• یکشنبه ۷ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 975-1814-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان:

نگرانی برای بروز بیماری تب کریمه کنگو در خراسان‌شمالی وجود ندارد/
گوشت‌‌های قرمز زیر نظات دامپزشکی تضمین شده است

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی با اشاره به مرگ یک دامدار بر اثر بیماری تب خون ریزی دهنده کریمه کنگو( CCHF ) در شهرستان مانه و سملقان گفت: تمامی اقدامات کنترل کننده در این منطقه از جمله سمپاشی و برگزاری کلاس های آموزشی در این منطقه توسط کارشناسان دامپزشکی انجام شده است.

دکتر حمید رمضانی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان شمالی، با بیان اینکه این بیماری در دام بدون علائم خاصی است، افزود: عامل انتقال بیماری از دام به انسان کنه ها هستند که باید رفتار خود را در مقابل دام ها تغییر داد.

وی با تاکید بر اینکه روش های پیشگیری از ابتلا به این بیماری در انسان بسیار ساده است، ادامه داد: اگر گوشت قرمز مراحل پیش سر را گذرانده باشد عامل این بیماری در گوشت از بین خواهد رفت که تمامی گوشت های توزیع شده با نظارت این اداره کل، مراحل پیش سرد را گذرانده است.

رمضانی تصریح کرد: بنابراین شهروندان و دامداران باید از کشتار غیر مجاز دام خودداری کنند و از سوی دیگر دامداران نسبت به سمپاشی امکان دامی و دام ها به منظور از بین رفتن کنه ها توجه ویژه داشته باشند و در صورت مشاهده آن ها، از له کردن کنه ها خودداری کنند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر دو میلیون راس دام در این استان وجود دارد و باید سالی دو مرتبه دام ها سمپاشی شوند، گفت: با اعتبارات این اداره کل می توان 20 تا 30 درصد جمعیت دامی را سمپاشی کرد، از سوی دیگر دامدارن توقع دارند تا سمپاشی ها توسط دولت انجام شود و نسبت به این موضوع آنقدر حساس نیستند.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: توجه به ضوابط قرنطینه ای و ساماندهی تردد دام ها از دیگر مواردی است که می توان با انجام آن تا مقدار زیادی از بروز این بیماری کاهش داد و از سوی دیگر از آنجاییکه محورهای مواصلاتی در این استان زیاد است باید همکاری های بین بخشی و آموزش ها نیز خیلی بیشتر از وضعیت موجود شود.

وی با بهسازی دامداری های سنتی اشاره کرد و گفت: در دامداری های سنتی خلل و فرج زیادی وجود دارد که مکان مناسبی برای تکثیر کنه هاست و باید سازمان جهاد کشاورزی نسبت به بهسازی این مکان ها نیز توجه جدی داشته باشد.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی در پایان تاکید کرد: در حال حاضر هیچ نگرانی در خصوص این بیماری وجود ندارد و وضعیت تحت کنترل است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: