• دوشنبه ۱۲ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 976-2314-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

/گزارش/
وعده خیرخواهانه ای که برای زلزله زدگان اخلی دنگل محقق نشد

ساعت 22:30 روز شنبه 23 اردیبهشت ماه سال گذشته زلزله ای به بزرگی 5.7 ریشتر دو شهرستان بجنورد و مانه و سملقان را لرزاند.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، طی این زلزله دو نفر کشته و 220 نفر مصدوم شدند، علاوه بر اثر شدت زلزله 14 روستا در دو شهرستان مذکور بین 20 تا 70 درصد خسارت دیدند که احیاء خسارت های وارد شده نیازمند کمک های مردمی و مسئولان بود.

بعد از گذشت مدتی از وقوع زلزله به منظور کمک هر چه بیشتر، نمایشگاه عکسی در مجموعه فرهنگی هنری عمیق در بجنورد به نفع زلزله زدگان دو روستای اخلی و دنگل از توابع شهرستان بجنورد برگزار شد اما عواید حاصل از آن هنوز به نفع مردم این دو روستا استفاده نشد.

رضا برزگر دهیار روستای اخلی از توابع شهرستان بجنورد در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به وقوع زلزله 5.7 ریشتری در اردیبهشت ماه سال گذشته گفت: بر اثر وقوع این زلزله بخش مسکونی روستا حدود 60 تا 70 درصد تخریب کامل شد و حدود 30 تا 40 درصد نیاز به بازسازی داشت، اما بخش دامداری و تجاری روستا به صورت کامل تخریب شده است.

وی اظهار کرد: بعد از ارزیابی خسارت های وارد شده به زلزله توسط اداراتی همچون بنیاد مسکن تزریق وام های بازسازی به روستاها صورت گرفت که هنوز امر ساخت و ساز با استفاده از این تسهیلات ادامه دارد.

وی با اشاره به سنگین بودن هزینه های جاری، افزود: هنرمندانی برای کمک به روستا و زلزله زدگان مصاحبه و عکس و فیلم گرفتند تا نمایشگاه عکاسی را با نیت کمک به زلزله زدگان روستا برپا کنند و هزینه حاصل از فروش تابلوها را صرف روستا نمایند، اما از سال گذشته تاکنون هنوز هیچ هزینه ای از این نمایشگاه زلزله زدگان روستا دریافت نکرده اند.

برزگر ادامه داد: حدود 50 درصد از خسارات وارده تکمیل نشده است و زلزله زدگان مشغول ساخت و ساز هستند.

وی افزود: به دلیل ناچیز بودن هزینه حاصل از نمایشگاه نمی توانیم پول را در تمام روستا هزینه  کنیم و این هزینه فقط برای تعدادی از روستاییان که توانایی مالی خوبی ندارند استفاده می شود.

ادارات پول خرید تابلوهای عکاسی را برای کمک به زلزله زدگان واریز نکردند

شاهین رضاپور تهیه کننده نمایشگاه عکاسی که به نفع زلزله زدگان روستای اخلی برگزار شد در ادامه در گفت و گو با ایسنا، گفت: کل فروش تابلوهای عکاسی در نمایشگاه حدود 12 میلیون تومان بوده که دو میلیون تومان از تابلوها را استاندار، دو میلیون را شهردار، دو میلیون را امام جمعه، دو میلیون را اداره ورزش و جوانان، یک میلیون را فرماندار و 500 هزار تومان را اداره کل فرهنگ و ارشاد خریداری کردند.

به گفته وی باقی پول جمع آوری شده از خرید مردمی بوده است.

وی تاکید کرد: این درحالیست که تاکنون هیچ هزینه ای از خرید ادارات ما دریافت نکرده ایم تا صرف ترمیم و بازسازی روستا کنیم.

رضا پور ادامه داد: علاوه بر آن مقداری از خریدهای مردمی صرف هزینه های جاری همچون پذیرایی، اجاره سالن و دیگر مخارج شده است و مقدار اندکی باقی مانده است.

وی متذکر شد: سود خالص هر تابلوی عکس حدود 15 تا 20 هزار تومان بوده است.

رضاپور بیان کرد: اسپانسرهای نمایشگاه در حوزه مجوز، تبلیغات، سالن نگارخانه و دیگر مسائل بوده است.

وی ضمن تشکر از دکتر باقری مدیر کل امور اجتماعی استانداری، گفت: تنها وعده مالی تحقق یافته توسط این مسئول بوده که آن نیز صرف هزینه های جاری نمایشگاه شده است.

در صورت انجام شکایت امکان پیگیری موضوع وجود دارد

ابوالحسن حیدری معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد خراسان شمالی همچنین در گفت و گو با ایسنا، گفت: اداره کل فرهنگ و ارشاد فقط مسئول بررسی آثار از دید تخصصی و هنری است که تحت نظر واحد هنرهای تجسمی پردازش شده و مجوز صادر می شود.

وی افزود: اداره فرهنگ و ارشاد دخالتی در تفاهم نامه های خیریه در برگزاری ها ندارد و فقط از دید هنری برنامه را مورد بررسی قرار می دهد.

حیدری اظهار کرد: در صورت وجود شکایات از هر کدام از طرفین تفاهم نامه، اداره فرهنگ و ارشاد از طریق واحد حراست موضوع را پیگیری خواهد کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: