• سه شنبه ۹ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 975-3184-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

تاکید عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی خراسان رضوی بر نصب کنتورهای حجمی بر روی چاه های آب

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی خراسان رضوی بر نصب کنتورهای حجمی بر روی چاه های آب تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی دکتر حقایقی در نشست تخصصی و هم اندیشی کشاورزی خراسان شمالی که در بجنورد برگزار شد، گفت: با نصب این نوع از کنتورها می توان میزان برداشت اب سطحی و زیرزمینی را برآورد و مدیریت کرد.

وی با اشاره به اینکه در چند سال گذشته این نوع از کنتورها در دست اسفراین و یکی از دشت های استان فارس استفاده شد، افزود: در شهرستان اسفراین 268 حلقه چاه وجود دارد که بر روی 72 حلقه چاه نصب شد که میزان رضایت مندی آن 25 درصد بوده و علت مخالفت مابقی افراد به علت آن بوده که اضافه برداشت داشته اند.

حقایقی از مهمترین راهبردهای میان مدت و بلند مدت برای ارتقای بهره وری آب را توسعه سامانه نویف ابیاری و بکارگیری سامانه آبیاری دقیق بیان کرد و ادامه داد: در خراسان شمالی 25 هزار هکتار از اراضی کشاورزی به سیستم های آبیاری نوین مجهز شده اند و 25 هکتار نیز مستعد تجهیز شدن هستند.

وی خاطرنشان کرد: اما در حوزه بکارگیری سامانه آبیاری دقیق هوشمند در این استان اقدام خاصی انجام نشده است.

142 هکتار از اراضی کشاورزی خراسان شمالی آبی است

یوسفی رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با اشاره به اینکه این استان دارای 310 هزار هکتار اراضی کشاورزی است، گفت: از این مساحت 142 هزار هکتار آبی است.

به گفته وی آبی که در این اراضی استفاده می شود یک میلیارد و 100 میلیون متر مکعب است که 52 درصد از آن آب سطحی و 41 درصد منابع آب زیرزمینی است.

یوسفی با بیان اینکه میزان بارندگی ها اندک بوده و آب سطحی کافی در اختیار نیست، افزود: هشدار آب جدی است و برای برون رفت از بحران آب باید به دنبال روش های مقابله ای و سازگاری باشیم.

وی ادامه داد: از پنج سد موجود در استان در حال حاضر فقط یک سد دارای آب است که میزان ذخیره سدهای استان هم اکنون 21 درصد است.

به گفته این مقام مسئول جریان آب رودخانه ها به حداقل رسیده است و آب بران با مشکلات اجتماعی مواجه شده اند.

وی با اشاره به اینکه به ازای هر هکتار به صورت ناخالص 12 هزار متر مکعب آب نیاز است، اظهار کرد: بنابراین در شرایط نرمال هم آبیاری در مزارع آبی با تنش 44 درصدی مواجه خواهیم شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: