• سه شنبه ۱۶ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 975-5384-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

رئیس خانه صنعت و معدن خراسان شمالی:

دولت خام‌فروشی در مجتمع‌های پتروشیمی را ممنوع کند/
مصادره کارخانه‌ها در شرایط کنونی گزینه روی میز نیست

رئیس خانه صنعت و معدن خراسان شمالی تاکید کرد: دولت خام فروشی در مجتمع های پتروشیمی را ممنوع کند.

امید حیدریان یکی از فعالان تولید در این استان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان شمالی، با اشاره به اینکه یکی از مشکلات اساسی واحدهای تولیدی در کشور و در این استان تامین مواد اولیه است، گفت: افزایش نرخ ارز موجب شد تا مجتمع های پتروشیمی و تامین کنندگان مواد اولیه توجیه کار خود را در خام فروشی ببینند در نتیجه صادرات محصولات را بر توزیع مواد در داخل کشور و در میان واحدهای تولیدی ترجیح دهند.

وی افزود: از سوی دیگر به علت عدم نظارت دستگاه های ذی ربط بر روی جابجایی کالا و قیمت یک سری از مواد اولیه و نهایی، برخی از افراد اقدام به دپوی آن ها کردند در نتیجه با گرانی محصولات مواجه شدیم.

حیدریان با تصریح بر اینکه در حال حاضر بیشتر واحدهای تولیدی با کمبود مواد اولیه و قیمت خیلی بالای آن ها مواجه شده اند، ادامه داد: هم اکنون توزیع کنندگان مواد اولیه، کالاهای خود را به فروش نمی رسانند تا قیمت ها به منظور اینکه ضرر نکند، تثبیت شوند، و در حقیقت در این برهه زمانی متاسفانه دچار خودتحریمی شده ایم.

وی اظهار کرد: از سوی دیگر باید دستگاه های نظارتی، وظایف نظارتی خود را به صورت جدی انجام دهند چراکه برخی از کالاهای دپو شده در انبارها دارای تاریخ انقضاء هستند.

رئیس خانه صنعت و معدن خراسان شمالی در پاسخ به این سوال وضعیت واحدهای تولیدی مطالبه به بانک دارند و از سوی دیگر نمی توانند به علت عدم توانایی در تامین مواد اولیه تولید داشته باشند، چگونه می شود؟ بیان کرد: با جلسات برگزار شده در کارگروه های رفع موانع تولید، از واحدهای تولیدی فعال حمایت خواهد شد و مصادره این واحدهای تولیدی در شرایط کنونی گزینه روی میز نیست.

وی تصریح کرد: بالا رفتن نرخ ارز فرصت بسیار خوبی برای امر صادرات است و می توان آن را یک نقطه مثبت تلقی کرد اما مشروط بر اینکه مواد اولیه داشته باشیم.

حیدریان تاکید کرد: هم اکنون پتروشیمی ها با همان ظرفیت در حال فعالیت هستند و تولید مواد اولیه دارند اما چرا باید در حال حاضر میزان مواد اولیه در بازار کم باشد و آن ها خام فروشی را ترجیح دهند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: