• چهارشنبه ۲۱ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 976-5784-5
  • خبرنگار : 0584003
  • منبع خبر : ----

گفت‌وگوی تفصیلی ایسنا با استاندار خراسان شمالی
اختصاص یک فروند هواپیمای ATR به فرودگاه بجنورد/صدای سوت قطار/ حذف مفاسد اداری/آرامش به بازار برمی‌گردد

استاندار خراسان شمالی از قول مساعد مسئولان وزارت راه برای اختصاص یک فروند هواپیمای ATR به فرودگاه بجنورد خبر داد.

محمدرضا خباز در گفت و گوی تفصیلی با ایسنا، منطقه خراسان شمالی اظهار کرد: ATR یک هواپیمای کوچک با 50 نفر ظرفیت است که اگر این هواپیما در اختیار استان قرار داده شود می تواند روزی دو پرواز داشته باشد .

وی افزود: در جلسه اخیر استاندار و نمایندگان خراسان شمالی با وزیر راه و همه معاونان وی، قول دادند که یک هواپیمای ATR به بجنورد بفرستند و انشاالله فرودگاه بجنورد حداقل روزی یک پرواز رفت و برگشت داشته باشد .

خباز با بیان اینکه 25 سال از احداث فرودگاه بجنورد می گذرد و تاکنون هیچ اتفاق ناگواری در آن رخ نداده است، ادامه داد: 20 میلیارد تومان در این فرودگاه هزینه شده است و باید فعال باشد، اکنون چنین فرودگاهی را با دو هزار میلیارد تومان هم نمی‌توان ساخت .

استاندار خراسان شمالی در ادامه با بیان اینکه شرکت های هواپیمایی دیگر نیز اعلام آمادگی کردند که به بجنورد هواپیما اختصاص دهند، اظهار کرد: اما هواپیماهای این شرکت ها بزرگ و با ظرفیت بالا بود که این ظرفیت در بجنورد تکمیل نمی شد بنابراین درخواست کردیم هواپیمایی کوچکی با ظرفیت حداکثر 50 نفر را به بجنورد اختصاص دهند .

صدای سوت قطار در استان شنیده خواهد شد

خباز در ادامه با اشاره به پروژه ریلی استان گفت: با توجه به اینکه قطار شیروان، بجنورد، اسفراین به نقاب زودتر به نتیجه می رسد، آخرین تصمیم طی جلسه اخیر با مقام عالی وزارت متبوع، بهره برداری از خط آهن این مسیر بود.

وی افزود: اما کار مهم تر استان قطار مشهد به گرگان است که با توجه به طولانی تر بودن مسیر طبیعتا زمان بر خواهد بود؛ در این خصوص 15 درصد از اعتبار لازم را آستان قدس به عهده گرفته است و مجدد نیز اعلام آمادگی کرده اند همچنین چینی ها نیز در این زمینه اعلام آمادگی کرده اند که اعتبار این طرح که حدود 10 تا 12 میلیارد تومان است باید از محل فاینانس تامین شود.

در بودجه 98 برای مطالعات معادن خراسان شمالی اعتبار گذاشته می‌شود

وی در رابطه با معادن استان نیز با تاکید بر اینکه از بعد معدن استانی بسیار غنی داریم، افزود: استاندار پیشین قراردادی با مرکز زمین شناسی خراسان رضوی بسته بود تا معادن استان را بررسی کنند و اکنون نقشه معادن استان در دست است. 

خباز ادامه داد: به غیر از معادن آلومینیوم که برای همه شناخته شده است معادن دیگری نیز در خراسان شمالی وجود دارد که نشان می دهد این پتانسیل در استان از بقیه پتانسیل ها عقب تر نیست و یکی از بسترهای رشد است و باید بر روی آنها مطالعات انجام شود .

استاندار خراسان شمالی تصریح کرد: در این راستا در بودجه 98 مطالعات اولیه و تفضیلی تک تک معادن استان را در اولویت قرار خواهیم داد و پیگیر بهره برداری از این نعمت های خدادادی هستیم و سپس در این زمینه سرمایه گذار جذب خواهیم کرد .

تحقق دولت الکترونیک مفاسد اقتصادی را کاهش می دهد

استاندار خراسان شمالی در ادامه با بیان اینکه تحقق دولت الکترونیک در استان از اولویت‌هاست، ادامه داد: برخی از اداره ها در تحقق دولت الکترونیک گارد می‌گیرند و این امر مهم را به تعویق می‌اندازند.

خباز در رابطه با ضرورت تحقق این طرح به ایسنا گفت: دولت الکترونیک از طرح های بسیار ضروری کشور است و ارتباط بین مردم و دولت را تقویت می کند همچنین به سرمایه اجتماعی اهمیت می بخشد.

وی در این خصوص که بعضی از ادارات خودشان تولیدکننده نارضایتی هستند، خاطرنشان کرد: اگر این طرح هرچه زودتر فراگیر شود زمینه برای رضایت عمومی نیز فراهم می شود.

خباز اظهار کرد: زمانی که بنده نماینده بودم به دنبال دولت همراه بودیم که از دولت الکترونیک بالاتر است و حال، این امر تنها در بخش بانک ها فعال شده است که باید گسترش بسیاری پیدا کند.

استاندار خراسان شمالی تصریح کرد: از روز اول مدیریت بنده این امر از اهمیت بسیاری برخوردار بوده است و به تمام دستگاه ها تاکید کردیم که این طرح را شروع کنند.

به گفته وی مدیران شهرداری ها، صنعت و معدن و اداره امور اقتصای و  دارایی باید زودتر از دیگر ادارات وارد عمل شوند زیرا مردم بیشتر با این ادارات کار دارند.

وی تصریح کرد: به یکی از مدیران کل که نماینده وزیر در استان است گفته شده اداراتی که در این زمینه پاسخی نداده اند را زودتر به استانداری معرفی کنند تا از اختیارات استانداری استفاده شود و به اجبار وارد کار شوند.

استاندار خراسان شمالی تاکید کرد: فواید دولت الکترونیک قابل درک است اما قابل وصف نیست و اگر به صورت کامل اجرا شود بسیاری از مفاسد ادارات نیز از بین می رود در این صورت تا عملی کردن این طرح پای کار خواهیم بود.

آرامش به بازار بر می‌گردد

استاندار خراسان شمالی در ادامه اظهار کرد: با تصمیمات درستی که دولت در شرایط اقتصادی فعلی گرفته است، آرامش به بازار بر می‌گردد.

خباز با اشاره به وضعیت قیمت دلار پس از انقلاب اظهار کرد: در زمان هاشمی رفسنجانی، دلار دولتی هفت تومان بود و در بازار 300 تومان خرید و فروش می شد، در زمان خاتمی دلار دولتی 300 تومان بود و در بازار 800 تومان خرید و فروش می شد و با حدود 800 تومان تحویل احمدی نژاد شد.

وی ادامه داد: در زمان احمدی نژاد در یکی دو سال آخر قیمت دلار به 1226 تومان رسید اما چهار هزار تومان خزید و فروش می شد و در سال های آخر قیمت نزدیک به چهار هزار تومان بود که با تزریق دلار به جامعه از بالا رفتن بی رویه قیمت جلوگیری شد.

خباز گفت: دلار هم نوعی کالا است، اگر قبول داریم در سال های گذشته سالی 10 درصد تورم داشته ایم باید به قیمت دلار نیز این ده درصد افزوده می شد و قیمت واقعی خودش را پیدا می کرد، روحانی دلار را قیمت 3300 تومان تحویل گرفت، دولت برای اینکه قیمت بالا نرود دلار تزریق می کرد تا شرایط عرضه و تقاضا را کنترل کند.

استاندار خراسان شمالی خاطرنشان کرد: شرایط خروج آمریکا از برجام و تهدیدات ترامپ موجب ایجاد جنگ روانی در داخل کشور شد و در این شرایط ثروتمندان تمام دارایی خود را به دلار و طلا تبدیل می کنند و بیشتر هم از کشور خارج می کنند تا متضرر نشوند و این مراجعات متعدد موجب شد قیمت دلار بالا رود.

خباز با اشاره به اینکه از چهار دوره نمایندگی ام در مجلس سه دوره را در کمیسیون اقتصادی بوده ام، افزود: تصمیم درستی که دولت گرفت این بود که برای کالاهای اساسی دلار 3800 تومان و 4200 تومان در نظر گرفت اما برای بقیه کالاها بحث عرضه و تقاضا منظور شد، دولت در این شرایط درست ترین تصمیمات را داشته و با ایجاد بازار ثانویه از شتاب قیمت دلار جلوگیری کرد.

وی گفت: همچنین طبق دستور دولت دستگاه های دولتی و خصولتی باید ارز را از طریق بانک مرکزی و از طریق سامانه نیما در اختیار واردکنندگان قرار دهند اما متاسفانه برخی دستگاه های دولتی این کار را نکردند و طبق دستور دولت مدیرانی که این راهبرد را اجرا نکنند باید عزل شوند.

خباز تصریح کرد: در زمان جنگ باید تصمیمات جنگی گرفت، در این زمان قوه قضائیه وارد عمل شد و با سرعت زیاد با متخلفین برخورد کرد،در این راستا با کسانی که در راه اقتصاد مانع ایجاد می کنند برخورد قضایی می شود، افراد متخلف باید بدانند برخورد جدی است و قانون شوخی بردار نیست.

ثبت نام 1800 نفر در خراسان شمالی به عنوان بازرس افتخاری

استاندار خراسان شمالی با بیان اینکه بسیاری از اتفاقات به دست دشمنان داخلی و افراد بی انصاف و محتکران شکل گرفته است، افزود: کالاهای احتکار شده با قیمت اولیه وارد بازار می شود و مردم عزیز می توانند از آنها استفاده کنند.

خباز ادامه داد: در استان فراخوان داده شد و تاکنون 1800 نفر از مردم به عنوان بازرس افتخاری ثبت نام کرده اند که سازمان صمت آنها را آموزش خواهد داد تا بین مردم بروند و نظارت کنند.

وی تاکید کرد: با توجه به تصمیمات خوبی که دولت گرفته است به تدریج آرامش به بازار برخواهد گشت.


انتهای پیام

اخبار مرتبط

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: