• دوشنبه ۱۵ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 975-4984-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

استاندار:
طرح های عمرانی خراسان شمالی باید پیوست زیست محیطی داشته باشد

استاندار خراسان شمالی با اشاره به اهمیت توجه به ملاحظات زیست محیطی در اجرای طرح های عمرانی گفت: از همه مدیران می خواهم برای امور عمرانی پیوست های خاص زیست محیطی تهیه کنند.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، محمدرضا خباز در دیدار مدیرکل و معاونان حفاظت محیط زیست استان گفت: بسیاری از خساراتی که اکنون کشور با آن ها روبروست و بعضی هم قابل جبران نیست، به دلیل بی توجهی به مباحث زیست محیطی رخ داده است.

وی هم چنین برون سپاری امور تصدی گری به مردم را ضروری خواند و گفت: دلسوزی مردم محلی برای انفال و منابع طبیعی و محیط زیست خیلی بیشتر از دولتی هاست؛ البته به شرط این که آموزش ببینند بنابراین واگذاری حداکثری امور اجرایی به بخش غیردولتی و مردم باید ادامه یابد.

خباز ادامه داد: دولت فقط باید به امور حاکمیتی، برنامه ریزی و نظارت بپردازد و اجرای کارها را به مردم بسپارد و مدیرانی که برون سپاری می کنند، مدیرانی موفق هستند. وی با اشاره به گستردگی وسعت مناطق طبیعی و محدودیت منابع و امکانات و نیروهای دولتی برای صیانت از آن ها تصریح کرد: مردم می توانند قدم به قدم مثل یک محیط بان عمل کنند.

وی با بیان این که می توان استان زرخیز خراسان شمالی را با توسعه امکانات گردشگری به ایران و دنیا شناساند، گفت: بهترین قابلیت توسعه استان رشد بخش گردشگری است؛ بنابراین لازم است با اجرای قوانین به نحوی که رضایت نسبی مردم جلب شود و با همدلی و هم زبانی، به درخواست و تقاضاهای توسعه ای با نگاه مثبت و لحاظ کردن اصول زیست محیطی پاسخ داد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست نیز در این دیدار با بیان این که کمتر از 10 درصد وسعت این استان در قالب مناطق چهارگانه یا قرق ها  حفاظت می شود، اقدامات این اداره کل برای استفاده از ظرفیت جوامع محلی و مشارکت مردمی در حفاظت از محیط زیست را برشمرد و گفت: تاکنون سه محیط بان در استان در راه حراست از این منابع خدادادی به شهادت رسیده اند.

علی اصغر مطهری با ذکر مشخصات کلی مناطق چهارگانه حفاظتی استان و ثبت جهانی ذخیره گاه طبیعی کپه داغ، پایلوت شدن این استان در اجرای طرح روستای سبز را یادآور شد و مساعدت استاندار را برای تامین اعتبار اجرای طرح های مطالعاتی مرتبط با کانون های ریزگرد و راه اندازی ایستگاه های پایش و سنجش آلایندگی خواستار شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: