• یکشنبه ۱۴ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 975-4684-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

رونق صنعت نوغانداری توسط مرزنشینان خراسان‌شمالی در گرو راه اندازی واحدهای پیله خشک‌کنی و نخ‌ریسی

دهیار روستای کلاته بهار در نقطه صفر مرزی مستقر در شهرستان راز و جرگلان گفت: رونق صنعت نوغانداری توسط مرزنشینان این منطقه در گرو راه اندازی واحدهای پیله خشک کنی و نخ ریسی ابریشم است.

نجاهی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان شمالی با اشاره به اینکه این روستا دارای 120 خانوار است، افزود: تقریبا تمامی اعضای این روستا به نوغان داری مشغول هستند.

وی ادامه داد: در گذشته نوغان داری در شهرستان راز و جرگلان رونق زیادی داشت اما از آنجاییکه پیله های ابریشم با رقم اندکی توسط دلالان خریداری می شد توتستان ها از بین رفت اما مردم دوباره به این صنعت روی آورده اند و اقدام به ایجاد توتستان های جدید کرده اند.

نجاهی اظهار کرد: اما رونق مجدد این صنعت در این شهرستان مستلزم حمایت دولت و کوتاه کردن دست دلالان است.

وی توضیح داد: از هر چهار کیلوگرم پیله ابریشم یک کیلوگرم نخ ابریشم تولید می شود و دلالان هر کیلوگرم پیله ابریشم را حدود 20 هزار تومان خریداری می کنند که چهار کیلوی آن معادل 80 هزار تومان می شود این درحالیست که هر کیلوگرم نخ ابریشم را به مردم این منطقه با قیمت 300 هزار تومان می فروشند.

به گفته این مسئول مردم این منطقه نخ های ابریشم را برای تولید فرش و قالیچه های ابریشم و برای هنر سوزن دوزی استفاده می کنند.

وی بیان کرد: از چند سال گذشته طرح ایجاد واحد پیله خشک کنی و نخ ریسی در این روستا اجرایی شد اما ساخت این واحد نیمه کاره رها شده است و برای اینکه پروسه دلال بازی در این صنعت قطع شود باید هر چه سریع تر این واحد راه اندازی شود.

دهیار روستای کلاته بهار خاطرنشان کرد: از آنجاییکه پیله های ابریشم اگر بعد از دو سه روز خشک نشوند تبدیل به پروانه می شوند و مردم مجبور هستند تا آن ها را هر چه سریع تر به دلال ها بفروشند.

وی با اشاره به اینکه در این روستا توتستان های خوبی نیز ایجاد شده است، گفت: مساحت این توتستان 28 هکتار است که بخشی از آن به علت عملکرد بد پیمانکار خشک شد اما مردم روستا دوباره آن را احیاء کرده اند.

نجاهی افزود: علاوه بر آن فاز دوم طرح توتستان بهار در روستای کلاته ابریشم ایجاد شده که وضعیت آن نیز مناسب است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: