• سه شنبه ۹ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 975-3384-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

استاندار خراسان شمالی:
برای انسداد چاه های غیر مجاز با هیچ کسی تعارف نداریم

استاندار خراسان شمالی گفت: برای انسداد چاه های غیر مجاز با هیچ کسی تعارف نداریم.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، محمدرضا خباز در نشست تخصصی هم اندیشی و واکاوی منابع و مصارف آب بخش کشاورزی و نگاهی به راهکارهای افزایش بهره وری و سازگاری با کم آبی استان، افزود: انسداد چاه های غیرمجاز کار سختی است اما در این حوزه با کسی تعارف نداریم چرا که در امور مملکت داری باید نسبت به دیگران توجیه، توصیه، همراهی، همدلی و مشورت داشته باشیم اما وقتی به تصمیمی درست رسیدیم، باید محکم و بدون شک و شبهه پیش برویم.

وی در ادامه ایجاد و تشکیل ناظران منابع آب را الزامی دانست و اظهار کرد: این هیئت ناظرین باید متشکل از سازمان جهاد کشاورزی، شرکت آب منطقه ای، نظام مهندسی کشاورزی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان باشد و هدف کار باید تلاش جهت توسعه سیاست های استان در بخش مدیریت منابع آب و حفظ منابع آبی موجود باشد.

خباز با بیان این که این طرح می تواند با هدف مدیریت صحیح منابع آب به عنوان یک الگو در کشور مطرح شود، تصریح کرد: چاه های غیر مجاز فراوانی در استان وجود دارد که باید با برنامه ریزی درست، مدیریت و تعادل بخشی بین منابع و مصارف ایجاد شود.

وی ادامه داد: کره زمین سال به سال به سمت خشکسالی پیش می رود و امسال میزان بارندگی در خراسان شمالی بسیار کاهش یافته و میانگین بارندگی به 190 میلی متر است که برای مقابله با این شرایط سخت، گام نخست آشنایی کامل با موضوعات و ارائه سیاست های حمایتی دولت به مردم در این حوزه است.

خباز با اشاره به حمایت دولت از اجرای سامانه های آبیاری نوین تصریح کرد: در همین راستا دولت 85 درصد هزینه های اجرای این سامانه ها را پرداخت می کند بنابراین برای پیشبرد درست برنامه مدیریت منابع آبی کشور و استان باید از مشوق های دولتی بهره مند شویم.

مقام عالی دولت در استان در ادامه سخنان خود به ترکیب جمعیتی استان و وجود 45 درصد روستانشین اشاره کرد و گفت: تغییر روش الگوی کشت و بهره مندی از سیستم های نوین آبیاری برای مردم بسیار سخت است ولی ما به عنوان مسئولان وظیفه داریم با ترویج فرهنگ اصلاح کشت و اعزام مهندسان کشاورزی میان آنان این طرز تفکر را تغییر دهیم.

خباز با بیان این که در سال های آینده جنگ آب مهم تر از جنگ نفت خواهد بود، افزود: ما باید این موضوع مهم را به گوش مردم برسانیم بنابراین مسئولیت نخست سازمان جهاد کشاورزی فهم درست این مسئله است و همچنین تاکید دارم کشاورزان با شناخت درست مسائل، خود باید پای کار بیایند و ما نباید نسخه پیش روی آنان قرار دهیم. 

وی ادامه داد: در استان اندیشمندان فراوانی در بخش کشاورزی وجود دارد که باید برای ارائه آموزش ها به کشاورزان پیوند داده شوند و تاکید دارم مراکز علمی دانشگاهی و حوزه های مختلف صنعت، کشاورزی و ... با هدف جلوگیری از منابع موجود باید در یک راستا گام بردارند.

وی بیان کرد: موضوع کمک به مدیریت آب برای تعامل بخشی و سازگاری طبیعی در دشت ها با توجه به قابلیت های موجود نیز حائز اهمیت است و این بدان معناست که باید متناسب با ظرفیت های طبیعی موجود هر منطقه، کشت محصولات داشته باشیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: