• جمعه ۲ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۰
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 976-390-5
  • خبرنگار : 0584003
  • منبع خبر : ----

بهره برداری از ۱۰۷ پروژه در اسفراین با حضور استاندار خراسان شمالی

صبح جمعه هم زمان با دومین سفر شهرستانی استاندار خراسان شمالی به مناسبت هفته دولت، ۱۰۷ پروژه درمجموع با هزینه کرد بیش از ۳۵ میلیارد تومان در اسفراین بهره برداری شد.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، مهم ترین این طرح ها شامل اجرای طرح های آبیاری نوین، واگذاری پنل های سیار برق خورشیدی به عشایر، یک نیروگاه خورشیدی بخش خصوصی در شهرک صنعتی و 27 طرح مخابراتی بود.

استاندار در آیین بهره برداری طرح آبیاری نوین 199 هکتاری روستای الست و 1094 هکتار طرح های اجراشده در اراضی بخش صفی آباد این شهرستان که درمجموع بیش از 32 میلیارد ریال برای آن ها هزینه شده است، گفت: دولت با وجود محدودیت های مالی هرگز آهنگ عمران و سازندگی را متوقف نکرده است.

 خباز افزود: 85 درصد هزینه اجرای طرح های آبیاری نوین کشاورزی را دولت بلاعوض پرداخت می کند و کشاورزان بابت 15 درصد مابقی هم نیاز به پرداخت پول ندارند بلکه به کمک کار یدی و مدد بازوی خودشان این طرح ها را اجرا می کنند که تاثیر بسیار زیاد و اهمیت بسیار فراوانی برای حفظ منابع آبی دارد. وی ادامه داد: با توجه به اهمیت مصرف بهینه منابع آب باید روزی برسد که در کشاورزی ما از آبیاری غرقابی استفاده نشود.

استاندار با اشاره به این که هفته دولت امسال بیش از 750 میلیارد تومان طرح و پروژه در استان بهره برداری می شود، تصریح کرد: این اهتمام دولت تدبیر و امید بر توسعه مناطق و شهرستان ها در حالیست که با کارشکنی گندم نمایان جوفروش و تشدید فشارهای دشمن مواجه هستیم و عده ای هم با مخالفت های خود قصد زمین زدن دولت را دارند و چوب لای چرخ آن می گذارند.

بر اساس این گزارش، با اجرای این سامانه های نوین آبیاری سالانه بیش از 5 میلیون مترمکعب در مصرف آب کشاورزی در اراضی دشت صفی آباد اسفراین صرفه جویی می شود.

با حضور استاندار هم چنین نخستین نیروگاه برق خورشیدی محدود به انشعاب مشترکان استان در شهرک صنعتی اسفراین بهره برداری شد. این واحد 100 کیلوواتی با سرمایه گذای بیش از 6 میلیارد ریالی بخش خصوصی و بهره گیری از توانمندی داخلی کشورمان راه اندازی شده است.

با حضور خباز همچنین طرح واگذاری سامانه های سیار تولید برق خورشیدی به 400 خانوار عشایر کوچروی استان آغاز شد.

استاندار با حضور در جمع شماری از عشایر شهرستان اسفراین کیف های حامل این پنل های سیار خورشیدی را به آنان واگذار کرد و گفت: عشایر به تعبیر حضرت امام(ره) ذخایر انقلاب هستند و افزایش خدمت به آنان ازجمله تأمین برق موردنیاز این خانوارها از انرژی پاک خورشیدی حائز اهمیت است.

 وی ادامه داد: باید تا حد امکان از مصرف سوخت های فسیلی بکاهیم و از منبع خدادادی نور خورشید در استان بیشتر بهره بگیریم تا خاموشی های گاه و بیگاه را هم شاهد نباشیم.

وی ابراز امیدواری کرد با همت سازمان های متولی و بهره گیری از توانمندی متخصصان داخلی به زودی تمام 3800 خانوار عشایر کوچروی استان از این امکان بهره مند شوند.

 استاندار خراسان شمالی همچنین در آیین بهره برداری متمرکز 107 پروژه شهرستان اسفراین با هشدار به تندروهای داخلی که هنوز لباس انتخابات از تن به در نیاورده اند و در برابر برنامه های دولت کارشکنی می کنند، از آنان خواست اگر به دولت کمک نمی کنند، حداقل سکوت کنند؛ زیرا بروز اختلافات و علنی شدن نزاع و کشمکش ها، سرمایه گذاران را فراری می دهد.

وی اقتصاد را به کبوتری تشبیه کرد که تنها بر بام های بلند و دور از هرگونه تنش و درگیری می نشیند.

وی تصریح کرد: برخی مخالفان داخلی گویا کمر به قتل دولت بسته اند و با کشاندن اختلافات به رسانه های گروهی سرمایه گذاران را فراری می دهند.

وی افزود: از گویندگان، صاحبان قلم، تریبون داران و فعالان فضای مجازی و همه کسانی که سودای توسعه دیار خود را در سر دارند، می خواهم دست در دست یکدیگر نهیم تا اعتماد سرمایه گذاران جلب شود.

استاندار با بیان این که کشور به هیچ وجه با اقتصاد دولتی و منابع اعتباری محدود دولت قابل اداره کردن نیست، گفت: اشتغال دولتی نیز برای همه میسر نیست و چاره ای نداریم جز این که از بخش غیردولتی بخواهیم در استان و شهرستان ما سرمایه گذاری کنند.

 خباز ازجمله راهکاری های شتاب بخشیدن به آهنگ سرمایه گذاری و رونق اقتصاد استان و شهرستان را فراهم کردن زمینه بازگشت سرمایه هم استانی های مقیم پایتخت، هموطنان مقیم خارج و سپس خارجی های علاقه مند به سرمایه گذاری در ایران برشمرد و تأکید کرد: با توجه به نیروی کار ارزان و هزینه بسیار پایین سوخت در کشورمان هر گونه سرمایه گذاری در ایران برای سرمایه گذاران دیگر کشورها توجیه اقتصادی خوبی دارد.

وی تحقق این اهداف را به جلب اطمینان خاطر صاحبان سرمایه و حاکم شدن آرامش بر جامعه منوط دانست و گفت: دولتمردان هم وظیفه ای جز فراهم کردن این شرایط بر عهده ندارند.

 خباز گفت: عده ای در داخل تلاش می کنند دولت را ساقط کنند و تصورشان این است که با زمین زدن دولت خودشان بر مصدر امور قرار می گیرند ولی غافل از این هستند که همه ما در یک کشتی نشسته ایم و اگر غرق شود، ناخدا و ملوان و سرنشین همگی غرق می شوند که این، آرزوی دشمنان این سرزمین و آمریکا و اسرائیل است.

مقام عالی دولت تدبیر و امید در خراسان شمالی خاطرنشان کرد: در روزهای اخیر حرکت بسیار زشت عده ای تندرو در حوزه علمیه قم را شاهد بودیم که البته بلافاصله مراجع آن را تقبیح کردند و سپاه هم درباره آن بیانیه داد.

خباز تصریح کرد: انتخابات سال 96 تمام شد و عقل سلیم حکم می کند همه به رئیس جمهوری کمک کنند تا دولت موفق شود و در انتخابات بعدی برای رأی آوری خود تلاش کنند ولی گویا این عده هنوز لباس انتخابات از تن درنیاورده اند که من به آن ها می گویم یا دولت را کمک کنید یا حداقل سکوت کنید و خودتان را برای سال 1400 بازسازی کنید.

استاندار در ادامه سخنان خود، حساب منتقدان منصف و دلسوز را از مخالفان تندرو مجزا دانست و خاطرنشان کرد: ما با انتقاد مخالف نیستیم بلکه حتی از منتقدان قدردانی می کنیم و دست آن ها را هم می بوسیم که نقد سازنده دارند یعنی امر به معروف و نهی از منکر را به ما هدیه می کنند، ولی کسانی هم هستند که به سان گندم نمایان جوفروش قصد زمین زدن دولت را دارند و کارهای ناکرده را به دولت منتسب می کنند و کارهای زشت خودشان را به پای آن می نویسند.

رئیس شورای اداری استان هم چنین با اشاره به اهتمام دولت بر توسعه شهرستان ها و مناطق با وجود تحریم های ظالمانه استکبار جهانی و برخی خودتحریمی ها تصریح کرد: این آهنگ رشد عمران و سازندگی را حتی در سال های اوج درآمدهای نفتی شاهد نبودیم؛ هرچند که باتوجه به عقب ماندگی ها، هر چه کار کنیم باز هم کم است.

خباز تصریح کرد: هر مدیری که صرفا به اعتبارات دولتی دل ببندد، مدیر خوبی نیست چون این منابع دیگر پاسخگوی نیازهای کشور نیست ولی ما قدرت لایزال مردمی را داریم که اگر اعتماد لازم را ایجاد کنیم، به صحنه می آیند و مشکلات و موانع را برطرف می کنند.

وی ادامه داد: ما مسئولان باید در عمل نشان دهیم که حامی و پشتیبان واقعی بخش خصوصی هستیم و از هیچ کوششی فروگذار نکنیم تا دشمن در این جنگ اقتصادی هم نتواند به ما ضربه بزند.

فرماندار اسفراین نیز گفت: از سال ۹۲ و روی کار آمدن دولت تدبیر و امید تا امروز ۸۳۵ پروژه در این شهرستان بهره برداری شده بود که با افتتاح ۱۰۷ پروژه این هفته، شمار طرح های تکمیل و بهره برداری شده اسفراین در دولت های یازدهم و دوازدهم به ۹۴۲ طرح رسید.

جواد نوروزی افزود: قبل از این دولت شاید حدود 10 درصد روستاهای شهرستان گازرسانی شده بود اما اکنون فقط یک روستا باقی مانده است که ساکنان آن هم به زودی از این نعمت بهره مند می شوند.

وی توجه به آمایش سرزمینی، تمرکز بر توسعه متوازن و توزیع اعتبارات بر اساس شاخص های توازن بخشی و محرومیت زدایی را ازجمله راهبردهای اولویت دار این شهرستان برشمرد و گفت: اسفراین با پرداخت 18 میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت طرح اشتغال پایدار روستاییان و عشایر از این حیث در جایگاه نخست استان جای گرفته است و آمادگی دارد تسهیلات باقی مانده از سهمیه دیگر شهرستان ها را هم جذب کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: