• دوشنبه ۵ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 976-514-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان:

هیچ گونه احتکار و قاچاق دارو در خراسان شمالی صورت نگرفته است

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی تاکید کرد: هیچ گونه احتکار و قاچاق دارویی در این استان از سوی بخش دولتی و خصوصی صورت نگرفته است.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، دکتر یوسفی در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که طبق اعلام برخی از مسئولان استان چهار انبار دارو در این استان کشف که دو انبار مظنون به احتکار هستند؟ گفت: در حال حاضر شرایط کشور، شرایط جنگ اقتصادی است و در جنگ اقتصادی یکی از مسائلی که ممکن است با مشکل مواجه شود بحث تامین دارو است.

وی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی استان قبل از ابتدای سال جدید خرید دارو را برای مراکز دولتی و خصوصی ممنوع کرده بود، افزود: اما در سال جاری و بعد از خروج آمریکا از برجام این دانشگاه به بیمارستان های دولتی و خصوصی و داروخانه ها اعلام کرده بود که حداقل برای فاصله چهار تا شش ماه دارو ذخیره سازی کنند که این امر نیز بر اساس دستور وزارت بهداشت انجام شده بود.

یوسفی با اشاره به اینکه در استان 11 بیمارستان در بخش دولتی و 57 داروخانه در بخش خصوصی و 11 داروخانه روستایی موجود است، ادامه داد: بعد از اعلام دانشگاه علوم پزشکی به انجمن داروسازاران استان، امر ذخیره سازی دارو و به صورت کنترل شده انجام شد.

وی خاطرنشان کرد: اولین نکته ای که باید در خصوص دو انبار مذکور اعلام شود این است که هیچ گونه دارو و یا ملزومات پزشکی قاچاق در آنجا دپو نشده است.

این مقام مسئول تصریح کرد: یکی از انبارها، داروهای مورد نیاز داروخانه سپاه که جزء بخش خصوصی است را پوشش می داد و به این مرکز اعلام شده بود که ذخیره سازی دارو را تا مدت شش ماه انجام دهد و این انبار تا میزان 700 میلیون تومان امر دپو را انجام داده بود که کمتر از رقم مورد نظر دانشگاه بوده بنابراین هیچ تخطی از سوی آن انجام نشده است.

وی درباره دارو خانه بعدی نیز توضیح داد: این انبار متعلق به یکی از داروخانه های خیلی فعال شبانه روزی در بجنورد بوده که باید برای شش ماه رقمی حدود سه میلیارد تومان ذخیره دارو می داشت که میزان داروی ذخیره سازی شده در این کمتر از 1.5 میلیارد تومان بوده است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی در پاسخ به این سوال که گفته شده برخی از سرم های موجود در این انبارها در شرایط نامطلوب نگه داری شده است؟ بیان کرد: تمام های سرم های مظنون در یک اتاق قرار داده شده و نمونه برداری های لازم انجام و به تهران ارسال شده است که کارشناسان ذی ربط اعلام کنند که قابلیت استفاده را خواهد داشت و یا خیر.

وی تاکید کرد: در حال حاضر تمام انبارهای داروخانه بیمارستان و بخش خصوصی در این استان تا جایی که ممکن است بیش از چند میلیارد تومان دارو را تامین و به مدت شش ماه ذخیره سازی کرده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: