• دوشنبه ۵ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 976-714-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

مدیر پایگاه انتقال خون استان:

خراسان شمالی با کمبود پلاکت خونی مواجه است

مدیر پایگاه انتقال خون خراسان شمالی گفت: استان با کمبود پلاکت خونی مواجه است.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، دکتر احسان روشن روان در جمع خبرنگاران افزود: باید این فرهنگ سازی صورت گیرد تا مردم این استان برای اهدای پلاکت خونی نیز وارد عرصه شوند.

به گفته وی پلاکت های خونی یکی از نیازهای اساسی برای بیمارانی همچون بیماران مبتلا به سرطان خون است.

روشن روان ادامه داد: پایگاه انتقال خون استان برای تامین مورد نیاز خون بیماران با مشکل مواجه نیست اما در تامین پلاکت ها با مشکل مواجه است که اهداکنندگان باید به این موضوع نیز توجه جدی داشته باشند.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که احداث پایگاه انتقال خون اسفراین در چه مرحله ای قرار دارد؟ توضیح داد: قرار بر این بود تا پایگاه انتقال خون اسفراین و شیروان با یکدیگر ساخته و راه اندازی شود اما پایگاه انتقال خون شیروان اعتبار دریافت کرد و هم اکنون در حال خدمات دهی است اما اعتبار این پروژه در اسفراین اختصاص نیافت.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه سازمان انتقال خون در مورد تامین نیاز خونی در کشور خودکفا شده است، اظهار کرد: به همین دلیل تمایل کمتری برای اجرای پروژه هایی همچون پروژه اسفراین است.

وی تصریح کرد: پایگاه انتقال خون خراسان شمالی طی سال گذشته موفق شد 10 هزار واحد تک سل را به شهرهایی همچون مشهد، گرگان و زاهدان ارسال کند و اگر سازمان به دلیل مذکور به نتیجه برسد که ساخت پروژه اسفراین اتلاف منابع نیست، پیگیری ها ادامه خواهد یافت.

مدیر پایگاه انتقال خون خراسان شمالی همچنین درباره پلاسمای خونی جمع آوری شده از سوی پایگاه های انتقال خون استان ها و صادرات آن از سوی سازمان انتقال خون به چند کشور گفت: با ارسال این پلاسما به چند کشور، داروهایی از آن تهیه می شود که در داخل کشور تولید نمی شود و این داروها به داخل وارد می شود.

وی تصریح کرد: از این طریق موفق شده ایم 30 تا 50 درصد از نیاز برخی از داروهای کشور را از طریق پلاسما مرتفع کنیم.

روشن روان تاکید کرد: باید فرهنگ سازی لازم برای اهدای پلاسمای خون و ساخت و تامین داروی مورد نیاز کشور نیز صورت گیرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: