• یکشنبه ۳۱ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 974-5687-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان:

تجهیز سالن حافظ بجنورد به نور و صدا امکان برگزاری جشنواره های ملی و بین المللی را در خراسان شمالی فراهم می کند

رئیس انجمن هنرهای نمایشی خراسان شمالی، گفت: تجهیز سالن حافظ در بجنورد به نور و صدا امکان برگزاری جشنواره های سراسری و بین المللی  را در استان فراهم می کند.

امین فرحی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان شمالی افزود: شهر بجنورد سالیان متوالی میزبانی جشنواره سراسری تئاتر رضوی را به عهده دارد، که اگر سالن های موجود، همچون سالن حافظ را از نظر سیستم نور و صوت تجهیز شود، پتانسیل میزبانی جشنواره های سراسری و بین المللی دیگر نیز فراهم است.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره های متعدد در این استان، بیان کرد: بالغ به 100 گروه نمایشی در دو جشنواره تئاتر امسال پا به عرصه رقابت گذاشتند.

فرحی در پاسخ به این سوال که باتوجه به این حجم گسترده گروه های نمایشی، فضای کافی برای تمرین در استان وجود دارد یا خیر؟ گفت: مسلما با وجود سالن ها و مکان های تمرین مختلف، باز هم برای این حجم از استقبال گروه های نمایشی کم است، اما برای میزبانی از گروه ها از ارگان هایی همچون شهرداری برای اختصاص محل هایی برای تمرین این گروه ها تدارک دیده می شود.

وی در رابطه با حمایت از گروه های نمایشی که برای اجرا عموم اقدام می کنند، افزود: در دیگر استان ها گروه های نمایشی مدت های طولانی را در انتظار اجرا می مانند و اجرای عموم آن ها به صورت درصدی است، یعنی 30 درصد از بلیط فروشی اجرا برای سالن و انجمن و باقی هزینه برای گروه های نمایشی است.

فرحی ادامه داد: در خراسان شمالی گروه های نمایشی برای هر اجرا باید پروانه نمایش را از شورای نظارت شهر خود دریافت کرده و سپس به اجرا مشغول شوند، با این تفاوت که انجمن هنرهای نمایشی خراسان شمالی علاوه بر این که سالن اجرا را رایگان در اختیارشان قرار می دهد، کمک هزینه ای را نیز برای گروه ها تدارک می بیند، که متاسفانه در سال جاری با توجه تجهیز کردن بخشی از سالن ها و کمبود بودجه کافی قادر به پرداخت کمک هزینه نبوده اند اما به زودی این اتفاق نیز خواهد افتاد.

وی با اشاره به این که از امر آموزش نباید غافل شویم، خاطرنشان کرد: نیمی از شرکت کنندگان در جشنواره های کوتاه و استانی، شاگردانی بوده اند که در سال گذشته مبانی تئاتر را در کلاس های آموزشی انجمن آموخته اند و همگان را به حیرت وا داشتند.

فرحی ادامه داد: در ابتدا متقاضیان مبانی تئاتر را آموزش می بینند و پس از آن مشغول به یادگیری دوره های تخصصی و پیشرفته می شوند.

وی افزود: با توجه به وجود آموزشگاه های تئاتر در استان اعتراضات به انجمن بیشتر شد، چراکه دوره های آموزشی انجمن هنرهای نمایشی کاملا رایگان بوده و متقاضیان را از ورود به آموزشگاه ها منع می کند، اما پی چاره ای برای رفع این مشکل هستند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: