• یکشنبه ۲۸ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۲
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 975-1785-5
  • خبرنگار : 0584003
  • منبع خبر : ----

یک استاد علوم سیاسی:

فروش دریای خزر حرفی بی‌پایه است

یک استاد علوم سیاسی گفت: فروش دریای خزر حرفی بی پایه است و گروهی برای ایجاد اختلاف و منافع شخصی اینگونه حرف ها را منتشر می کنند.

دکتر احمدی اتوئی، عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور بجنورد، در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه خراسان شمالی، با بیان اینکه گروهی قصد سوء استفاده از شرایط موجود را دارند، بیان کرد: در گذشته بین ایران و شوروی سابق قراردادی وجود داشته که استفاده از دریای خزر به صورت مشاع باشد یعنی هر کشوری که امکانات و بستر استفاده از دریا را دارد می تواند استفاده کند که با توجه به امکانات بیشتری که شوروی از آن بهره مند بود طبیعتا استفاده بیشتری نیز از دریا داشت.

وی یا تکذیب گفته سهم 50 درصدی ایران از دریای خزر خاطر نشان کرد: سهم 50 درصدی ایران از دریای خزر وجود خارجی ندارد بلکه تفسیری از کلمه مشاع است که به غلط در میان مردم استفاده شده است.

اتوئی اظهار کرد: بعد از فروپاشی شوروی سابق و بیشتر شدن کشور های اطراف دریای خزر دیگر کشور ها نیز خواهان استفاده از دریای خزر شدند و این حق طبیعی آنها است ما باید در گفتارهای خود منصف باشیم چگونه می شود در کنار دریا بود و سهمی از استفاده آب ها نداشته باشید.

وی در ادامه افزود: ایران با توجه به شرایط جغرافیایی کمترین سهم را از میان 4 کشور دیگر دارد و روسیه و قزاقستان بیشترین سهم را دارند چندین سال است که ایران در رابطه با دریای خزر به طور جدی مذاکراتی را نداشته و همین امر باعث شد 4 کشور دیگر جلسات را انجام دهند و ایران را محو کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور بجنورد تصریح کرد: اگر ملاک را مرزهای جغرافیای قرار دهیم سهم ایران از دریا حدود 11 تا 13 درصد خواهد بود اما ایران در مذاکرات خواستار تقسیمات 20 درصدی است عملی بودن این در خواست تا حدودی شدنی نیست اما امیدواریم این اتفاق بیفتد.

به گفته وی گروهی در داخل کشور با توجه به ناراحتی مردم در رابطه با گرانی ها می خواهند دولت را تخریب کنند و نارضایتی را چندین برابر نشان دهند و گروهی نیز در خارج از کشور به دنبال تضعیف هرچه بیشتر جمهوری اسلامی ایران در صحنه بین المللی هستند.

اتوئی اظهار کرد: اگر می خواهیم جامعه به سمت و سوی درستی حرکت کند باید از رفتارهای هیجان زده بپرهیزیم و نقد غیرمنصفانه نداشته باشیم و ادای میهن پرستی را در نیاوریم تا زمانی که حرف های بی پایه و اساس خریدار بیشتری داشته باشد هیچگونه پیشرفتی کسب نخواهد شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: