثر در ارتقای سلامت اداری دانست .

محمدرضا صالحی،  با بیان جمله ای از امام راحل (ره) با این مضمون که عالم محضر خداست و در محضر خدا معصیت نکنید، سخنان خود را آغاز کرد و افزود:اگر به این جمله تکیه کنیم، بسیاری از مشکلات کشور حل خواهد شد بنابراین این جمله را باید سرلوحه تمام اهداف و فعالیت های خود قرار داد .

وی اظهار داشت:مدیران بدانند که بالاتر از تمام دستگاه های نظارتی، ذات اقدس الهی است؛ بدین معنا که نظارت و بازرسی در نظام مدیریتی که نقش کنترلی و بازدارندگی دارد، در زیرمجموعه ذات اقدس الهی قرار دارد .

وی با تاکید بر این نکته که مدیران و مسئولان باید تمام تمرکز خود را بر حفظ حق الناس داشته باشند، ادامه داد:تقدم کار مردم بر کار شخصی باید هر روز و هر لحظه انجام گیرد زیرا مدیران مسئولیتی را پذیرفته اند که گام نخست آن پاسخگویی در لحظه به مردم است .

صالحی با بیان این که در مباحث ارتقای سلامت اداری باید پیشگیری به جای مچ گیری ارجحیت داشته باشد، خاطرنشان کرد: قانون گرایی و استمرار در نظارت ها همواره باید مدنظر باشد. وی در ادامه اظهار داشت: منظور از نظارت ها، شفافیت، نظارت و کنترل داخلی است و باید با ایجاد انگیزه در بین کارکنان و دخالت دادن آنان در تصمیم سازی ها به ارتقای سلامت اداری کمک کرد .

استاندار خراسان شمالی افزود: این که چرا در برخی ادارات سطح تخلفات از کارمندان به مدیران رسیده، می توان چنین پاسخ داد که در برهه ای، امکان نظارت عمومی از مردم، سمن ها، احزاب و گروه های سیاسی گرفته و به دستگاه های نظارتی سپرده شد؛ به طوری که در همین چند سال گذشته سطح تخلفات در بین کارکنان بسیار جزئی گزارش می شد اما کم کم اوضاع تغییر کرد لذا باید به سمت نظارت های مردمی و سمن ها رفت و چاره ای نداریم جز این که این نورافکن ها را تقویت کنیم .

صالحی با تاکید بر این که نظارت های عامه را نباید مورد غفلت قرار داد،  تصریح کرد: تقویت نهادهای نظارتی، جوامع مدنی، احزاب و سازمان های غیردولتی و مطبوعات باید در دستور کار بازرسی و ارتقای سلامت اداری قرار گیرد .

وی خاطرنشان کرد: تبعیض و رانت ریشه مفاسد اداری و حتی آسیب های اجتماعی است و باید به شدت با این دو مورد برخورد قاطعانه انجام گیرد. وی تنقیح قوانین از سوی مجلس برای بستن منافذ رانت و تبعیض را هم ضروری دانست و تصریح کرد: هم چنین باید تلاش شود که ویژگی مهم صداقت در اشخاص تقویت شود؛ به خصوص در گزارش دهی به مردم، باید مدیران صادق باشند و دولت نیازی ندارد که گزارش عملکرد غیرصادقانه به مردم ارائه شود .

وی هم چنین گفت: نظارت ها به گونه ای باشد که شجاعت و توانمندی را از مدیران سلب نکند .

بازرس کل استان و دبیر این همایش نیز گفت:باید بدانیم که با بروز و ظهور فساد در هر مرحله از نظام اجرایی، اداری و حاکمیت سرمایه های اجتماعی ازبین می رود و اعتماد، اقتدار و اعتقاد تباه می شود .

احمد مهرپرور اظهار داشت:دغدغه ها و نگرانی های شورای دستگاه های نظارتی که به برگزاری این همایش منجر شد، از زمانی شروع شد که در بازرسی ها مشاهده شد که یک آسیب در یک دستگاه اجرایی در همان سال و حتی سال های بعد تکرار شده است .

وی ادامه داد:وظیفه داریم آسیب های موجود را شناسایی و در قالب آگاهی بخشی، هشدار و تذکر و اعلام آماده باش برای برخورد سخت به سازمان های مربوط اعلام کنیم .

رئیس کل دادگستری استان نیز اصل نظارت را یک اصل ضروری خواند و اظهار داشت: در کنار اصل نظارت می توان به اهداف عینی دست یافت .

حجت الاسلام جعفری تصریح کرد:نظارت بر اعمال خود محور تمام نظارت هاست و در نظام جمهوری اسلامی مشکلات موجود ناشی از فقدان عنصر خود نظارتی است که باید این مسئله مورد توجه قرار گیرد .

وی بیان کرد:تمام دستگاه های اجرایی باید تحت نظارت قرار گیرند و این نظارت باید به گونه ای باشد که مدیران کارآمد شناسایی شوند و طبیعی است که در جریان این نظارت ها تخلفاتی هم مشاهده می شود که باید مسیر قانونی خود را طی کند و نباید عده ای در حاشیه امن قرار گیرند و موجب بی اعتمادی مردم به نظام شوند .

وی اظهار داشت:باید فرهنگ نظارت پذیری در جامعه مورد توجه قرار گیرد و به یک مطالبه عمومی تبدیل شود .

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بجنورد نیز اظهار داشت:ریشه سلامت رفتار آینده نگری و داشتن برنامه صحیح است و باید مراقب باشیم تا با زیاده خواهی، از شکل گیری سلامت اداری جلوگیری نشود .

حجت الاسلام یعقوبی تصریح کرد: مقام پرستی و مال دوستی عواملی هستند که موجب ازبین رفتن و خدشه دار شدن سلامت اداری می شود. وی توجه به مدیریت کوثری به جای تکاثری را با اهمیت دانست و آن را موجب جلب رضایت خداوند و آحاد جامعه ذکر کرد .

هادی قوامی نماینده اسفراین هم گفت: چشم نظام جمهوری اسلامی برای پایش و نظارت ها، سازمان بازرسی در قوه قضاییه و دیوان محاسبات در مجلس است و باید اثربخشی نظارت را در تمام دستگاه های اجرایی مشاهده کرد اما در این میان باید رفتارها، قانون و رویه های غلط را هم اصلاح کرد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: