• سه شنبه ۶ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 976-1014-5
  • خبرنگار : 0584003
  • منبع خبر : ----

تحويل یک پرنده کمیاب چاخلق به محيط زيست توسط شهروند طبيعت دوست اسفرايني

رئیس اداره حفاظت محیط زیست اسفراين گفت: یک پرنده کمیاب چاخلق توسط شهروند طبيعت دوست اسفرايني به محيط زيست تحويل داده شد.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان، روح اله لایق، رئیس اداره حفاظت محیط زیست اسفراين گفت: یک نفر از دوستداران محیط زیست یک قطعه پرنده کمیاب چاخ لق را که در حوالي روستاي چهاربرج( منطقه سالوک) به صورت زخمی مشاهده کرده بود طی تماس تلفنی با مرکز اداره و عزیمت گشت سیار اداره به محل، به اداره محیط زیست اسفراین تحویل داد.

وی افزود: چاخ‌لُق  پرنده‌ای است با 40 سانتی متر طول  که با سر گرد و چشم‌های درشت زرد رنگ از سایر پرندگان آبچر مشخص می‌شود.

وی ادامه داد: این پرنده منقاری کوتاه و کلفت به رنگ زرد و سیاه، پاهایی بلند و قطور به رنگ زرد روشن و پر و بالی با رگه‌های قهوه‌ای خاکی و سفید دارد. هنگام دویدن به حالتی دزدانه سر خود را پایین گرفته و قوز می‌کند و هنگام احساس خطر بدن خود را پهن و سرش را روی زمین می‌گذارد. معمولا در ارتفاع کم و با بال زدن‌های آرام و مرتب پرواز می کند. در زمین‌های سنگلاخ یا ماسه‌ای و زمین‌های بایر  با رویش گیاهی کم و گاهی نیز در کشتزارها زندگی می‌کند و در زمستان ممکن است در ساحل دریا دیده شود.

لایق افزود: به دلیل شباهت زیاد چاخ‌لق با هوبره، در بسیاری از موارد افراد آن را با جوجه هوبره اشتباه می‌گیرند.

 وي ضمن تقدير و تشکر از دوستداران و فعالان در عرصه محيط زيست گفت: این پرنده پس از چند روز تیمار و اطمینان از سلامت در زیستگاه خود رهاسازی شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: