• دوشنبه ۸ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 975-2414-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

مشکلات کشتارگاه صنعتی بجنورد با برگزاری جلسات گاه به گاه حل نمی شود

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی گفت: مشکلات کشتارگاه صنعتی بجنورد با برگزاری جلسات هر از گاهی حل نمی شود.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، دکتر حمید رمضانی در جلسه ای که به منظور حل مشکل کشتارگاه صنعتی بجنورد در محل شورای اسلامی شهر بجنورد برگزار شد، افزود: کشتارگاه صنعتی بجنورد یک پتانسیل بسیار خوب برای این استان و یک محل درآمد است نه اینکه 100 تا 150 کیلوگرم گوشت کله گاوی به علت وجود نواقص موجود در این واحد تولیدی معدوم شود.

وی با بیان اینکه به عنوان مثال در کشوری همچون برزیل از شاخ گاو، لیوان و حتی از سنگ صفرا نگین تولید می کنند، ادامه داد: بابد شرایطی را ایجاد کنیم تا بتوانیم از دام های کشتارشده در این واحد تولیدی حداکثر بهره را ببریم.

رمضانی اظهار کرد: میزان تولید گوشت قرمز به صورت روزانه در شهرهای خراسان شمالی 12 تن است که هشت شهرداری و 20 نفر از پرسنل را درگیر خود کرده است که محدوده خدمات آن ها شهرها هستند و حتی به شهرهای جدیدالتاسیس نیز خدمات ارائه نمی دهند این درحالیست که سه کشتارگاه طیور در این استان فعال است که 100 تا 120 تن میزان تولید مرغ آن هاست و فقط دو نفر از پرسنل با آن ها سروکار دارند و به محروم ترین و دورترین نقاط استان خدمات دهی می کنند.

وی بیان کرد: بسیاری از استان ها افسوس می خورند که کشتارگاهی همانند کشتارگاه صنعتی بجنورد داشته باشند و رفع نواقص در این کشتارگاه نیازمند هزینه خیلی زیادی نیست که باید شهرداری هزینه کند.

ضایعات حاصل از کشتار در کشتارگاه صنعتی بجنورد در محیط این واحد تولیدی معدوم می شود

فریدون اوغازیان کارشناس نظارت شبکه دامپزشکی بجنورد نیز در ادامه این جلسه گفت: طی سال گذشته 37 هزار و 189 راس دام سبک و سه هزار و 500 راس دام سنگین در کشتارگاه صنعتی بجنورد کشتار شد که مجموع ضایعات آن یک هزار تن بوده  که معدوم شده است.

وی با اشاره به اینکه هنوز واحد تبدیل ضایعات در کشتارگاه صنعتی بجنورد راه اندازی نشده است، افزود: این ضایعات در محیط کشتارگاه معدوم می شود و به طور حتم طی چند سال آینده با آلودگی های زیادی مواجه خواهیم شد.

اوغازیان ادامه داد: به شهرداری مهلت داده شده است تا پایان مرداد ماه سال جاری پروانه بهره برداری را که هنوز فاقد آن است را اخذ کند در غیر این صورت مجبور هستیم تا جلوی فعالیت آن را بگیریم.

بیان مشکلات کشتارگاه صنعتی در جلسات متعدد و عدم رفع آن یک ضعف است

دکتر علی اصغر مطهری مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی نیز در ادامه این جلسه اظهار کرد: بیان مشکلات کشتارگاه صنعتی بجنورد طی جلسات متعدد و عدم رفع آن یک ضعف است و تمامی مسئولان ذی ربط در این قضیه گناه کار هستند.

وی تصریح کرد: برای اینکه مشکلات این واحد تولیدی حل شود پیشنهاد می شود تا شهرداری 10 سال به سرمایه گذار اجازه دهد به سود بیشتری برسد و از سود حاصله نواقص موجود را برطرف کند و بعد از تکمیل، شهرداری به دنبال کسب سود گام بردارد.

هیج درآمدی از کشتارگاه صنعتی بجنورد عاید شهرداری نمی شود

قربانی مسئول کشتارگاه صنعتی بجنورد نیز در ادامه این جلسه با اشاره به اینکه اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی 15 ایراد را در این کشتارگاه مطرح کرده است، گفت: حل این مشکلات نیازمند اختصاص یک میلیارد و 600 میلیون تومان است.

وی توضیح داد: سیستم تصفیه خانه و بخش ضایعات کشتارگاه از جمله ایراداتی بوده که گرفته شده است اما هنوز اعتباری برای حل مشکلات کشتارگاه صنعتی اختصاص نیافته است.

قربانی خاطرنشان کرد: روزانه حدود 102 راس دام سبک و 10 راس دام سنگین در این کشتارگاه کشتار می شود اما هیچ درآمد خاصی عاید شهرداری نمی شود و حتی شهرداری ضرر هم می دهد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: