• سه شنبه ۱۶ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۴
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 975-1790-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

اغلب پیله های ابریشم در بخش جرگلان در آغل و طویله ها تولید می شوند

عضو شورای روستای مرزی کلاته بهار از توابع شهرستان راز و جرگلان گفت: اغلب پیله های ابریشم تولیدی در بخش جرگلان در آغل و طویله تولید می شوند.

نجاهی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان شمالی، با اشاره به اینکه تعداد زیادی از جمعیت بخش جرگلان در شهرستان مذکور دو ماه از فصل بهار را مشغول نوغان داری می شوند، افزود: اما متاسفانه فضای تولیدی بسیار سنتی و نامناسب است و همین امر نیز در بسیاری از اوقات در کاهش تولید تاثیرگذار بوده است.

به گفته وی برخی از نوغانداران این بخش، امر تولید پیله ابریشم را در آغل و طویله ها انجام می دهند که گاهی اوقات با حمله موش و مار مواجه می شوند.

نجاهی ادامه داد: طی سال گذشته مبلغ پنج میلیون تومان تسهیلات برای بهسازی واحدهای تولید پیله ابریشم در نظر گرفته شد اما این مبلغ اندک بوده و کفاف انجام کار را نمی کند.

وی اظهار کرد: علاوه بر آن از مبلغ پنج میلیون تومان فقط یک میلیون و 500 هزار تومان برای هر ساختمان اعطا شد که رقم بسیار اندکی است و برای ساخت یک فضای کوچک برای تولید پیله ابریشم مبلغ 10 میلیون تومان نیاز است.

عضو شورای اسلامی روستای کلاته بهار که در نقطه صفر مرزی قرار دارد، تصریح کرد: از یک جعبه تخم ابریشم که مبلغ آن هفت هزار تومان است، 40 تا 70 هزار تومان پیله ابریشم می توان برداشت کرد که البته این میزان از تولید به محیط بستگی دارد.

وی تاکید کرد: از سوی دیگر ورود این منطقه به حوزه تولید پوشاک از جمله راهکارهایی است که می توان یک تکان اقتصادی را در درآمد خانوار مردم این منطقه ایجاد کرد.

نجاهی گفت: اما این امر نیازمند حمایت دولت، ارائه آموزش و ورود سرمایه گذارانی برای انجام اقداماتی همچون ایجاد کارگاه های پوشاک و اختصاص چرخ های خیاطی است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: